Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Uwarzlyem pierwsze piwo, kilka pytań

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • marcinmicha
    Junior
    • 06-2013
    • 6

    Uwarzlyem pierwsze piwo, kilka pytań

    Witajcie, późna już pora, zeszło mi znacznie dłużej niż planowałem.
    W zasadzie wszystko przebiegło idealnie poza jedną sprawą i nie daje mi to spokoju.
    Warzyłem zestaw z pewnego sklepu wg dołączonej instrukcji,
    13l wody w 68st, już po 30 min negatywna próba jodowa, ale grzałem cała godzinkę, przez cały czas idealnie trzymając temp. Do wysładzania 15 l wody o temp ok 78 st, wlewana systematycznie na talerz, po litrze tak by utrzymać ciągle ten sam poziom brzeczki w filtratorze.

    I tu pojawia się problem, na koniec leciała woda 0st Blg,
    wyszło za mało brzeczki, gdyż po dodaniu już po chmieleniu dodatkowych 2 litrów ponad to co w instrukcji, otrzymałem 19l blg 14.
    Gotowane było na bardzo małym ogniu pod pod przykryciem więc raczej nie odparowało więcej niż powinno.
    Boję się że piwo może być mocno ściągające w związku z takim wysładzaniem
    ale próbowałem i końcowej brzeczki i całości i nie czuć ściągania, jakie jest ryzyko?

    Druga sprawa, która mnie zastanawia to to czy zestaw ten jest dobrze skomponowany
    z tego co czytałem to powinno zostać przynajmniej 2st blg w końcowej brzeczce, gdybym na czas zareagował i przestał wysładzać przy 2st blg to wtedy bym nie osiągnął tych 13, na które zestaw został przygotowany.
    Jak oceniacie ten zestaw, wszystko z nim ok, czy za mało słodów?
    I czy przypadkiem nie powinno być tak, że w instrukcji powinna być mniejsza ilość wody do wysładzania. czy może zbyt 'dobrze'(skutecznie) wysłodziłem ilością wody, którą ktoś mniej przykładający się by wysłodził tak, że zostało by te 2 st blg?

    Piwko powędrowało do piwnicy 18st z drożdżami Fermentis US-05
    za 9 dni zlewam na cichą, na 7 dni z 25gr cascade też w piwnicy.

    Zestaw na 20l 13st blg
    Słód Pale ale 2kg
    Słód Wiedeński 1kg
    Słód Monachijski 1kg
    Słod Crystal 150 0,3kg
    Chmiel Cascade 115+25 na cichą
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10739

    #2
    W jakiej temp mierzyłeś te 0 blg?
    By wyciągnąć te 20l 13 blg to trzeba się namęczyć
    Ten zestaw to wersja optymistyczna
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • marcinmicha
      Junior
      • 06-2013
      • 6

      #3
      Tu może być pies pogrzebany, o ile pomiar 14 blg był po chłodzeniu w 20st to 0 chyba w cieplejszym.
      Czyli faktycznie mogło być więcej.
      Swoją drogą ta końcowa brzeczka w smaku nie była ani trochę już słodka.
      Ciekawe czy jak już się wypłukują się taniny to da się to wyczuć w smaku brzeczki.
      Muszę też sprawdzić jak smakuje brzeczka 2-3 st blg.

      Ile trzeba dodać blg w zależności od temperatury do wskazań balingometru?

      Mówisz, że trzeba się namęczyć by wyciągnąć 13 blg 20, ja mam nawet ciut więcej

      Comment


      • #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinmicha Wyświetlenie odpowiedzi
        Warzyłem zestaw z pewnego sklepu wg dołączonej instrukcji,
        Po co ta tajemniczość, pisz konkretnie jaki sklep i jaki zestaw, może ktoś warzył to i ma jakieś swoje doświadczenia, i podzieli się nimi.

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinmicha Wyświetlenie odpowiedzi
        I tu pojawia się problem, na koniec leciała woda 0st Blg,
        Za długo wysładzałeś, albo woda gdzieś zrobiła sobie „ścieżkę” i nie płukała młóta.

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinmicha Wyświetlenie odpowiedzi
        wyszło za mało brzeczki, gdyż po dodaniu już po chmieleniu dodatkowych 2 litrów ponad to co w instrukcji, otrzymałem 19l blg 14.
        To nie jest apteka, tu nie wychodzi dokładnie

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinmicha Wyświetlenie odpowiedzi
        Gotowane było na bardzo małym ogniu pod przykryciem więc raczej nie odparowało więcej niż powinno.
        Powinno się gotować na dużym ogniu bez przykrycia, ma parować choćby DMS. Jak wyjdzie zbyt wysokie BLG zawsze wody można dolać

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinmicha Wyświetlenie odpowiedzi
        Boję się że piwo może być mocno ściągające w związku z takim wysładzaniem ale próbowałem i końcowej brzeczki i całości i nie czuć ściągania, jakie jest ryzyko?
        Na Twoim etapie warzenia, żadne. Ja mam za sobą ponad 40 warek i też się tym nie zajmuje, nie czuję żadnego „ściągania”.

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinmicha Wyświetlenie odpowiedzi
        Druga sprawa, która mnie zastanawia to to czy zestaw ten jest dobrze skomponowany z tego co czytałem to powinno zostać przynajmniej 2st blg w końcowej brzeczce, gdybym na czas zareagował i przestał wysładzać przy 2st blg to wtedy bym nie osiągnął tych 13, na które zestaw został przygotowany.
        Jak oceniacie ten zestaw, wszystko z nim ok, czy za mało słodów?
        I czy przypadkiem nie powinno być tak, że w instrukcji powinna być mniejsza ilość wody do wysładzania. czy może zbyt 'dobrze'(skutecznie) wysłodziłem ilością wody, którą ktoś mniej przykładający się by wysłodził tak, że zostało by te 2 st blg?
        To nie jest apteka. Są dwa rodzaju wysładzania, pod konkretną ilość użytej wody do wysładzania lub pod blg. Ja robię pod blg i nie przejmuje się czy wody poszło za mało czy za dużo.

        Comment

        • anteks
          maruda
          • 08-2003
          • 10739

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika marcinmicha Wyświetlenie odpowiedzi

          Mówisz, że trzeba się namęczyć by wyciągnąć 13 blg 20, ja mam nawet ciut więcej
          Ale Ty jesteś jak Chuck Norris, wypłukałeś wszystkie cukry z brzeczki
          Mniej książków więcej piwa

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎