Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Oceny piw / ARTomat

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Ja z powodu tej aprecjacji zapachu w ogóle dałem sobie spokój z oceną liczbową. Posługuję się gołym komentarzem. W dodatku drażniła mnie deprecjacja piany, która dla mnie jest na równi z zapachem. Choć tak naprawdę to kwestia jest w tym czy uznamy, że smak może być jedynie słodki, gorzki, słony, kwaśny (i umami), a cała reszta to aromaty. Wtedy rzeczywiście zapach powinien być na równi ze smakiem. Skądinąd sądzę, że ART opierał się na wagach stosowanych podczas degustacji piw na konkursach.
    Rada jest jedna. Brak zapachu nie traktować jako poważną wadę, czyli dawać 4. A z kolei w przypadku smaku 3 powinno dostać piwo poprawne, bez wad. Kwasiżur to jest 1 lub ewentualnie 2. Nad tym za co dawać ile, głowił się kiedyś qberts. Szkoda, że ART nic z tego nie zrobił dalej, ale rozumiem, że były inne priorytety.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • skitof
      Senior
      • 11-2007
      • 2478

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
      Brak zapachu nie traktować jako poważną wadę, czyli dawać 4. A z kolei w przypadku smaku 3 powinno dostać piwo poprawne, bez wad.
      No ale co zrobić, jeśli w danym gatunku zapach winien być wyraźny i określony, a nie ma go w ogóle. Też dajesz 4?

      Comment

      • kopyr
        Senior
        • 06-2004
        • 9475

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika skitof Wyświetlenie odpowiedzi
        No ale co zrobić, jeśli w danym gatunku zapach winien być wyraźny i określony, a nie ma go w ogóle. Też dajesz 4?
        Przecież pisałem, że w ogóle nie daję ocen.
        A tak serio, jeśli czujesz, że w tym akurat piwie brak zapachu to niepowetowana strata, to dajesz niżej.
        blog.kopyra.com

        Comment

        • Sokół83
          szynkarz
          • 12-2004
          • 1598

          przyjrzałem się swoim ocenom i rzeczywiście za bardzo sugeruję się ocenami ze szkoły, gdzie 3 już było dla mnie oceną złą - 3 stawiałem piwom niezbyt dobrym zamiast dawać tróje piwom przeciętnym, zwykłym, niezachwycającym, 2 wadliwym, a 1 kompletnym kwachom

          niemniej jednak będę się trzymał tego, że nie powinno być tak że oceniam smak jednego piwa na 3 a drugiego na 5 a ocena obu wychodzi mi prawie taka sama w okolicy 4,0
          Z INNEJ BECZKI

          www.fotopolska.eu

          Comment

          • biereczapplistes
            Senior
            • 05-2007
            • 325

            Przydałoby się jakieś narzędzie, które wyszukiwałoby w temacie z piwem tytuły postów "ocena z ARTomatu" lub inne ze słowem "ocena" w tytule i wyciągałoby średnią ocenę ze wszystkich postów - wynik zaś pojawiałby się obok tytułu danego tematu z "piwem konkretnie".

            I dzięki temu natrafialibyśmy na coś tego typu (zmyślony przykład, nie cytat):

            St. Galler Klosterbräu, Schützengarten [Średnia ocena: 4,4]
            ----------------------------------------------------------------------------
            Zakupione w w/w klasztornym browarze w sierpniu...
            Od razu mielibyśmy ocenę w temacie.
            Pijast Piwodziej :D

            Comment

            • biereczapplistes
              Senior
              • 05-2007
              • 325

              A wartość smaku w ARTomatowych statystykach bym podbił jednak: jeśli piwo jest smaczne, to po prostu jest smaczne. Jeśli nie - to nie.
              I ani kuszący zapach, ani piękne opakowanie, ani piana jak w jakuzzi (pamiętajmy, że niektóre piwa nie pienią się z natury i nie można im dawać chyba najniższej noty, bo to tak, jakby uczeń miał nie zdać do następnej klasy przez WF tylko dlatego, że nie ma ani nóżek ani rączek) tego nie zmienią.

              Propozycja oceny
              - opakowanie 5%
              - kolor 5%
              - piana 5%
              - nasycenie 5%

              Zrównałem to, bo nie ma czegoś takiego jak opakowanie, które odrzuca (oczywiście szkło wygrywa z blaszką, dlatego nawet Volta odnalazłem w butelce), chociaż oczywiście są takie które nęcą bardziej niż inne. I tym bardziej nie istnieje coś takiego jak "kolor nie zachęcający".
              Jak piwo jest czarne, to nie kupi go ktoś, kto pije tylko lagery, bo to nie będzie lager. Jak będzie białe, to nie znaczy to, że smakuje gorzej od czerwonego. Irlandzkie Zielone ma kolor, który może być ciekawy, ale farbka nie wpływa dodatnio na smak. Ale nie można powiedzieć, że kolor świadczy o smaku, bo nawet poszlaki związane z kolorem przy absurdalnej "wzrokowej ocenie zawartości ekstraktu" nie są miarodajne.
              Piana albo jest albo jej nie ma. Miło zanurzyć się w chłodnej pszenicznej piance, ale przy jakimś solidnym stouciaku nie napotkamy pienistej czapki sybiraka.
              I jak wysycenie jest niskie, to i piana się nie podniesie, a jego wpływ na smak nie jest tak ważny, jak zawartość wody twardej jak przy piwach dortmundzkich albo miękkiej jak przy pilzneńskim, albo różnych słodów itp. Wysycenie wpływa na smak, ale dlaczego jest obecne? Może bardziej chodzi o drożdże? A one są ukryte w ocenie smaku.
              Przyjemnie, jak piwko już w zapachu świdruje chłodnym wysyceniem i zapowiada smak.
              No właśnie. Fizjologii nie przeskoczymy. Dlatego smak dostał u mnie więcej.
              Zmyły węchu i smaku składają się na to, co nazywamy smakiem piwa. Bez udziału nosa ciężej byłoby odróżnić nawet dżem od musztardy. Ci co twierdzą, że nie czują zapachu w ogóle niech się nie martwią, bo prawdopodobnie czujecie częściowo zapach piwka z jamy ustnej przechodzący przez gardło.
              Jeśli to, co napisałem o zapachu staje w gardle, to przepraszam, ale węch mam wybitnie dobry (można zabierać mnie na polowania ).

              - zapach 30% (współpraca - nawet "nieświadoma" przy odczuwaniu smaku)
              - smak 50% (najważniejsze w piwie i 50% to chyba jeszcze mało)

              Ktoś przyrównał piwo do kobiety broniąc wżności statystyk dotyczących cech wizualnych, ale pamiętajmy, że dla piwosza wzrokiem (zmysłem prim) jest smak.

              Chciałbym jeszcze wiedzieć, jak oceniacie ARTomatycznie w postach: jest jakaś opcja, której moje sokole oko nie dostrzegło, czy kopiujecie je z gotowych ocen ARTomatowych?
              I gdzie w ogóle takowe można zrobić? Doczytałem, że gdzieś w profilu, ale nie znalazłem aktywnego łącza (pewnie źle szukałem).
              Last edited by biereczapplistes; 26-01-2009, 16:25. Powód: literówki
              Pijast Piwodziej :D

              Comment

              • Wujcio_Shaggy
                Senior
                • 01-2004
                • 4628

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
                (...) Zrównałem to, bo nie ma czegoś takiego jak opakowanie, które odrzuca (...)
                Teraz może i nie, ale kiedyś były piwa z Lwówka Śląskiego... w równo odrapanej butelce Euro i z krzywo przyklejoną etykietą.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
                (...) Jak piwo jest czarne, to nie kupi go ktoś, kto pije tylko lagery, bo to nie będzie lager. (...)
                A ciemnych lagerów to nie ma?

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
                (...) Piana albo jest albo jej nie ma. Miło zanurzyć się w chłodnej pszenicznej piance, ale przy jakimś solidnym stouciaku nie napotkamy pienistej czapki sybiraka. (...)
                Rażące uogólnienie - nawet w porterze (nie mówiąc już o stoucie) piana ma być. Nie taka, jak w pszenicy, owszem - przy ocenie wypadałoby odnosić się do stylu.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
                (...) Chciałbym jeszcze wiedzieć, jak oceniacie ARTomatycznie w postach: jest jakaś opcja, której moje sokole oko nie dostrzegło, czy kopiujecie je z gotowych ocen ARTomatowych?
                I gdzie w ogóle takowe można zrobić? Doczytałem, że gdzieś w profilu, ale nie znalazłem aktywnego łącza (pewnie źle szukałem).
                Pewnie tak - na górze każdego tematu w dziale "Piwo-konkretnie" znajduje się metryczka, a w niej ikonka "Dodaj opis i ocenę tego piwa!" - taka kartka z podkreśleniem u dołu.
                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                Comment

                • biereczapplistes
                  Senior
                  • 05-2007
                  • 325

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                  A ciemnych lagerów to nie ma?
                  No to mogłem napisać o "jasnych lagerach", przeoczenie.

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                  Rażące uogólnienie - nawet w porterze (nie mówiąc już o stoucie) piana ma być. Nie taka, jak w pszenicy, owszem - przy ocenie wypadałoby odnosić się do stylu.
                  Zgodzę się z tym, że piana ma być odpowiednia do stylu, ale nie można wszystkich piw mierzyć jedną miarą skali piany.

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wujcio_Shaggy Wyświetlenie odpowiedzi
                  Pewnie tak - na górze każdego tematu w dziale "Piwo-konkretnie" znajduje się metryczka, a w niej ikonka "Dodaj opis i ocenę tego piwa!" - taka kartka z podkreśleniem u dołu.
                  No bez kitu "Wujek Dobra Rada"! Dzięki wielkie!
                  Pijast Piwodziej :D

                  Comment

                  • Wujcio_Shaggy
                    Senior
                    • 01-2004
                    • 4628

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika biereczapplistes Wyświetlenie odpowiedzi
                    (...) Zgodzę się z tym, że piana ma być odpowiednia do stylu, ale nie można wszystkich piw mierzyć jedną miarą skali piany. (...)
                    Zróżnicowanie wag dla poszczególnych stylów to chyba zbyt karkołomny projekt. Dopiero by były dyskusje...
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                    Comment

                    • YouPeter
                      Senior
                      • 05-2004
                      • 2379

                      Chętnie bym zobaczył statystyki, kto najwięcej ocenił piw przez ARTomat. Z drugiej strony upublicznienie takich danych mogłoby wpłynąć na zwiększenie się liczby osób korzystających "urządzenia". Co Wy na to, co Art na to?
                      Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                      Comment

                      • Twilight_Alehouse
                        Chmielowisko.pl
                        • 06-2004
                        • 6310

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika YouPeter Wyświetlenie odpowiedzi
                        Chętnie bym zobaczył statystyki, kto najwięcej ocenił piw przez ARTomat. Z drugiej strony upublicznienie takich danych mogłoby wpłynąć na zwiększenie się liczby osób korzystających "urządzenia". Co Wy na to, co Art na to?
                        Nie radzę. Kiedyś z takiego pomysłu wyszły spore kwasy.

                        Comment

                        • Sokół83
                          szynkarz
                          • 12-2004
                          • 1598

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse Wyświetlenie odpowiedzi
                          Nie radzę. Kiedyś z takiego pomysłu wyszły spore kwasy.
                          No cóż Polacy pokłócą się o każdą pierdołę. Zero luzu, zero dystansu, ciągła napinka bo moja racja jest mojsza niż twojsza
                          Z INNEJ BECZKI

                          www.fotopolska.eu

                          Comment

                          • YouPeter
                            Senior
                            • 05-2004
                            • 2379

                            Ale tutaj nie chodzi o konkurs, z przedziałami czasowymi, kto ile piw ocenił w danym okresie. Chodzi o zwykłą statystykę, której poszczególne dane i tak są ogólnie dostępne w profilu każdego użytkownika, jednak fajnie byłoby je sklecić w całość. Zarówno dla informacji jak i upowszechnienia ARTomatu.
                            Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                            Comment

                            • ART
                              mAD'MINd
                              • 02-2001
                              • 23799

                              Szuflada Arta jest pełna różnych pomysłów czekających tylko na swój moment
                              - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                              - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                              - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                              Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                              Comment

                              • YouPeter
                                Senior
                                • 05-2004
                                • 2379

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                                Szuflada Arta jest pełna różnych pomysłów czekających tylko na swój moment
                                Bardzo dyplomatyczna odmowa
                                Bo kto piwa nie pije ten jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody państwa, bezideowcem.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎