Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Zgubiłem drożdże a warka jest już w fazie chmielenia. Czy mogę...?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • KubVard
    Junior
    • 07-2013
    • 16

    Zgubiłem drożdże a warka jest już w fazie chmielenia. Czy mogę...?

    Witam,

    Sytuacja awaryjna. Prawdopodobnie zapodziały mi się gdzieś drożdże do Czeskiego Pilsa 12. W piwnicy stoi mi (tydzień temu wstawiany) Jasne Pełne Lager 12. Czy mogę jakoś pozyskać z tej fermentującej już warki drożdże i zastosować je do tego Czeskiego? Obie warki to dolna fermentacja więc chyba można nie? I jak?
  • sztetke
    Senior
    • 12-2009
    • 355

    #2
    Otwórz wiadro i przenieś jak najwięcej piany z góry do nowego.

    Comment

    • KubVard
      Junior
      • 07-2013
      • 16

      #3
      Można tak zrobić nawet jeśli używałem drożdży dolnej fermentacji? Myślałem, że te żywe i aktywne pracują właśnie na dole.
      No ale wiadro otworzyłem i zebrałem pianę ze ścianek, plus jeszcze trochę osadu z dna do salaterki około 250 ml.

      Comment

      • dyczkin
        Serce w kolorze blaugrana
        • 05-2011
        • 3657

        #4
        Mam nadzieję, że zdezynfekowałeś narzędzie do zebrania piany.
        Volenti Non Fit Iniuria // Białe jest białe, czarne jest czarne, a czerwone jest wredne!

        Moje warzenie // Piwny Wojownik

        Po co wolność // Żyję w kraju // Żydowskie roszczenia // Jaka róża taki cierń

        Etykiety z wypitych piw osobiście: 2605 z 41 krajów. Zagranica: 785 // Polska: 1820

        Comment

        • Marcin_wc
          Senior
          • 09-2005
          • 2115

          #5
          Pomysł z pianą tragiczny. Proponuję zdezynfekowaną rurką zassać drożdże z dna.

          Jakie blg masz w tym fermentujący, może można już je przelać na cichą.
          Last edited by Marcin_wc; 28-12-2013, 17:08.

          Comment

          • KubVard
            Junior
            • 07-2013
            • 16

            #6
            O sprawdzeniu BLG nie pomyślałem. Ale siedem dni na dolnej fermentacji to trochę za krótko, żeby przelewać nie? Wiem, że gdybym sprawdził BLG to byłoby to najłatwiej odpowiedzieć, czy zlewać na cichą czy nie.

            Chochlę i salaterkę zdezynfekowałem w taki sposób, że zalałem je trzema litrami wrzątku plus do tego jeszcze OXI. I tak zostawiłem na jakiś czas.

            Teraz nie zostało mi nic innego jak czekać i mieć nadzieje, że wystartuje...
            A co do tego mojego pytania, to nadal jestem ciekawy: Drożdże dolnej fermentacji mają niewiele wspólnego z pianą (w sensie, gdybym miał je zbierać)?

            Comment

            • fidoangel
              Senior
              • 07-2005
              • 3489

              #7
              Śmiało zbieraj pianę i ładuj do fermentora. Brązowa jest? Troszkę opadła?

              Tak robiono w browarach, krążkowaniem sie ten proces nazywa.

              Edit: aaaa już zrobiłeś
              Last edited by fidoangel; 28-12-2013, 18:53.
              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

              Comment

              • sztetke
                Senior
                • 12-2009
                • 355

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika KubVard Wyświetlenie odpowiedzi
                A co do tego mojego pytania, to nadal jestem ciekawy: Drożdże dolnej fermentacji mają niewiele wspólnego z pianą (w sensie, gdybym miał je zbierać)?
                Ta piana to drożdże, że dolne nie znaczy ,że pracują na dole wiadra(to jakieś brednie), jak zebrałeś ich wystarczająco dużo to powinno być dobrze.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎