Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zaawansowane zacieranie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • slado
    Gość
    • 07-2003
    • 1072

    Zaawansowane zacieranie

    Jak regulacja temperatury i czasu zacierania poszczególnych przerw i amylaz wpływa na efekt końcowy?
    Czy wariacje niska_temp/dłuższy_czas lub odwrotnie każdego z zakresów wpływa zauważalnie na późniejsze wartości smakowo-zapachowe piwa?
    Czy temat godny jest poświęcenia uwagi, czy też nie?
    Pozostawmy dywagacje nt wpływu procesu chmielenia i późniejszej fermentacji na boku i skupmy się tylko na samym zacieraniu.
    Nie wspominajmy też o PH zacieru przyjmując, iż jest ono w okolicach 6.
    Sposób w jaki przygotowuję się do zacierania umożliwi mi pełną kontrolę temperatury z dokładnością do 0,5'C.
    Czas również będzie ściśle kontrolowany.
    Zależność obydwu składowych oczywiście determinowana będzie inercją termiczną i jej wpływ jest nie do uniknięcia.
    Być może odpowiedzi na me pytanie nie będzie, niemniej warto je zadać.

    Za zdrowie
    Last edited by slado; 30-10-2003, 10:11.
  • burar
    Senior
    • 09-2003
    • 238

    #2
    Odp: Zaawansowane zacieranie

    [QUOTE]slado napisał(a)
    [B]...Sposób w jaki przygotowuję się do zacierania umożliwi mi pełną kontrolę temperatury z dokładnością do 0,5'C.
    Czas również będzie ściśle kontrolowany.
    Zależność obydwu składowych oczywiście determinowana będzie inercją termiczną i jej wpływ jest nie do uniknięcia...

    Skoro wpływ inercji termicznej jest nie do uniknięcia, w jaki sposób będziesz kontrolował temperaturę z dokładnością 0,5 C. Może po prostu będziesz odczytywał jaka jest temperatura, a nie kontrolował ?
    Grodziski Browar Domowy

    Comment

    • slado
      Gość
      • 07-2003
      • 1072

      #3
      Odp: Odp: Zaawansowane zacieranie

      [QUOTE]burar napisał(a)
      [B]
      slado napisał(a)
      inercji termicznej jest nie do uniknięcia, w jaki sposób będziesz kontrolował temperaturę z dokładnością 0,5 C. Może po prostu będziesz odczytywał jaka jest temperatura, a nie kontrolował ?
      Chodzi o to, że kończąc proces b-amylazy w dolnym punkcie przedziału temperaturowego (60,5'C) rozpoczynam fazę grzania by przejść do do przedziału a-amylazy i to trwa. O tę inercję mi chodziło.
      Kontrola zaś będzie opierała się nie tylko na odczycie.
      Układ automatycznego utrzymywania temperatury będzie miał rozdzielczość 0,5'C.
      Last edited by slado; 30-10-2003, 10:23.

      Comment

      • mapajak
        Senior
        • 12-2002
        • 1187

        #4
        Teoria wygląda tak.
        Załóżmy, że stosujemy dwie przerwy cukrowe - przy 63 st. C i przy 74 st. C. Nie zagłębiając się w procesy biochemiczne, przy wydłużeniu I przerwy uzyskamy większą zawartość ekstraktu fermentującego czyli piwo będzie mocniejsze i bardziej wytrawne w smaku. Odpowiednio: skracając pierwaszą przerwę uzysjamy piwo słabsze, ale treściwsze.
        Tyle teoria, w praktyce zauważyłem, że wydłużanie pierwszej przerwy powyżej 30 min (do 45-u lub 60-u, dłuższej przerwy nie wypróbowywałem)nie podnosi już stopnia odfermentowania, który u mnie przeciętnie wynosi 70% dla drożdży dolnej fermentacji i 60 dla drożdży górnej fermentacji. Skrócenie tej przerwy do 10 min zmniejszyło stopien odfermentowania do 50 %.

        Comment

        • kangurpl
          Senior
          • 03-2002
          • 2660

          #5
          Jako automatyk z wykształcenia wtrącę swoje 3 grosze.
          Dokładność układu pomiarowego to jedno ale pamiętaj o inercji związanej z masą podgrzewaną.
          Utrzymywanie temperatury z dokładnością do 0,5 st. C nie jest z pewnością wymagane.
          Zakładam, że podgrzewał będziesz grzałką elektryczną? Jak będziesz regulował moc grzania? Do uzyskania takiej dokładności potrzeba by płynnej regulacji mocy.
          Świat należy do młodzieży, młody robi - stary leży.
          "W niebie nie ma piwa, więc pijmy je tutaj."

          "denerwować się - mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych"

          Comment

          • mapajak
            Senior
            • 12-2002
            • 1187

            #6
            Temat jest o zacieraniu, więc tu zadam jeszcze jedno pytanie:

            Zaleca się przy zacieraniu proporcję wody do słodu jak 3-4 do 1.
            Jak by to wpłynęło na zacieranie gdyby proporcję zmniejszyc do 2 do 1.

            Comment

            • burar
              Senior
              • 09-2003
              • 238

              #7
              mapajak napisał(a
              ...nie podnosi już stopnia odfermentowania, który u mnie przeciętnie wynosi 70% dla drożdży dolnej fermentacji i 60 dla drożdży górnej fermentacji. Skrócenie tej przerwy do 10 min zmniejszyło stopien odfermentowania do 50 %.

              W jaki sposób można zmierzyć stopień odfermentowania ?
              Grodziski Browar Domowy

              Comment

              • slado
                Gość
                • 07-2003
                • 1072

                #8
                kangurpl napisał(a)
                Jako automatyk z wykształcenia wtrącę swoje 3 grosze.
                Dokładność układu pomiarowego to jedno ale pamiętaj o inercji związanej z masą podgrzewaną.
                Utrzymywanie temperatury z dokładnością do 0,5 st. C nie jest z pewnością wymagane.
                Zakładam, że podgrzewał będziesz grzałką elektryczną? Jak będziesz regulował moc grzania? Do uzyskania takiej dokładności potrzeba by płynnej regulacji mocy.
                Zamiast rozbudowywać układ regulacji mocy grzałki, wykorzystam cykliczne włączanie i wyłączanie grzałki, oczywiście uzależnione od kontrolowanej temperatury. To tylko kwestia zastosowanego algorytmu.

                Comment

                • mapajak
                  Senior
                  • 12-2002
                  • 1187

                  #9
                  burar napisał(a)
                  mapajak napisał(a
                  ...nie podnosi już stopnia odfermentowania, który u mnie przeciętnie wynosi 70% dla drożdży dolnej fermentacji i 60 dla drożdży górnej fermentacji. Skrócenie tej przerwy do 10 min zmniejszyło stopien odfermentowania do 50 %.

                  W jaki sposób można zmierzyć stopień odfermentowania ?
                  (ew. pocz - e.w. końc)/ew. pocz
                  np. e.w. pocz - 12 st. blg
                  e.w. końc - 5 st. blg
                  (12-5)/12=0,5833 czyli 58%

                  Comment

                  • slado
                    Gość
                    • 07-2003
                    • 1072

                    #10
                    mapajak napisał(a)
                    Teoria wygląda tak.
                    Załóżmy, że stosujemy dwie przerwy cukrowe - przy 63 st. C i przy 74 st. C. Nie zagłębiając się w procesy biochemiczne, przy wydłużeniu I przerwy uzyskamy większą zawartość ekstraktu fermentującego czyli piwo będzie mocniejsze i bardziej wytrawne w smaku. Odpowiednio: skracając pierwaszą przerwę uzysjamy piwo słabsze, ale treściwsze.
                    --ciach--
                    Chodzi o wariację temp/czas dla każdej z przerw. Mamy dwa podstawowe zakresy: 60-65'C i 70-75'C. O przerwie białkowej nie wspominam.
                    Istnieje zatem możliwość dokładnego ustawienia procesu każdej przerwy.

                    Comment

                    • slado
                      Gość
                      • 07-2003
                      • 1072

                      #11
                      mapajak napisał(a)
                      (ew. pocz - e.w. końc)/ew. pocz
                      np. e.w. pocz - 12 st. blg
                      e.w. końc - 5 st. blg
                      (12-5)/12=0,5833 czyli 58%
                      Fajnie że to dla przypomnienia padło ale może powróćmy do sedna sprawy?

                      Comment

                      • slado
                        Gość
                        • 07-2003
                        • 1072

                        #12
                        slado napisał(a)
                        --ciach--
                        Istnieje zatem możliwość dokładnego ustawienia procesu każdej przerwy.
                        Buuuu... miało być:" Istnieje zatem możliwość dokładnego ustawienia temperatury każdej przerwy."
                        Dokładnie problem sprowadza się do tego, iż mogę ustawić temp na 60,5'C (w praktyce będzie pływać pomiędzy 60 a 61) i utrzymywać ją powiedzmy 30 minut. Mogę również ustawić temp na 64,5'C (będzie pływać pomiędzy 64 a 65 'C) i skrócić czas do np 27 minut...
                        O te wariacje mi chodziło.
                        Może to nie ma żadnego znaczenia ale chciałbym to usłyszeć.
                        Od tego zależy czy rozbuduję algorytm sterowania czy ustawię sztywne punkty, charakterystyczne dla każdej przerwy.
                        Ufff...

                        Comment

                        • Krzysiu
                          Krzysiu
                          • 02-2001
                          • 14936

                          #13
                          A ty robisz piwo wg jakiejś Polskiej Normy? Bo jeśli nie, to nie przejmuj się tym za bardzo. Nie wiem, czy ma to znaczenie, czy nie, ale i tak metodami domowymi nie będziesz w stanie stwierdzić, czy jest jakaś różnica.

                          Comment

                          • mapajak
                            Senior
                            • 12-2002
                            • 1187

                            #14
                            Krzysiu napisał(a)
                            A ty robisz piwo wg jakiejś Polskiej Normy? Bo jeśli nie, to nie przejmuj się tym za bardzo. Nie wiem, czy ma to znaczenie, czy nie, ale i tak metodami domowymi nie będziesz w stanie stwierdzić, czy jest jakaś różnica.
                            Krzysiu ma rację, ale możesz się pobawić. Jedyne róznice, jakie udało mi się uchwycić to, jeszcze raz powtórzę, dotyczą regulacji pierwszej przerwy cukrowej w zakresie od 0 do 30 min. A czy odbywa się ona w temp. 61,5 czy 62,5 st. C to już sztuczne stwarzanie sobie niepotrzebnego problemu.

                            Comment

                            • crizz
                              ...
                              • 02-2003
                              • 1255

                              #15
                              Slado, napisz lepiej, co za sprzęt do zacierania wykombinowałeś, bo ten tajemniczy "algorytm sterowania" bardzo mnie zaciekawił...

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎