Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Stout vs. porter. Podobieństwa i różnice

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • leona
    PremiumUżytkownik
    • 07-2009
    • 5853

    Stout vs. porter. Podobieństwa i różnice

    Zaznaczam, że nie chodzi mi o RISa i portera bałtyckiego.

    Przejrzałem kilkadziesiąt (a może i ponad setkę) receptur na czołowych polskich forach, na nie wiem jakich, zagranicznych. I im dalej w las tym więcej drzew.
    Zastanawiam się czy jest coś w zasypie lub technologii warzenia, co wyróżnia te dwie grupy? Jedyna różnica jaka pojawia się stosunkowo najczęściej to płatki.
    Istotą mojej dywagacji jest to na jakiej podstawie piwo raz jest nazywane przez Was/nas stoutem a innym razem, bez wyraźnej zmiany zasypu i zacierania, porterem? Mimo wspólnych korzeni nie są tożsame.

    Jeśli wątpliwości moje są naiwne proszę o wytłumaczenie bo jestem zwolennikiem teorii, że najpierw trzeba nauczyć się chodzić aby później biegać.
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    Brown Porter

    Robust Porter

    Dry Stout
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • leona
      PremiumUżytkownik
      • 07-2009
      • 5853

      #3
      A wiesz? Już to gdzieś czytałem

      Mnie chodzi o praktykę, nie teorię.

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        Gdzie czytałeś?

        No to jak znasz teorię no to do dzieła
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #5
          Takie rozróżnienie widziałem w "Handbook of Brewing" Esslingera, choć jeszcze nie zastosowałem w praktyce:

          * jęczmień palony -> stout
          * słód barwiący i ciemny karmelowy -> porter

          Na tym się oprę i nie będę więcej czytał internetu, bo zgłupieję. Świat zeszedł na psy i każdy w tym internecie pisze co mu ślina na palce przyniesie. Żadnej kontroli ani weryfikacji, no jak tak można?
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • fidoangel
            Senior
            • 07-2005
            • 3489

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi

            * jęczmień palony -> stout
            * słód barwiący i ciemny karmelowy -> porter

            Na tym się oprę i nie będę więcej czytał internetu, bo zgłupieję.
            Czytając takie coś faktycznie można zwątpić:

            Od robust portera różni się tym, że zawiera miększe, słodsze oraz mocniej karmelowe smaki, niższą gęstość oraz przeważnie słabsze alkoholowo. Bardziej palony jak brown ale. Wyższa gęstość jak dark mild. Niektóe wersje sąfermenowane drożdzami dolnej fermetacji. Balans przechylony jest bardziej w kierunku słodowym niż goryczkowym. Przeważnie ma angielski charakter.
            "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

            Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

            Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
            Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
            Sprawdź >>>Przewodnik<<<

            Comment

            • zgoda
              Senior
              • 05-2005
              • 3516

              #7
              No tak, angielskiego charakteru w żadnym sklepie nie mają.
              Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

              Comment

              • mirogster
                Member
                • 02-2011
                • 40

                #8
                Poszperajcie tutaj http://barclayperkins.blogspot.com/
                Stworzone przez fiksata porterowo/stoutowego.
                Jest tez troche o Grodziskim

                Comment

                • Mason
                  Senior
                  • 02-2010
                  • 3280

                  #9
                  Ron Pattinson (twórca tej strony) pisze wprost - nie ma zasadniczej różnicy pomiędzy porterem a stoutem. W ogóle warto poczytać tą stronę, jest tam mnóstwo danych historycznych nie tylko na temat porterów/stoutów.
                  JEDNO PIVKO NEVADI!

                  Comment

                  • Makaron
                    Senior
                    • 08-2003
                    • 2107

                    #10
                    Historycznie stout wyewoluował jako rodzaj portera. Generalnie chodziło o to, że porter stout był mocną wersją portera. Jeszcze w latach 20 zeszłego wieku były szyldy tego typu na knajpach.

                    Co do granic pomiędzy tymi gatunkacmi. Faktycznie ciężko określić, tym bardziej jeśli nie podamy dodatkowo z których lat portera/stouta mamy na myśli. Ale generalnie teraz piwo porter kojarzony jest jako piwo z orzechowymi smakami słodów takich jak brown itp. Natomiast stout z mocnymi aromatami palonego jęczmienia.
                    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                    Comment

                    • Mason
                      Senior
                      • 02-2010
                      • 3280

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron Wyświetlenie odpowiedzi
                      Historycznie stout wyewoluował jako rodzaj portera. Generalnie chodziło o to, że porter stout był mocną wersją portera. Jeszcze w latach 20 zeszłego wieku były szyldy tego typu na knajpach.
                      Stout był po prostu mocnym piwem, po raz pierwszy pojawia się w źródłach w 1677 roku, czyli kawałek czasu przed porterem. Jasny stout był warzony w Anglii do XIX wieku.
                      JEDNO PIVKO NEVADI!

                      Comment

                      • leona
                        PremiumUżytkownik
                        • 07-2009
                        • 5853

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Makaron Wyświetlenie odpowiedzi
                        Historycznie stout wyewoluował jako rodzaj portera. Generalnie chodziło o to, że porter stout był mocną wersją portera. Jeszcze w latach 20 zeszłego wieku były szyldy tego typu na knajpach.

                        Co do granic pomiędzy tymi gatunkacmi. Faktycznie ciężko określić, tym bardziej jeśli nie podamy dodatkowo z których lat portera/stouta mamy na myśli. Ale generalnie teraz piwo porter kojarzony jest jako piwo z orzechowymi smakami słodów takich jak brown itp. Natomiast stout z mocnymi aromatami palonego jęczmienia.
                        I to, z punktu widzenia piwowara, jest najbardziej zbliżająca do celu odpowiedź

                        Comment

                        • kopyr
                          Senior
                          • 06-2004
                          • 9475

                          #13
                          Dodałbym do tego, że przeciętnie stout jest ciemniejszy i z większą goryczką.
                          blog.kopyra.com

                          Comment

                          • zgoda
                            Senior
                            • 05-2005
                            • 3516

                            #14
                            Polecam lekturę celem rozjaśnienia (po angielsku - konkluzja jest taka, że obecnie różnica jest pomijalna).
                            Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                            Comment

                            • kopyr
                              Senior
                              • 06-2004
                              • 9475

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                              Polecam lekturę celem rozjaśnienia (po angielsku - konkluzja jest taka, że obecnie różnica jest pomijalna).
                              Jeszcze uściślijmy, ja różnice między porterem i stoutem rozumiem jako różnice między
                              porterem angielskim (brown porter), a dry stoutem. Jeżeli porównujemy wszystko co ma na etykiecie porter ze wszystkim co ma napisane stout, to jest to tak szeroko zakrojona kategoria, że można tam po obu stronach znaleźć wszystko. Oczywiście chocolate porter od chocolate stouta praktycznie niczym się nie różni. Podobnie wersje imperialne.
                              blog.kopyra.com

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎