Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

cierpki smak brzeczki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • howser
    Senior
    • 03-2013
    • 103

    cierpki smak brzeczki

    Warzyłem wczoraj swojego pierwszego witbier'a z zacieraniem, wg. tego co opisałem w poście: http://www.browar.biz/forum/showpost...07&postcount=5
    Brzeczka po chmieleniu miała dziwny, cierpki posmak. Coś jak słodzona, mocna herbata, którą zostawi się na 2 dni. Domyślam się, że taki posmak w witach nie jest normalny.
    Szukałem po forach informacji na temat błędu jaki mogłem popełnić. Nie wysładzałem do końca - przestałem wysładzać przy filtracie ekstraktywnym na poziomie 5BLG, więc taniny nie powinny zostać wypłukane z młóta. Przeciągnąłem za to zacieranie do 2h, natomiast przy wygrzewaniu nie mieszałem zbyt często, co mogło doprowadzić do lokalnych przegrzań. Czy któraś z tych dwóch rzeczy może być odpowiedzialna za cierpki posmak brzeczki?
  • jacekan
    Senior
    • 05-2011
    • 388

    #2
    Nigdy nie sugeruj się smakiem brzeczki w trakcie warzenia. To wszystko.
    Życie zaczyna się po pierwszej warce :)

    Comment

    • howser
      Senior
      • 03-2013
      • 103

      #3
      Wiem, że smak brzeczki ma się nijak do gotowego piwa, ale pomny nauk z for i faq'ów wziąłem to za posmak tanin i zacząłem doszukiwać się błędu w zacieraniu.

      Comment

      • MarcinKan
        Senior
        • 02-2013
        • 191

        #4
        nie ma się co martwić na zapas ... przefermentuj ... odstaw na cichą ... zabutelkuj ...
        na samym początku nie ma się co doszukiwać błędu ... przy całym procesie będziesz miał okazję popełnić jeszcze kilka :P - oczywiście żartuje

        Comment

        • howser
          Senior
          • 03-2013
          • 103

          #5
          Pewnie jeszcze nie raz to napiszę na tym forum - mieliście rację. Przy rozlewaniu piwa nie pozostał już najmniejszy ślad po cierpkości, którą czułem w brzeczce. Wyszedł za to całkiem przyzwoity Wit

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎