Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Co warto potrzymać w piwniczce?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • docent
    Senior
    • 10-2002
    • 5205

    #46
    Z tej samej strony intrygujące info na temat "szampańskiej" butelki niebieskiego Chimay'a:
    If you think that Magnum is just a Chimay Blue in a 150 cl (51 fl.oz.) bottle, you are forgetting one essential fact, for it is important to appreciate that a large volume of beer affects the development of taste in the second fermentation of the beer in the bottle and gives it a fuller and smoother character.

    Czyli w skrócie: większa butelka w jakiej jest piwo, potęguje efekt leżakowania.
    Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
    Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
    Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
    Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

    Comment

    • docent
      Senior
      • 10-2002
      • 5205

      #47
      Znalazłem jeszcze potwierdzenie producenta (Westmalle), że piwo leżakujące w butelkach 0,75 zachowuje się inaczej niż w 0,33 (np. dostaje lekki posmak wanilii):


      Natomiast tutaj (kliknąć Tasting Notes po lewej stronie) zestawienie jak zachowuje się Rochefort w zależności od długości przeleżakowania. Według autorów piwo najbardziej ewoluuje w ciągu pierwszych 6 miesięcy, kiedy to aktywne są drożdże; później zmiany nie są już tak dynamiczne:
      Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
      Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
      Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
      Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

      Comment

      • JAckson
        Senior
        • 05-2004
        • 6122

        #48
        W związku z końcem historii Koźlaka z Juranda zrobiłem pewien jego zapas w piwnicy.
        Ktoś w tym temacie pisał, że po 8 miesiącach po dacie przydatności do spożycia piwo było dobre. Czy ktoś próbował trzymać to piwo przynajmniej rok? Tak, czy inaczej będą sprawdzał moją skrzyneczkę co pewien chłodniejszy czas. Zobaczymy ile pociągnie.
        MM961
        4:-)

        Comment

        • MarcinKa
          Senior
          • 02-2005
          • 2729

          #49
          Ja też "zapiwniczkowałem" Koźlaka, jeszcze jak nic nie było słychać o likwidacji browaru, ze 4 miesiące temu. Trzymam też Dublina i Hebana, zobaczymy jak im posłuży leżakowanie.
          To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

          Comment

          • Shlangbaum
            Senior
            • 03-2005
            • 5828

            #50
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika MarcinKa Wyświetlenie odpowiedzi
            Ja też "zapiwniczkowałem" Koźlaka, jeszcze jak nic nie było słychać o likwidacji browaru, ze 4 miesiące temu. Trzymam też Dublina i Hebana, zobaczymy jak im posłuży leżakowanie.
            W przeciwieństwie do Jurandowego Koźlaka (mam jeszcze dwie butelki) Hebana możesz trzymać spokojnie... Właśnie piję ostatni egzemplarz jaki miałem. Data przydatności do spożycia upłynęła 5 sierpnia 2007 r.

            Piana trwała, nie opada w ogóle. Znika jedynie w moim gardle. Zapach palonego słodu. W smaku palone, goryczkowe od słodu. Wytrawne. Bez cienia kwasa. Kolor prawidłowy - nie wytrąciły się żadne kłaczki, co zdarza mi się notorycznie kiedy otwieram zabytkowe piwa

            Oj, żal mi się znów zrobiło po tym browarze

            Krakowski Konkurs Piw Domowych !

            Comment

            • Shlangbaum
              Senior
              • 03-2005
              • 5828

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Shlangbaum Wyświetlenie odpowiedzi
              W przeciwieństwie do Jurandowego Koźlaka
              Ostatnio, przeterminowanego o 2,5 roku otworzyłem na Trzech Króli. Pić się tego nie dało. Kwas + alkohol. Brak mi odpowiedniej emotki więc zamieszczam poniżej w obrazku
              Attached Files

              Krakowski Konkurs Piw Domowych !

              Comment

              • sibarh
                PremiumUżytkownik
                • 01-2005
                • 10385

                #52
                Robiąc piwne porządki w piwnicy znalazłem "zapomniany" karton z litewskimi i łotewskimi porteramii i stoutami. Niektórym termin do spożycia minął w 2007 roku.
                Lepiej je wypic teraz czy poczekac jeszcze kilka lat
                Piwa przechowywane były w temperaturze 10-15 stopni i w całkowitej ciemności
                2800 nowe piwa opisałem na forum
                Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
                Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

                Comment

                • JAckson
                  Senior
                  • 05-2004
                  • 6122

                  #53
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sibarh Wyświetlenie odpowiedzi
                  Robiąc piwne porządki w piwnicy znalazłem "zapomniany" karton z litewskimi i łotewskimi porteramii i stoutami. Niektórym termin do spożycia minął w 2007 roku.
                  Lepiej je wypic teraz czy poczekac jeszcze kilka lat
                  Piwa przechowywane były w temperaturze 10-15 stopni i w całkowitej ciemności
                  Wypij po jednym i jeżeli są dobre, bez oznak rychłego zepsucia - trzymaj dalej
                  Jeżeli zaczęły już tracić swoje walory - trzeba wypijać (ew. zostawić po 1-2 sztuki dla testu).
                  Last edited by JAckson; 03-04-2010, 07:52.
                  MM961
                  4:-)

                  Comment

                  • żąleną
                    Sojowe Oddziały Bojowe
                    • 01-2002
                    • 13239

                    #54
                    Macie silną wolę albo Alzheimera - u mnie nic się nie może uchować, nawet w piwnicy.

                    Comment

                    • kopyr
                      Senior
                      • 06-2004
                      • 9475

                      #55
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                      Macie silną wolę albo Alzheimera - u mnie nic się nie może uchować, nawet w piwnicy.
                      Albo za dużą pazerność. Wiem po sobie kupuję, kupuję, a potem kupuję nowe i tak sobie leżakują.
                      blog.kopyra.com

                      Comment

                      • żąleną
                        Sojowe Oddziały Bojowe
                        • 01-2002
                        • 13239

                        #56
                        Widzę doskonałe rozwiązanie tej sytuacji - chcesz mój adres na PW?

                        Comment

                        • kopyr
                          Senior
                          • 06-2004
                          • 9475

                          #57
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika żąleną Wyświetlenie odpowiedzi
                          Widzę doskonałe rozwiązanie tej sytuacji - chcesz mój adres na PW?
                          Z wysyłaniem, to jest za dużo zachodu, a jeszcze się coś stłucze. Ale jakbyś był w pobliżu to daj znać, na pewno Cię czymś ugoszczę.
                          blog.kopyra.com

                          Comment

                          • sibarh
                            PremiumUżytkownik
                            • 01-2005
                            • 10385

                            #58
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika JAckson Wyświetlenie odpowiedzi
                            Wypij po jednym i jeżeli są dobre, bez oznak rychłego zepsucia - trzymaj dalej
                            Jeżeli zaczęły już tracić swoje walory - trzeba wypijać (ew. zostawić po 1-2 sztuki dla testu).
                            Tak chciałem zrobic, ale niestety są to pojedyncze egz.
                            2800 nowe piwa opisałem na forum
                            Moja "kolekcja" wypitych piw zagranicznych na koniec maja 2023 r. liczy 12 810 piw z 180 krajów
                            Kolekcja jest na stronie https://sites.google.com/view/sibarh-galeria/galeria

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎