Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Monitorowanie warunków w leżakowni

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kather_bunio
    Junior
    • 10-2011
    • 7

    Monitorowanie warunków w leżakowni

    Hej, od jakiegoś czasu poszukuje dobrego sposób na organizację leżakowni w piwnicy. Remont już prawie na ukończeniu, zastanawia mnie jak dbać o warunki w pomieszczeniu?

    Znacie jakiś dobry patent na czujnik bezprzewodowy lub coś podobnego, który umożliwiłby mi podgląd niemal na bieżąco warunków w piwnicy?

    Mieszkanie mam na parterze, jednak grube ściany z cegły i grubo betonowane podłogi, teoretycznie piwnica jest pod kuchnia, jednak bezprzewodowa stacja pogodowa o zasięgu około 20 metrów w terenie otwartym nie łapie sygnału.

    Może ktoś z was montował jakiś system monitorowania temperatury/wilgotności i podzieliłby się patentem? Lub zna urządzenie, które sprawdziłoby się w takich warunkach?

    Z góry dzięki i zdrówko
    Last edited by kather_bunio; 27-10-2011, 20:52.
  • wogosz
    Senior
    • 12-2005
    • 1007

    #2
    Leżakowanie piwa odbywa się w niskich temp. najlepiej 0-5 st. Aby to osiągnąć, trzeba zainstalować agregat chłodniczy.

    Comment

    • kather_bunio
      Junior
      • 10-2011
      • 7

      #3
      Zgadzam się co do temperatury, ale teoretycznie jest szansa uzyskać ją na podobnym poziomie teraz w okresie zimowym. Jednak nie chce ryzykować zejścia sporo poniżej zera stąd poszukiwania sposobu na monitorowanie temperatury w piwnicy....

      Schodzenie co chwila i sprawdzanie może być mało skuteczne niż podgląd niemal w dowolnej chwili.

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10737

        #4
        I w środku nocy będziesz ganiał by ogrzać?
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • wogosz
          Senior
          • 12-2005
          • 1007

          #5
          Nie bardzo wiem o co chodzi. Temperatura w piwnicy nie zmienia się specjalnie mocno w ciągu doby, szczególnie jak są grube ściany. Ciekawy jestem co by musiało się wydarzyć, aby temp. w piwnicy bloku czy domu spadła grubo poniżej zera. Dokładne monitorowanie temperatury dotyczy raczej fermentacji niż leżakowania. Dodatkowo te 20-30 l. piwa stanowi spory bufor cieplny w którym temperatura tak szybko się nie zmienia. W moim przekonaniu wystarczy skontrolować temp. w piwnicy raz dziennie, a w zasadzie otworzyć okno aby była jak najniższa. Jak przyjdą ostre mrozy to sprawdzać góra dwa razy na dzień.
          Jak chcesz odczyt on-line to musisz raczej pociągnąć kabel między piwnicą i mieszkaniem.

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Jak temperatura w piwnicy spadnie sporo poniżej zera, to będziesz wiedział bez czujnika - rury wodne i i CO popękają.

            Comment

            • kather_bunio
              Junior
              • 10-2011
              • 7

              #7
              Dzięki za wszystkie informacje... Liczyłem, że ktoś używał jakiegoś modelu bezprzewodowej stacji pogody z dobrym zasięgiem czujnika. Dogrzewać nie planowałem, jednak chciałem przed zaniesieniem butelek do piwnicy zrobić obserwację zależności temperatury na zewnątrz a w piwnicy.

              Dogrzewać piwnicy nie planuje, ale mógłbym w trakcie trwającego remontu zadbać o pewne lepsze izolacje, gdyby była taka konieczność. Z drugiej strony stałe monitorowanie temperatury pozwoliłoby szybko zareagować gdy temperatura będzie nieodpowiednia, poprzez przeniesienie ich do innej piwnicy lub mieszkania. Np zimą jeśli temperatura będzie zbyt niska lub latem jeśli zbyt wysoka.

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23782

                #8
                Jak nie masz co robić z gotówką to może rejestrator temperatury?
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • kather_bunio
                  Junior
                  • 10-2011
                  • 7

                  #9
                  Rejestrator fajna rzecz, ale nie rozwiazuje mojego kłopotu... To nie kwestia funkcjonalności urzadzenia samego w sobie a komunikacji pomiedzy czujnikiem temperatury a elementem wyświetlającym ja. Szukam czegoś co zmierzy temperature w piwnicy a wyświetli jej wartośc w mojej kuchni. Budynek to stara kamienica w lini prostej odległośc to 5-7 metrów w tym dwie 0,5 metrowe ściany jedna z cegły druga betonowa. Niestety nie mam możliwości pociągnąć kabla z piwnicy do mieszkania...

                  Comment

                  • Feti
                    Senior
                    • 10-2010
                    • 801

                    #10
                    Może zapytaj się na elektroda.pl. Bez obrazy dla browarbizowiczów, ale chyba tam więcej speców od elektroniki.

                    Comment

                    • bulipunk
                      Member
                      • 11-2008
                      • 94

                      #11
                      Skoro masz tą piwnicę pod kuchnią to przewierć się i zrób przewodowy czujnik... Szczególnie że piszesz że remont się nie skończył więc załatasz dziurę jakim styropianem i będzie gites-majonez.

                      Np. taki z dwom czujnikami podpinany do komputera (kabel może mieć 30m!!) :

                      Sklep AVT oferuje szeroką gamę produktów dla profesjonalnych elektroników i pasjonatów. To będzie Twój ulubiony internetowy sklep z elektroniką!


                      lub taki z ekranem:

                      Sklep AVT oferuje szeroką gamę produktów dla profesjonalnych elektroników i pasjonatów. To będzie Twój ulubiony internetowy sklep z elektroniką!


                      lub jakikolwiek inny, który ci się podoba. Tam jest duży wybór. Ja mam ten pierwszy np. Sam zlutowałem i jest git. Masz wykresy itd. Jak dobrze poszukasz to znajdziesz coś z alarmem...

                      Pozdrawiam,
                      Buli
                      Last edited by bulipunk; 02-11-2011, 13:31.
                      Michał-BULI-Nowak

                      I said firmly "NO" for any alcohol... but it doesn't listen me :) and I am happy with it :)

                      Comment

                      • mark33
                        Idę po piwo do piwnicy.
                        • 04-2005
                        • 3283

                        #12
                        Za parę złotych można zrobić samemu interfejs ( Adapter podstawowy DS9097E )
                        pod RS232 i do tego DS18B20. Działa to bardzo fajnie.

                        Cała dokumentacja z programem jest tu: http://grzesiek21.republika.pl/termo.htm

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎