Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Co warto potrzymać w piwniczce?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • MarcinKa
    Senior
    • 02-2005
    • 2729

    Co warto potrzymać w piwniczce?

    Mam takie pytanie. Co poza Porterami można trzymać w piwniczce, żeby dojrzało? Właśnie kompletuje Portery, ale nie ma ich za dużo i tak sobie rozważałem czym można by je tu uzupełnić. Myślałem o Ciemnych piwach (Krajan - Irlandzkie Mocne, Ciemne, Jurand - Dublin, Jabłonowo - Belfast) i Koźlakach (BOSS, Amber, Jurand). A może Palone i Heban też się nadają? No i na koniec rozważałem dwa jasne, ale bardzo mocne Eb Heveliusa Kapra i Belgię Super Mocne.
    Co z tego się kwasi a co dojrzewa?
    To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów
  • zbysia
    Senior
    • 09-2004
    • 907

    #2
    A z przemysłowych coś w ogóle dojrzewa??
    fANIAtic www.faktoria-ukraina.pl

    Comment

    • Shlangbaum
      Senior
      • 03-2005
      • 5828

      #3
      Każde piwo mające 6 % alkoholu możesz leżakować bo się nie zepsuje tak szybko, ale do tego musi być jeszcze z resztkowymi cukrami. Mogą więc być koźlaki ale nie wiem czy coś to da bo i tak są pasteryzowane. Kilkuletnie portery też nie są rewelacyjne bo są bardziej alkoholowe w smaku. Wszystko co wartościowe po kilku latach wytrąca się i opada na dno. Proponowałbym raczej kolekcjonować piwa belgijskie. W Świecie Piwa po 7-11 zł.

      Krakowski Konkurs Piw Domowych !

      Comment

      • MarcinKa
        Senior
        • 02-2005
        • 2729

        #4
        Portery z pwenością. Sam tego doświadczyłem a i często ktoś na forum pisze (jedna z ostatnich recenzji Portera Lwowskiego). Chodzi mi o to czy ktoś ma doświadczenia z tymi innymi, lżejszymi piwami.
        To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

        Comment

        • Shlangbaum
          Senior
          • 03-2005
          • 5828

          #5
          Tylko, że po co niby te lżejsze trzymać

          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19170

            #6
            dojrzewać to musi apetyt na dane piwo, nie samo piwo
            Last edited by e-prezes; 01-06-2006, 10:14.

            Comment

            • docent
              Senior
              • 10-2002
              • 5205

              #7
              Z moich doświadczeń wynika że te lżejsze przemysłowe piwa warto pić równo lub lekko przed datą przydatności. Później ewidentnie się psują...Okocim Palone przy końcu daty to kompletnie inne, o niebo lepsze piwo niż to 'nieodleżakowane'.
              Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
              Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
              Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
              Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

              Comment

              • iommi
                Senior
                • 07-2003
                • 1522

                #8
                Ja dodałbym jeszcze Czarną Fortunę. Jakiś czas temu wykopałem z zapasów buteleczkę przeterminowaną o cztery miesiące - mniej słodyczy, nieco więcej wytrawności. Smaczna była!
                *****************************

                Przyjmę, wymienię, kupię - wszystko co związane z browarami Mullera w Rybniku!!!

                *****************************

                Comment

                • MarcinKa
                  Senior
                  • 02-2005
                  • 2729

                  #9
                  Fortunę też bym dodał, gdyby była do kupienia w Krakowie.
                  Właśnie o to mi chodzi, czy w tych (tego typu) piwach wraz z przetrzymaniem we w miare dobrych warunkach zachodzą jakieś pozytywne zmiany, czy tylko się psują. Sam wielokrotnie wypijam piwa przy końcu ważności i np. Ciemny Corgon, Oatmel Stout, BOSS Porter, Palm, Palone (faktycznie lepsze niż świeże) były pyszne i ciut inne niż świeże. Pewne smaczki zanikają, a pewne się wyostrzają. Tak żeby Irlandzkie było mniej słodkie, BOSS koźlak bardziej palony, Jurand Koźlak mniej alkoholowy... Czy tak to tylko w Erze?
                  To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

                  Comment

                  • Shlangbaum
                    Senior
                    • 03-2005
                    • 5828

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MarcinKa
                    Fortunę też bym dodał, gdyby była do kupienia w Krakowie.
                    Była ostatnio w Gambynusie

                    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                    Comment

                    • darko
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 2078

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MarcinKa
                      Jurand Koźlak mniej alkoholowy... Czy tak to tylko w Erze?
                      Piłem Koźlaka przeterminowanego o 8 miesięcy. Na wierzch wychodzi głównie karmelowość.
                      Pychota .

                      Comment

                      • huanghua
                        Senior
                        • 10-2005
                        • 1910

                        #12
                        Niedawno wypiłem Kelt'a przeterminowanego dokładniutko 6 miesięcy. Nie dodało mu to blasku, ale było całkiem wypijalne...jakby płaskie w smaku.
                        W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                        Comment

                        • Grudek10
                          Member
                          • 08-2003
                          • 59

                          #13
                          Ja mam doświadczenia z przeterminowanymi konserwowanymi Belfastami z Jabłonowa. Po ok. pół roku od daty przydatności zdecydowanie mniej wyczuwało sie posmak alkoholu, stał się zdecydowanie bardziej słodkawy.Pozostałe cechy organoleptyczne raczej bez zmian Testowane dwukrotnie.

                          Comment

                          • Sokół83
                            szynkarz
                            • 12-2004
                            • 1598

                            #14
                            nawet piwa bezalkoholowe warto przetrzymać - łódzkie karmelowe normalnie jest bardzo słodkie; natomiast kilkanaście dni po terminie przypomina w smaku kwas chlebowy z ciekawymi nutami, jakby palonymi i jest w sumie przyzwoitym ciemniakiem
                            Z INNEJ BECZKI

                            www.fotopolska.eu

                            Comment

                            • MarcinKa
                              Senior
                              • 02-2005
                              • 2729

                              #15
                              Dzięki za wszystkie opinie. Utwierdziły mnie w tym żeby parę lekkich ciemnych zamelinować. Co do bardzo mocnych jasnych nikt się nie wypowiadał, ale ostatnimi dniami piłem przy końcu ważności Belgię Wszechmocne i Van Pur Faxe 10%, są zdecydowanie alkoholowe. Jeśli tak reagują na leżakowanie, to się nie opłaca ich trzymać. Jeśli chodzi o bezalkoholowe ciemne to kiedyś kupiłem lekko przeterminowaną, ostatnią butelkę Tyskie Karmen La Bella, było pyszne.
                              To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎