Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

weryfikacja przepisu na witbiera

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • oldboy
    Member
    • 11-2008
    • 60

    weryfikacja przepisu na witbiera

    Cześć
    oto mój plan działania:
    1)
    2,5kg- pilzneński
    1.5kg-pszeniczny
    1kg -płatki pszeniczne
    0,4kg-płatki owsiane
    kolendra- 15g
    kurakao-10g
    WB-06
    2)płatki+0,2pilznenskiego wsypuje do 4l wody i trzymam 30'-48 oC, 20'-66oC.Podgrzewam do wrzenia.
    w tym samym czasie robie w drugim garze przerwy dla słodów > 10'-44oC i10'-55oC.
    do płatków dolewam wody ,ustalam temp. na ok 66 oC i wlewam do słodów .
    teraz przerwy :60'-62oC
    20'-72oC>podgrzewam do 76oC
    3)chmielenie:
    70'
    w 10' 15g lubelskiego
    w 60' kurakao i kolendra
    4) fermentacja 1-2 tyg i(zastanawiam sie nad cichą)
    ps moje słody mają termin do lutego i kwietnia ale cały czas były w ciemnym i raczej chłodnym miejscu ,nic w nich sie nie rusza więc są ok?
    najbardziej mnie zastanawia proporcja słodów do płatków bo tu mogę trochę pozmieniać,drożdże mam tylko te.
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #2
    Na pewno nie WB-06. To są drożdże do hefeweizen, a nie do witbiera. Z suchych polecam ci drożdże Brewfermu Blanche.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • gobong
      Senior
      • 04-2005
      • 658

      #3
      Jesli masz tylko te drożdże to daruj sobie dodatki kolendry i curacao reszta ok. Słody na pewno sie nie zepsuły, jesli masz płatki błyskawiczne to i kleikowanie oddzielne możesz sobie chyba darować.

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Tak jak napisał Kopyr - na tych drożdżach hefeweizen. Zmień przepis, a do witbiera zakup inne drożdże. Ponoć Safbrew S-33 też się spisują dobrze
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • fidoangel
          Senior
          • 07-2005
          • 3489

          #5
          Jak zwykle na tym forum opinie są sprzeczne. Moim skromnym zdaniem wszystko jest ok w Twoim przepisie. Trochę przekombinowany ale jak masz chęć tak się bawić to powinno być ok. Jeśli kolendrę zmielisz na mąkę to wystarczy połowa tej, którą masz. Co do drożdży , to mogą być te które masz. Po prostu trochę poczekasz aż ładnie siądą na dnie i nim dominujace akcenty pszeniczne ustąpią miejsca kolendrowym.
          "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

          Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

          Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
          Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
          Sprawdź >>>Przewodnik<<<

          Comment

          • mark33
            Idę po piwo do piwnicy.
            • 04-2005
            • 3283

            #6
            Witam piwowara z Bielska, rady poprzedników są trafne, S-33 mam na stanie jak potrzeba poratuję.

            W Twoim poście nie padło ważne słowo "filtracja" (jaki masz sposób, sprzęt - napisz).
            Last edited by mark33; 10-05-2009, 18:29.

            Comment

            • oldboy
              Member
              • 11-2008
              • 60

              #7
              @kopyr
              Blanche nie były dostepne w sklepie (teraz tez ich nie ma) wiec wziąłem te sugerując sie opisem ze sklepu (Specjalny szczep drożdży, wyselekcjonowany specjalnie do fermentacji piw pszenicznych. Wytwarza charakterystyczne bananowo-goździkowe nuty, typowe dla gatunku.)
              @gobong
              dlaczego mam nie dodawac kolendry i kurakao przy tych drożdżach
              czy tylko odpowiednie drożdże współgrają z tymi dodatkami?
              @marusia
              na s-33 robiłem pierwsze pszeniczne i muszę przyznać ze nie uświadczyłem tam goździka czy banana .Przerwa ferulikowa była wiec juz sam niewiem czyli wb-06 były by lepsze do Hefe-Weizen a s-33 do Witbier?
              @fidoangel
              jesli masz jakies sugestie co do uproszczenia to dawaj
              rozumiem ze dominujące akcenty pszeniczne to goździk i banan a w witach przyprawy?
              @mark33
              witam sąsiada.do filtrowania uzywam kibelkowego wężyka który jak dotąd(2xjasne pełne,1x pszenica i1x kozlak )spisuje sie znakomicie.Tylko zastanawiam sie czy nie zainwestować w dłuższy (obecny ma chyba cos kolo 30cm)bo wiem ze z filtrowaniem moze byc kłopot.
              Co do drożdży to jak co to sie odezwę chyba ze zaplanuje kolejne warki i przy zamówieniu wezme s-33(szkoda mi troche inwestowac w płynne na 1 warke)

              Reasumując z mojego przepisu wyjdzie piwo z dominującymi nutami goździkowo bananowymi(wb-06) z niekoniecznie wyczuwalną kolendrą i pomarańczą?
              Dawno temu piłem Hoegardena i pamietam dominujące banany i przyprawy (niestety jest to jedyny przedstawiciel gatunku jakiego piłem )wiec juz sam niewiem

              Comment

              • kopyr
                Senior
                • 06-2004
                • 9475

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika oldboy Wyświetlenie odpowiedzi
                @kopyr
                Blanche nie były dostepne w sklepie (teraz tez ich nie ma) wiec wziąłem te sugerując sie opisem ze sklepu (Specjalny szczep drożdży, wyselekcjonowany specjalnie do fermentacji piw pszenicznych. Wytwarza charakterystyczne bananowo-goździkowe nuty, typowe dla gatunku.)
                No i dobrze napisali, tylko goździk i banan to hefeweizen, a nie witbier.
                blog.kopyra.com

                Comment

                • wogosz
                  Senior
                  • 12-2005
                  • 1007

                  #9
                  Witbier nie ma posmaków banowo-goździkowych i to jest w takim piwie wada. Drożdże WB-06 są nastawione na wytwarzanie tych posmaków, a przerwa w 44 st. tylko zwiększy ilość estrów o smaku bananowym. Kolendra to raczej przyprawa do weizenów. Za to curacao to przyprawa bardzo pożądana w witbirze.
                  Opis smaku wg Piwopedii:
                  Smak: Na pierwszy plan wysuwa się łagodna słodycz (często z miodowym i waniliowym charakterem) oraz radosna pomarańczowo-cytrusowa owocowość. Piwo jest bardzo orzeźwiające i ma wytrawne, często cierpkie zakończenie. Może mieć łagodny, pszeniczny smak. Powszechne w piwach tego gatunku są też posmaki ziołowe. Goryczka tego piwa nie zakłóca raczej orzeźwiającego smaku owoców i nie trwa do końca.
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Oldboy
                  Dawno temu piłem Hoegardena i pamietam dominujące banany i przyprawy
                  Wielokrotnie piłem Hoegardena i nigdy nie natrafiłem na posmaki bananowe w tym piwie.

                  Comment

                  • oldboy
                    Member
                    • 11-2008
                    • 60

                    #10
                    wiec musiało mi sie cos pomieszać z tym Hoegardenem.Pamiętam zdecydowane zapachy ziołowe i "owocowe"(moze i nie bananowe).
                    co do kolendry to z tego co czytam to raczej do belgijskich jest dodawana .
                    sam juz nie wiem co robić
                    zrezygnowac z przerwy ferulikowej jesli zastosuje s-33?
                    zostawic ją przy wb-06?
                    nie chodzi mi o trafienie idealnie w styl tylko o dobre piwo z tych produktów co mam chocby miał to byc hafe -witbier

                    Comment

                    • wogosz
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 1007

                      #11
                      Proponowałbym z tych surowców zrobić klasycznego weizena z dodatkiem kolendry (myslę że ilość do 10g wystarczy)

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        #12
                        Kolendra jak najbardziej do witbiera. W hefeweizen się nie spotkałem.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • wogosz
                          Senior
                          • 12-2005
                          • 1007

                          #13
                          Chyba nieprecyzyjnie się wyraziłem. Nie miałem na myśli tego że klasyczny weizen ma dodatek kolendry, tylko żeby zrobić klasycznego weizena i dodać do niego kolendrę skoro jest dostępna. Kolendra w weizenie jest dopuszczalna, ale trzeba bardzo uważać aby nie przesadzić.

                          Comment

                          • jacer
                            Senior
                            • 03-2006
                            • 9875

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                            Kolendra w weizenie jest dopuszczalna, ale trzeba bardzo uważać aby nie przesadzić.
                            eeee, no co Ty? Pierwsze słyszę.
                            Milicki Browar Rynkowy
                            Grupa STYRIAN

                            (1+sqrt5)/2
                            "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                            "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                            No Hops, no Glory :)

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Ja bym uprościł/zrobił/ tak:
                              Wszystkie słody i płatki potrzymał na przerwie białkowej w okolicach 52°C pół godziny aby zbić białka tworzące pianę bo przy dużym nagazowaniu wita piana to poważny kłopot, piwo ma być po prostu podobne do szampana.

                              Później po wrocławsku 30'-62 °C /30'-72°C. Zrób próbę jodową dowolnym wskaźnikiem jodowym!!!!!

                              Chmielenie tak jak zamierzałeś.

                              Co do fermentacji to powinieneś uzyskać piwo max klarowne czyli cicha konieczna. Aby zniwelować cechy drożdży pszenicznych jak najbardziej się da to fermentacja w jak najniższych temperaturach, tak nisko jak się da aby drożdże jeszcze pracowały. Tu niech się wypowiedzą ci, którzy ich używali.
                              Jak byś miał przed rozlewem dostęp do jakichś innych drożdży do piw jasnych to warto do rozlewanego piwa ich odrobinkę dodać. Mogą być nawet lagerowe.
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎