Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Skierniewicki Browar RUDY

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • untilek
    Member
    • 08-2005
    • 66

    Skierniewicki Browar RUDY

    Dzisiaj popełniłem swoją pierwszą warkę z procesem zacierania

    Warka #1

    Zasyp:
    słód pilzneński (Optima): 5000 g


    Zacieranie:
    15 l / 65 C
    40 min / 62-63 C
    20 min / 72-73 C
    20 l / 85 C

    Gotowanie 75 min.

    Chmielenie:
    Marynka granulat: 35 g / w 10 min.
    Lubelski granulat: 50 g / w 60 min.

    Drożdże: suche Safale US-05

    Zobaczymy co też wyjdzie z tego dzisiejszego warzenia, ale jestem dobrej myśli
    Wszystko przebiegło bez większych problemów, choć oczywiście kilka wpadek było [trochę się porozlewało, na przykład]. Teraz pozostaje czekać
    Mariusz

    Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    Pierwsze i zacieranie? No brawo i powodzenia.
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • untilek
      Member
      • 08-2005
      • 66

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
      Pierwsze i zacieranie? No brawo i powodzenia.

      Nie, nie Pierwsze z zacieraniem. Wcześniej 2 warki były z puchy. Z różnym skutkiem, niestety...
      Mariusz

      Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

      Comment

      • untilek
        Member
        • 08-2005
        • 66

        #4
        Wczoraj po 12 piana na centymetr Na pianie trochę chmielin, wiec muszę popracować nad ich usuwaniem. Zapach prawidłowy, drożdże pracują. Zaraz sprawdzę jak sprawa ma się dzisiaj
        Mariusz

        Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

        Comment

        • coder
          Senior
          • 10-2006
          • 1347

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika untilek Wyświetlenie odpowiedzi
          Na pianie trochę chmielin, wiec muszę popracować nad ich usuwaniem.
          Radziłbym je zostawić w spokoju, przynajmniej w pierwszej warce; usuwanie chmielin nie jest obowiązkowe, a warkę łatwo jest zakazić, szczególnie o tej porze roku. Najlepiej w ogóle nie otwieraj fermentora przez parę dni.

          Comment

          • untilek
            Member
            • 08-2005
            • 66

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
            Radziłbym je zostawić w spokoju, przynajmniej w pierwszej warce; usuwanie chmielin nie jest obowiązkowe, a warkę łatwo jest zakazić, szczególnie o tej porze roku. Najlepiej w ogóle nie otwieraj fermentora przez parę dni.
            Myślałem raczej o poprawieniu filtrowania chmielin jeszcze przed dodaniem drożdży, w następnej warce. Dziś sprawdziłem, pozostałości chmielu opadły na dno, na powierzchni piękna, centymetrowa biało-drożdżowa piana Temperatura pomieszczenia 18 C. Zapach piwny, że aż chciałoby sie upić trochę i spróbować :P Do piwa zajrzę za kilka dni.
            Mariusz

            Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

            Comment

            • piwnik
              Junior
              • 01-2004
              • 29

              #7
              Do usuwania chmielin, i nie tylko, spraw sobie pieluchę tetrową
              Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych 'sprzętów' niemal w każdej produkcji, a także na wypadek posikania się

              Czekam aż będzie można ocenić efekty
              Powodzenia!

              Comment

              • coder
                Senior
                • 10-2006
                • 1347

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piwnik Wyświetlenie odpowiedzi
                Do usuwania chmielin, i nie tylko, spraw sobie pieluchę tetrową
                Są w tym temacie różne szkoły; moja szkoła bardzo się boi zakażenia brzeczki nastawnej i obchodzi się z nią b. delikatnie. Ja tylko dekantuję brzeczkę sterylnym wężykiem z gara do fermentora, starając się zostawić osad i chmieliny na dnie; przy okazji załatwia to napowietrzenie i już w ogóle nie trzeba dotykać brzeczki.

                Comment

                • mapajak
                  Senior
                  • 12-2002
                  • 1187

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                  Są w tym temacie różne szkoły; moja szkoła bardzo się boi zakażenia brzeczki nastawnej i obchodzi się z nią b. delikatnie. Ja tylko dekantuję brzeczkę sterylnym wężykiem z gara do fermentora, starając się zostawić osad i chmieliny na dnie; przy okazji załatwia to napowietrzenie i już w ogóle nie trzeba dotykać brzeczki.
                  Ja filtruję przez pieluchę gorącą brzeczkę, więc nie ma możliwości zakażenia.
                  Chłodzę już przefiltrowaną.

                  Comment

                  • untilek
                    Member
                    • 08-2005
                    • 66

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mapajak Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ja filtruję przez pieluchę gorącą brzeczkę, więc nie ma możliwości zakażenia.
                    Chłodzę już przefiltrowaną.
                    Ja filtrowałem przez dwie gazy jałowe gorącą brzeczkę. Trochę sie przedostało, ale trudno Również chłodzę przefiltrowaną.
                    Mariusz

                    Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

                    Comment

                    • untilek
                      Member
                      • 08-2005
                      • 66

                      #11
                      Dzisiaj zleję na cichą, a drożdże do słoika
                      Mariusz

                      Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

                      Comment

                      • untilek
                        Member
                        • 08-2005
                        • 66

                        #12
                        Zlałem na cichą, przefermentowało z 12 do 4 blg. Za tydzień butelkowanie
                        Mariusz

                        Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

                        Comment

                        • untilek
                          Member
                          • 08-2005
                          • 66

                          #13
                          Wczoraj zabutelkowałem. Wyszło tylko 36 butelek 0,5 i dwie 0,65 l . Bardzo się zdziwiłem bo nastawiałem się na 27-28 litrową warkę, a tu niecałe 20... Muszę pozaznaczać na pojemniku fermentacyjnym skale jakąś... Balling spadł na cichej z 4 do 3 blg. Po pierwszych próbach, piwo w smaku dość gorzkie ale wypijalne. Zapach rześki, słodowy. Mam nadzieję, że goryczka zmaleje z czasem. A tymczasem przygotowuję się do drugiej warki, która już niedługo.
                          Last edited by untilek; 26-07-2007, 10:58.
                          Mariusz

                          Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

                          Comment

                          • gniady
                            Senior
                            • 12-2006
                            • 146

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika untilek Wyświetlenie odpowiedzi
                            Po pierwszych próbach, piwo w smaku dość gorzkie ale wypijalne. Zapach rześki, słodowy. Mam nadzieję, że goryczka zmaleje z czasem.
                            Owszem goryczka zmaleje, nie wiem jak gorzkie lubisz piwa, ale jak na mój gust 35g granulatu Marynki (jeśli z 2006r to chyba 10,5 Alfa kw.) to trochę dużo na 20l piwa. Wydajność rzeczywiście nie wyszła Ci za dobra jak na 5kg słodu.

                            OT. Od jednego kolesia ze Skierniewic kupowałem mój pierwszy motocykl 9 lat temu (Virago 535).
                            Pozdrawiam piwosza motocyklistę

                            Comment

                            • untilek
                              Member
                              • 08-2005
                              • 66

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gniady Wyświetlenie odpowiedzi
                              Owszem goryczka zmaleje, nie wiem jak gorzkie lubisz piwa, ale jak na mój gust 35g granulatu Marynki (jeśli z 2006r to chyba 10,5 Alfa kw.) to trochę dużo na 20l piwa. Wydajność rzeczywiście nie wyszła Ci za dobra jak na 5kg słodu.

                              OT. Od jednego kolesia ze Skierniewic kupowałem mój pierwszy motocykl 9 lat temu (Virago 535).
                              Pozdrawiam piwosza motocyklistę
                              No tak, mogłem więcej wysładzać. Przy następnej warce będę sie starał poprawić wydajność A goryczkę lubię średnią.

                              Virago - bardzo dobry wybór. Tyle że 1100, to już coś :P A teraz na czym przyszło Ci jeździć?
                              Twoje zdrowie
                              Mariusz

                              Polecam forum miłośników roślin owadożernych www.forum-roraima.pl

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎