Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo przed dobą industrializacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • hasintus
    Senior
    • 07-2006
    • 850

    Piwo przed dobą industrializacji

    Od pewnego czasu próbuję zbierać informacje na temat piwa przed XIX w. Receptur, metod produkcji, urządzeń warzelniczych. Niestety publikacje do jakich dotarłem traktują temat b. lakonicznie, bez konkretów, same dyrdymały. Może po prostu nie wiem jak szukać, ponieważ jestem początkujący w temacie. Co możecie polecić? Jakie książki i gdzie szukać?
  • Shlangbaum
    Senior
    • 03-2005
    • 5828

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
    Receptur
    Te można znaleźć w na przykład w klasztorach (przykład Strzyrzyc, który posiada pilnie strzeżoną recepturę - oczywiście nie tą na podstawie której browar Belgia warzy Fratra; opactwo w Tyńcu też ma swoją recepturę z XVI wieku, której pilnie strzegą gdyż benedyktyni chcą reaktywować swój browar).


    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
    metod produkcji
    To również trudno znaleźć gdyż księgi cechowe nie zachowały się w większości do dzisiejszych czasów. Niekiedy trafia się coś w pamiętnikach lub silva rerum. Opisy zdażają się również w inwentarzach dóbr i lustracjach majątków. Więcej można wydedukować pośrednio z wykopalisk, znanych narzędzi oraz opisów wyszynku karczemnego.


    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
    urządzeń warzelniczych
    Te informacje znajduję często w inwentarzach zamków oraz folwarków, np. http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=61585

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
    Niestety publikacje do jakich dotarłem traktują temat b. lakonicznie, bez konkretów, same dyrdymały. Może po prostu nie wiem jak szukać, ponieważ jestem początkujący w temacie. Co możecie polecić? Jakie książki i gdzie szukać?
    Książki faktycznie traktują starsze okresy raczej powierzchownie bo i innofrmacji aż tak dużo nie ma. Musisz badać źdródła i szukać po archiwach jak chcesz coś więcej.
    Last edited by Shlangbaum; 12-12-2006, 23:47.

    Krakowski Konkurs Piw Domowych !

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2542

      #3
      Jest jedno dzieło w niemieckim języku pod tytułem "Die Hausbierbrauerei", czyli "Piwowarstwo domowe". Jest to przedruk oryginału z 1804 roku, który można zamówić za jedyne 15 Euro. Książka podaje praktyczne wskazówki dotyczące produkcji słodu i piwa w domu, opisuje urządzenie do wytwarzania piwa w domu, można się z niej też dowiedzieć jak zrobić wino owocowe oraz ocet.
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      • Juby_piwosz
        Senior
        • 02-2006
        • 254

        #4
        przykład Strzyrzyc - napisał Shlangblaum - a chodziło mu oczywiście o Szczyrzyc. Wpisz sobie tę nazwę w google i znajdziesz trochę informacji i odnośników, np. taki adres http://pl.wikipedia.org/wiki/Browar.Jeśli znasz jakiś język obcy wiele inforamcji znajdziesz na niemieckich czy francuskich stronach internetowych.

        Comment

        • Juby_piwosz
          Senior
          • 02-2006
          • 254

          #5
          A oto adres do strony francuskich amatorów piwowarstwa: http://www.brassageamateur.com/

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
            Od pewnego czasu próbuję zbierać informacje na temat piwa przed XIX w. Receptur, metod produkcji, urządzeń warzelniczych. Niestety publikacje do jakich dotarłem traktują temat b. lakonicznie, bez konkretów, same dyrdymały. Może po prostu nie wiem jak szukać, ponieważ jestem początkujący w temacie. Co możecie polecić? Jakie książki i gdzie szukać?
            Biblioteka Narodowa w Warszawie, hasło "piwo". Kupa publikacji z XIX w. Duże bibioteki naukowe, jak wyżej.

            Ta metoda ciągle jeszcze jest dużo skuteczniejsza niż grzebanie w internecie. W sieci jest mnóstwo bredni.

            Comment

            • Piwowar
              Senior
              • 05-2001
              • 2542

              #7
              Krzysiu jak zwykle ma rację. Ja dzisiaj znalazłem w bibliotece, niestety znowu po niemiecku: "Bier" czyli "Piwo", przedruk oryginału z 1846 roku autorstwa G. W. L. Hopfa. Można zamówić za 13 Euro.
              Archiwum piwne

              Poznaj
              http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
              Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

              Comment

              • xpstanx
                Senior
                • 06-2005
                • 157

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                Biblioteka Narodowa w Warszawie, hasło "piwo". Kupa publikacji z XIX w. Duże bibioteki naukowe, jak wyżej.

                Ta metoda ciągle jeszcze jest dużo skuteczniejsza niż grzebanie w internecie. W sieci jest mnóstwo bredni.
                Czyżbyś za brednie uważał także swoje wypowiedzi umieszczne w sieci? A jest ich sporo (wypowiedzi)
                A biblioteki również są zbiorowiskiem wielu bredni - to są tylko składnice wiedzy z drzew dobrego i złego - żeby móc się w ich zasobach poruszać potrzeba mieć dobrze opanowany warsztat, nielichą już wiedzę i czas.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Napisałem "mnóstwo", a nie "wyłącznie". A co do publikacji, to mimo że prezentują różny poziom, to jednak dziewiętnastowieczne dzieła prezentują autentycznie dziewiętnastowieczny poziom techniki i organizacji produkcji, a nie zniekształcone przez późniejszą propagandę banialuki. W samej Bibliotece Narodowej jest kilkanaście dobrych publikacji z XVIII i XIX w. W sieci tego nie ma.

                  Comment

                  • Pucak
                    Senior
                    • 12-2002
                    • 242

                    #10
                    Sprawdź też bibliotekę SGH, na pewno jest sporo materiałów dotyczących XIX i początku XX wieku, nie wiem jak sprzed XIX.

                    Comment

                    • hasintus
                      Senior
                      • 07-2006
                      • 850

                      #11
                      Wielkie dzięki Krzysiu. Biblioteka Narodowa ma katalog online, przejrzałem i rzeczywiście jest sporo interesujących pozycji. Teraz tylko muszę znaleźć czas żeby się tam wybrać. Wcześniej byłem w BUW-ie ale tam nic nie ma.
                      Z biblioteką SGH to chyba nieporozumienie.
                      Jeżeli znacie konkretne tytuły lub ciekawe strony internetowe dotyczące tego tematu to proszę wpisujcie. Myślę że, innym także może się to przydać, nie tylko mi.

                      Pozdrowienia i Wielkie Dzięki

                      Comment

                      • hasintus
                        Senior
                        • 07-2006
                        • 850

                        #12
                        W końcu znalazłem trochę wolnego czasu i udałem się do Biblioteki Narodowej. Wyszukałem i przejrzałem - przeczytałem następujące pozycje: Piątkowski "Gorzelnik i piwowar doskonały...", Sroczyński "Nowy piwowar...", Koncewicz "Piwowarstwo w całej obszerności...", Kiwerski "Dzieje piwowarstwa", Kutrzeba "Piwo w średniowiecznym Krakowie", Chodkiewicz "Nauka robienia piwa...". Te książki to z wyjątkiem jednej XIX w i to oryginały całkiem ciekawe uczucie przeglądać tak stare kartki. Zdecydowanie najciekawsza pozycja to hrabia Chodkiewicz. Metody postępowania, opisy sprzętu. Są też plany urządzenia wzorcowego browaru. Ale szczerze mówiąc wiem nie wiele więcej niż przedtem. I nie poświęciłbym następnego wolnego dnia na przeglądanie książek o których nie wiem że, warto.
                        Dlatego ponawiam prośbę o podanie konkretnych publikacji, które Waszym zdaniem warto przeczytać.

                        Comment

                        • Shlangbaum
                          Senior
                          • 03-2005
                          • 5828

                          #13
                          No to przeczytałeś, większość najstarszych pozycji. Książek opisujących dokładniej dawne piwowarstwo po prostu nie ma. Trzeba jakąś dopiero napisać, a żeby to zrobić należ kilka lat w źrodłach posiedzieć, żeby nie było po łebkach

                          Krakowski Konkurs Piw Domowych !

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #14
                            Te książki to autentyki, pisane przez osoby, które się na tym rzemiośle znały. Jeżeli chcesz współczesne opracowania, to szukaj w specjalistycznych periodykach z dziedziny historii, ale - zapewniam ciebie - będzie to trwało dłużej niż jeden dzień i dużo więcej nie znajdziesz. Najlepsza jak dotąd pozycja tego typu to Andrzeja Klondera "Browarnictwo w Prusach Królewskich w 2 połowie XVII w.", wydana w 1983 r.

                            Comment

                            • brzeczka
                              Senior
                              • 12-2003
                              • 373

                              #15
                              Szybki jesteś jak Struś Pędziwiatr, ja uczęszczam do Książnicy Pomorskiej od 2004 r. i nadal mam po co brać wolne w pracy, bo po 16:00 nie funkcjonuję i oczy mam jak królik angorka. Popieram Krzysia - autorzy z XVIII i XIX w. to praktycy, pisali o tym co robili, jak nie przymierzając Rej z Nagłowic. Kilka XIX-wiecznych tematów jest w bibliotece w Poznaniu, niestety nie pamiętam autorów i tytułów, ale miałem kidyś rozpiskę od kolegi ze Stargardu Szczecińskiego - jego rodzina pochodzi z Wielkopolski i sam mu ściągałem różne "poznalia". Tam znajdziesz książki o "robieniu" piwa.
                              "Załatwienie" biblioteki w 1 dzień to żart, po przejżeniu 2 książek/gazet musisz przejżeć następe 3 i brniesz dalej...ja npl. niestety nie daję rady przetrawić Intelligez Blatt z lat 1818-1846, a tam jest WSZYSTKO - moja słaba znajomość niemieckiego, jakość kliszy i rzutnika i słownictwo ciut archaiczne dyskwalifikują mnie. 1 kwartał 1845 miętosiłem ponad godzinę i znalazłem 1 informację o wodach mineralnych.
                              Powodzenia - piwem sprzed 200 lat prawdopodobnie się zatrujesz, więc chyba nie warto i poproś Krzysia albo Piwowara żeby Ci przesłali butelkę swojego wywaru, nędzie zdrowiej.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎