Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Smakowitość, a temperatura zacierania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • muavmf
    Senior
    • 08-2007
    • 119

    Smakowitość, a temperatura zacierania

    wczoraj, 19:03 wogosz

    @wogosz Smakowitością sterujemy podczas przerwy w 62-64st.

    @muavmf Możesz trochę rozwinąć temat ?

    @wogosz rozpocznij osobny wątek i napisz co chcesz wiedzieć
    (...)


    Nic nie wiem na ten temat poza tym, że w tej temperaturze zacierania powstaje maltoza, całkowicie fermentowalna na alkohol.
    Last edited by Seta; 29-03-2010, 18:30. Powód: korekta cytatu...
  • artur2
    Senior
    • 02-2008
    • 535

    #2
    W dużym skrócie zdaje się, że jest tak, że przerwa w 64 stopniach daje nam maltozę, która jest w całości przerabiana na alkohol, a przerwa w 72 stopniach daje nam dekstryny, które odpowiadają za tą "smakowitość", ponieważ nie są fermentowalne i pozostają w gotowym piwie. Regulując długość pierwszej przerwy w stosunku do drugiej możemy w pewnym sensie "regulować smakowitość". Mówi się też "zacieranie na słodko" - chodzi tu o długą przerwę w 72 stopniach.
    Myślę, że Ameryki tutaj nie odkryłem i powyższe informacje są już od dawna dostępne na forum.
    Mniej alkoholu, więcej smaku !
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Comment

    • darko
      Senior
      • 06-2003
      • 2078

      #3
      Piwo wytrawne (zacierane w 62 C) też może mieć dużą smakowitość. Wszystko zależy od stylu piwa.

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19163

        #4
        Masz rację, ale wtedy rekompensuje się to słodami karmelowymi i specjalnymi, tudzież specjalnymi szczepami drożdży. Zrób dwa piwa z tego samego zasypu jednosłodowego lub dwu- oraz wielosłodowego zasypu i porównaj przy jednotemperaturowym zacieraniu i dwu-. Zobacz jakie mogą być wyniki.
        Nie brałem pod uwagę nieobietywnej kwestii w postaci testera, który może mieć jakieś preferencje.
        Nie staram się podważyć zasadności rozbudowanych form zacierania przy użyciu wieloskładnikowego zasypu a jedynie zwrócić uwagę, że owa smakowitość może zależeć od wielu czynników.
        Last edited by e-prezes; 01-10-2009, 10:47.

        Comment

        • wogosz
          Senior
          • 12-2005
          • 1007

          #5
          Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i nie ma jednego prostego przepisu na "smakowitość". choć oczywiście Artur i Prezes mają rację. Nie bardzo rozumiem co miał na myśli Darko, bo przerwa w 62-64st. może trwać przecież zarówno 5 jak 55 min. a to różnica. Do tego trzeba wiedzieć z jak mocno rozluźnionym słodem mamy do czynienia i czy zacieramy infuzyjnie czy dekokcyjnie.
          Jeżeli słód mocno rozluźniony zatrzemy dekokcyjnie, stosując długą przerwę w 63st. i dodamy jeszcze cukru aby podnieść ekstrakt, a do tego zastosujemy neutralne drożdże o głębokim odfermentowaniu to nie mamy co liczyć na smakowitość. Dlatego nie smakują nam piwa koncernowe zwykle o niezbyt wysokim ekstrakcie, ale sporej zawartości alkoholu. Do tego ten ekstrakt nie pochodzi wyłącznie ze słodu, ale dodaje się bądź kukurydzy (wnoszącej niezbyt pozytywny posmak, ale za to sporo ekstraktu), bądź syrop glukozowy (w 100% fermentowalny). Stosuje się długą przerwę w 63 st. i tzw. stopień końcowego odfermentowania po fermentacji jest wysoki, bo wysoki alkohol dla 95% klientów (przynajmniej w Polsce) to podstawa. Do tego w czasie filtracji doda się np. 25% wody, bo to w końcu metoda "high gravity" (oszczędzająca miejsce na fermentowni i leżakowni). No i mamy piwo jak to się mówi "bez wyrazu".
          Dlatego osobiście nie jestem zwolennikiem dość często stosowanego przez forumowiczów Browar-bizu tzw. "zacierania na lenia" czyli długiego trzymania w temp. 68-70 st. bo nie mamy żadnej kontroli która amylaza jak mocno działa, bo obie są na granicy optymalnego działania. Wolę sterować tymi przerwami sam, Skracając czasem temp. 62-64 st. nawet do 5-10 min.

          Comment

          • mark33
            Idę po piwo do piwnicy.
            • 04-2005
            • 3283

            #6
            Dobrze piszesz wogosz, dodam od siebie trochę już zapomnianą a nawet negowaną wartość odfermentowania do 5 lub 4 blg dla początkowego 12. Takie piwa smakują fakt, trzeba poczekać z pół roku ale warto. Już nie wspomnę o koźlaczkach czy porterach gdzie końcowe blg 5 czy 7 daje zarąbiste efekty smakowe ale niestety po roku leżakowania a dla porterów nawet zdecydowanie dłużej. Dla mnie odfermentowanie do 2 blg graniczy z wadą dla 12stki. Piwo jest oczywiście dobre jako stosunkowo młode, jednak nie ma co leżakować dłużej niż 3 miesiące gdyż wytrawność/gęstość już jest na granicy dopuszczalnej. Nie wiem czy ktoś mierzył tyskacza balingometrem, mnie kiedyś skusiło i wynik był zaskakujący 3 blg.

            Comment

            • wogosz
              Senior
              • 12-2005
              • 1007

              #7
              Mark, nie wiem czy można mierzyć balingomierzem nagazowane piwo. Wydaje mi się, że dwutlenek węgla w piwie może mieć wpływ na pomiar. Trzeba by chyba podgrzać piwo, aby je odgazować.

              Comment

              • mark33
                Idę po piwo do piwnicy.
                • 04-2005
                • 3283

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                Mark, nie wiem czy można mierzyć balingomierzem nagazowane piwo. Wydaje mi się, że dwutlenek węgla w piwie może mieć wpływ na pomiar. Trzeba by chyba podgrzać piwo, aby je odgazować.
                No nie posądzaj mnie o pomiar z bąbelkami, toż to abecadło chociaż mierzyłam to kilka lat temu, więc kto wie.
                Last edited by mark33; 01-10-2009, 21:40.

                Comment

                • wogosz
                  Senior
                  • 12-2005
                  • 1007

                  #9
                  Mark wybacz, moja uwaga była niestosowna w stosunku do Ciebie, bo trudno mi było uwierzyć w 3 Blg. Muszę przy okazji sam sprawdzić.

                  Comment

                  • Maggyk
                    Szara Adminiscjencja
                    • 05-2004
                    • 5615

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
                    ...chociaż mierzyłam to kilka lat temu, więc kto wie.
                    Chciałabyś nam o czymś powiedzieć Marku?

                    Ps.: Sorry za OT nie mogłam się powstrzymać.
                    Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
                    Piwo domowe -
                    Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

                    Reklama w BROWARZE
                    PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

                    Comment

                    • mark33
                      Idę po piwo do piwnicy.
                      • 04-2005
                      • 3283

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maggyk Wyświetlenie odpowiedzi
                      Chciałabyś nam o czymś powiedzieć Marku?

                      Ps.: Sorry za OT nie mogłam się powstrzymać.
                      Tak wiem czekacie na tego typu nowiny , nic z tego nie wyrzeknę się pisiora

                      Comment

                      • mark33
                        Idę po piwo do piwnicy.
                        • 04-2005
                        • 3283

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                        Mark wybacz, moja uwaga była niestosowna w stosunku do Ciebie, bo trudno mi było uwierzyć w 3 Blg. Muszę przy okazji sam sprawdzić.
                        Sam nie wierzyłem, nawet zdjęcia szukałem w archiwach ale niestety nie uwieczniłem.

                        Comment

                        • Seta
                          Piję piwo
                          • 10-2002
                          • 6964

                          #13
                          Ktoś się musi poświęcić dla nauki i kupić tyskiego... Najlepsze, że nie trzeba go pić ino wygazować...
                          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                          Comment

                          • Khan
                            Senior
                            • 09-2009
                            • 297

                            #14
                            Witam, temat tego posta jest baardzo interesujacy, szczególnie dla "mlodych stażem" piwowarow. Aczkolwiek rozmowa zeszła troszke na na inny temat))

                            Każdy nowicjusz ma problem z ustaleniem tych etapów - przerw warzenia.
                            Jaki jest schemat??
                            Ogólnie widze, że mamy tu etapy 64stopnie 74stopnie i ok 78 ostatni... Moze ktos bardziej fachowo wytłumaczyć jak to ustalac?? na co wpływa skrócenie lub przedłużenie poszczególnych etapów??
                            Ja na przykład chcę teraz uwarzyć bursztynową warke 13-14blg (górnej fermentacji) na bazie słodów : pilzneńsk (3kg), monachijski (1,5-2kg), caramunich (0,25kg) i ewentualnie caraamber( 0,5kg). Jak podejść do czasów kolejnych etapów?? tak aby uzyskać te "smakowitość" ???
                            Last edited by Khan; 05-10-2009, 08:45.

                            Comment

                            • muavmf
                              Senior
                              • 08-2007
                              • 119

                              #15
                              temat tego posta jest baardzo interesujacy
                              Też tak oczekiwałem. Niestety niczego nowego nie wniósł.
                              @Khan Informacje które szukasz, są na browamator.pl, w dziale FAQ, zakładka zacieranie.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎