Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Fermentacja 10l brzeczki w 35l fermentatorze

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • HokusProkus
    Member
    • 09-2013
    • 70

    Fermentacja 10l brzeczki w 35l fermentatorze

    Wpadł mi do głowy pewien pomysł. W domu posiadam największy gar 20l, a wiec pomyślałem żeby warzyć piwo z zacieraniem na docelowe warki 10l (kolejny plus bo małe warki mógłbym warzyć częściej). Z tym że posiadam standardowe fermentatory 35l.
    Obawiam się że podczas cichej fermentacji drożdże wytworzą za mało CO2 aby skutecznie przykryć i odizolować brzeczkę od powietrza.
    Czy moje obawy są słuszne, czy panikuję niepotrzebnie ? Ktoś tak robi?

    Bo z kolei z drugiej strony, na cichej w brzeczce znajduje się już alkohol i będę chmielił na zimno i bakterie takiego środowiska raczej nie lubią, a fermentator i tak jest przykryty pokrywką.
  • leona
    PremiumUżytkownik
    • 07-2009
    • 5853

    #2
    Ja tak robiłem kilkanaście warek. Piwo było niewybitne bo piwowarem jestem niewybitnym i przejście na "normalne" warki niewiele zmieniło

    A w 20 litrowym garnku możesz śmiało robić 15-17 litrowe warki.

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10738

      #3
      W liroyu są wiadra 12-13l z pokrywkami za jakieś 10zł
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • leona
        PremiumUżytkownik
        • 07-2009
        • 5853

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
        W liroyu są wiadra 12-13l z pokrywkami za jakieś 10zł
        Bardzo dobre, portera w nich leżakowałem
        W casto też są.

        Comment

        • HokusProkus
          Member
          • 09-2013
          • 70

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
          W liroyu są wiadra 12-13l z pokrywkami za jakieś 10zł
          I te wiaderka mają oczywiście te całe atesty do kontaktu z żywnością?

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19167

            #6
            W którymś z nich widziałem nawet kwadratowe z atestem (PlastTeamu) w sam raz do lodówki. Niestety bez zamknięcia hermetycznego.
            Last edited by e-prezes; 10-01-2014, 12:35.

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika HokusProkus Wyświetlenie odpowiedzi
              W domu posiadam największy gar 20l, a wiec pomyślałem żeby warzyć piwo z zacieraniem na docelowe warki 10l (kolejny plus bo małe warki mógłbym warzyć częściej)..
              Przejdzie ci. Lepiej zainwestuj jak najszybciej w duży gar, najlepiej czterdziestolitrowy. to, że warka jest połowę mniejsza nie oznacza, że jest połowę mniej roboty - właściwie roboty i czasu trzeba poświęcić niemal tyle samo.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika HokusProkus Wyświetlenie odpowiedzi
              I te wiaderka mają oczywiście te całe atesty do kontaktu z żywnością?
              Nie ma znaczenia. Z cyjanku nie są.

              Comment

              • HokusProkus
                Member
                • 09-2013
                • 70

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
                ... to, że warka jest połowę mniejsza nie oznacza, że jest połowę mniej roboty - właściwie roboty i czasu trzeba poświęcić niemal tyle samo.
                Tak, zgadzam się. Ale na początku chcę podjąć ten trud. Dzięki temu będę mógł warzyć częściej, szlifować warsztat, eksperymentować, kombinować i porównywać wyniki. A jak coś spi... zawalę to mniejsze straty będą. A gar i tak już szukam

                Comment

                • dominik_walkowiak
                  Senior
                  • 10-2013
                  • 335

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                  W liroyu są wiadra 12-13l z pokrywkami za jakieś 10zł
                  Anteks moæesz podać linka do tych pojemników

                  Comment


                  • #10
                    Warzenie 10 litrów jest mało opłacalne, bo jak pisze Krzysiu roboty tyle samo, a piwa mało. W 20 litrowym garze spokojnie możesz zrobić warkę 20 litrową, po prostu celujesz w 17 litrów z większym blg, po czym do samej fermentacji dolewasz wody, jest to zawsze jakiś kompromis.

                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10738

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika HokusProkus Wyświetlenie odpowiedzi
                      I te wiaderka mają oczywiście te całe atesty do kontaktu z żywnością?
                      Moje posiada
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • anteks
                        maruda
                        • 08-2003
                        • 10738

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dominik_walkowiak Wyświetlenie odpowiedzi
                        Anteks moæesz podać linka do tych pojemników


                        Podleć do Swadzimia, stoja przy kasach lub na farbach. Nie zapomnij o dekielkach, kupuje się osobno
                        Mniej książków więcej piwa

                        Comment

                        • dominik_walkowiak
                          Senior
                          • 10-2013
                          • 335

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                          Dzieki anteks z Tarnowa Podgórnego do Swadzimia żabi skok wiec chyba sie zaopatrze :P

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎