Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Plebiscyt na Piwo Roku 2010 - komentarze i uwagi

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • toto
    Senior
    • 12-2006
    • 949

    #91
    Choć generalnie mój gust piwny w znacznym stopniu zgadza się z wynikami plebiscytu (14 trafień na 27 na miejscach medalowych, bez kategorii debiut roku, 5 z 9 zwycięzców też dałem na pierwszym miejscu), to jednak występuje kilka istotnych różnic, na których chciałbym się skupić.
    Największym rozczarowaniem (choć nie zaskoczeniem) są dla mnie wyniki w kategorii jasne pełne dolnej fermentacji. Zwycięskie piwo (Lwówek Książęcy) piłem kilkakrotnie (z różnych warek) i tylko raz, w wersji beczkowej, było to piwo przyzwoite smakowo (ale i tak nie na poziomie pierwszej dziesiątki). W wersji butelkowej zawsze trafiałem na piwo poniżej polskiej przeciętnej, metaliczne, płytkie. Znam osobiście parę znających się na piwie osób, które miały takie same odczucia, a i na forum znalazłem parę podobnych głosów. W związku z tym mam problem: czy to tylko gusta tak się różnią, czy zadziałała dobra prasa Lwówka na tym forum, czy też w moje rejony trafiały wyłącznie gorsze warki? Bo dałem temu piwu więcej szans niż któremukolwiek innemu, a to co piłem było (poza beczkowym) poprostu kiepskie. I nie była to wina złego przechowywania.
    W kategorii jasne mocne akurat nie przeżyłem rozczarowania. Nie przepadam za mocnymi jasnymi lagerami i uważam, że na tle konkurencji Żywe jest całkiem znośne. Choć osobiście na pierwszym miejscu dałem w tej kategorii Lubuskie.
    Zaskoczyło mnie natomiast drugie miejsce Brackiego Koźlaka Dubeltowego w ciemnych mocnych. Nie piłem go wprawdzie po dłuższym leżakowaniu, ale w parę miesięcy po wypuszczeniu był ciągle piwem mocno alkoholowym, co dyskwalifikowało go w moich oczach.
    Podobnie zaskakuje mnie Stout Ciechanowski na drugim miejscu w ciemnych ejlach. Stoutem to piwo nigdy nie było i częściej było gorsze niż lepsze (dużo gorsze od Stouta z Gaba), a ponadto przez większość roku nie było dostępne. Ten wynik zrzucam jednak na karb małej konkurencji w tej kategorii (poza restauracyjnymi jest tam niewiele piw).
    Na koniec o porterach. W pierwszej trójce miałem Black Bossa i Komesa zamiast Granda i Warmińskiego. Te ostatnie też są niezłe, ale przegrały u mnie "starcia bezpośrednie" w ramach degustacji w niewielkim odstępie czasu lub wręcz jednoczesnej.
    Last edited by toto; 18-02-2011, 14:10.

    Comment

    • docent
      Senior
      • 10-2002
      • 5205

      #92
      Widzę, że kategorie Debiut oraz Piwo Roku można już dożywotnio zarezerwować dla Grand Championa żywieckiego konkursu. Ja właśnie ze względu na epizodyczność tych marek nie przyznawałem im pierwszych miejsc.
      Gratulacje dla Krzysztofa - Bierhalle Wawa dobrze sobie poradziło nawet w skali kraju. Przegranym plebiscytu wg mnie jest Konstancin, który zajął dopiero ostatnie punktowane miejsce w kategorii Browar Roku, a Mazowieckie nie wbiło się nawet do dziesiątki.

      Zagłosowało tylko 30 osób, które dokonały co najmniej 10 ocen piw w całym roku? To się nazywa prawdziwa elita i awangarda!
      Piwna Praha-przewodnik po praskich lokalach z prawdziwym piwem
      Przewodnik po miejscach gdzie warzy się i serwuje dobre piwo-Polskie Minibrowary
      Piwne podróże po Czechach-Piwne Czechy
      Polskie Minibrowary na FB - codziennie nowe informacje!

      Comment

      • zgoda
        Senior
        • 05-2005
        • 3516

        #93
        Poza kategorią jasnych lagerów cały ten plebiscyt jest bardzo naciągany z powodu pustyni na rynku. Piwa górnej fermentacji? Poza Ale Ale z Piotrkowa i BPAB właściwie nie ma tam piwa o ogólnokrajowej dostępności. Wystarczy sobie porównać reprezentacje w różnych kategoriach.

        I to jest prawdziwy problem tego plebiscytu, nie jego "niszowość". Po prostu nie ma z czego wybierać...
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
          Poza Ale Ale z Piotrkowa i BPAB właściwie nie ma tam piwa o ogólnokrajowej dostępności.

          Mastne, Zawiercie.
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • skitof
            Senior
            • 11-2007
            • 2478

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika chemmobile Wyświetlenie odpowiedzi
            Ho ho, zwolnij skitof. Jeżeli plebiscyt browa.bizowy jest taki prestiżowy, to czemu nie jest wykorzystywany marketingowo? Przeszkody ze strony właściciela browar.biz?
            Właśnie jest wykorzystywany. Producent każdego piwa, które odniesie sukces w plebiscycie skrupulatnie to odnotowuje przynajmniej na swojej stronie internetowej, a niekiedy i w innych materiałach. O GŻ już wspomniałem, a że KP tego nie robi - no cóż sam nie wiem czemu?
            Poza tym ten plebiscyt zyskuje na znaczeniu wraz z rozwojem piwnego rynku w Polsce i świadomości piwoszy, a to że nie zawsze wyniki ostateczne są zbieżne z indywidualnymi to naturalne.

            Comment

            • jacer
              Senior
              • 03-2006
              • 9875

              #96
              Zdaje się, że w Poznaniu widziałem dyplomy browarbizowe wywieszone tak aby wszyscy widzieli.
              Milicki Browar Rynkowy
              Grupa STYRIAN

              (1+sqrt5)/2
              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
              No Hops, no Glory :)

              Comment

              • chemmobile
                Senior
                • 03-2009
                • 2168

                #97
                skitof, a nie uważasz, że wszelkie prestiżowe nagrody powinny być odnotowane na produkcie zamiast na stronie internetowej, którą mało kto odwiedza? Przykładowo, czy Ciechan pszeniczny nie mógłby mieć na etykiecie/kontrze wzmianki "Najlepsze polskie piwo pszeniczne roku 2010 wg portalu browar.biz"? Taka reklama obu podmiotów, browaru i portalu.
                Lwówek Śląski - 800 lat tradycji piwowarskich.
                Kto piwem szynkuje, dawać ma właściwą miarę, kto to ominie, zapłaci 4 białe grosze kary - lwóweckie prawo piwowarskie AD 1609

                Comment

                • zgoda
                  Senior
                  • 05-2005
                  • 3516

                  #98
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                  Mastne, Zawiercie.
                  Mastne szerzej dostępne zrobiło się dopiero późną jesienią - gdy pojawiło się w Almie, wcześniej było do kupienia tylko na południu. W mojej okolicy w "zwykłych" sklepach z piwem pojawiło się dopiero razem z BPAB, ale w tym czasie zniknęło z Almy (WTF?!).

                  Konia z rzędem temu, kto po nazwie lub wyglądzie etykiety skojarzy, że Zawiercie Bursztynowe to miał być bitter, a Czekoladowe to stout.

                  Popatrz sobie zresztą na liczby - 480 jasnych lagerów wobec 31 piw górnej fermentacji. Monokultura, pieczołowicie pielęgnowana przez browary. Po co się wysilać na kreatywność, skoro lager zawsze się sprzeda?

                  Mając to na względzie proponuję w przyszłym roku ograniczyć plebiscyt do kategorii lagerowych.
                  Last edited by zgoda; 18-02-2011, 15:14.
                  Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    #99
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                    Mając to na względzie proponuję w przyszłym roku ograniczyć plebiscyt do kategorii lagerowych.

                    Niby dlaczego? Proponuje całkiem zlikwidować plebiscyt.
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • zgoda
                      Senior
                      • 05-2005
                      • 3516

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                      Niby dlaczego? Proponuje całkiem zlikwidować plebiscyt.
                      Takiej historii się nie likwiduje, tylko "zmienia formułę".
                      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                        Mając to na względzie proponuję w przyszłym roku ograniczyć plebiscyt do kategorii lagerowych.
                        Bez sensu. Jedyna kategoria, w której nie wytypowałem 3 piw to ciemne lagery <13. Z mocnymi jasnymi też miałem problem. Nawet chyba dałem Żywe na podium. W samych lagerach, to ja udziału nie wezmę.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • jacer
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 9875

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                          Takiej historii się nie likwiduje, tylko "zmienia formułę".
                          A dlaczego? Dlaczego chcesz utrwalać monokulturę lagerową? Jaki masz w tym interes i kto cię tu nasłał? KP?
                          Milicki Browar Rynkowy
                          Grupa STYRIAN

                          (1+sqrt5)/2
                          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                          No Hops, no Glory :)

                          Comment

                          • zgoda
                            Senior
                            • 05-2005
                            • 3516

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
                            A dlaczego? Dlaczego chcesz utrwalać monokulturę lagerową? Jaki masz w tym interes i kto cię tu nasłał? KP?
                            Pozostaje pytanie, czy plebiscyt ma odzwierciedlać stan rynku, czy może pełnić rolę popularyzatorską. Monokultura jest rzeczywistością naszego rynku piwa.
                            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                            Comment

                            • pioterb4
                              Senior
                              • 05-2006
                              • 4322

                              No jest, z tym nie można polemizować. Dlatego nie mamy kategorii na najlepsze brown ale, pale ale, stouta tylko trzy zbiorcze dla jasnego i ciemnego górniaka oraz weizenów. Lagery przeważąją więc mają więcej podziałów, ze względu na ekstrakt i dodatkowe aromatyzowanie. No i portery jeszcze wyróżniono bo mają godną reprezentację.

                              Comment

                              • jacer
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 9875

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                                Pozostaje pytanie, czy plebiscyt ma odzwierciedlać stan rynku, czy może pełnić rolę popularyzatorską. Monokultura jest rzeczywistością naszego rynku piwa.
                                No to chyba oczywiste, że popularyzatorską. Tak mi sie zawsze wydawało.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎