Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dochmielenie brewkita- skonstruuj poradnik!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • amebus
    Member
    • 04-2013
    • 35

    Dochmielenie brewkita- skonstruuj poradnik!

    Doświadczeni piwowarzy!

    zwracam się do was z gorącą prośbą! Chodzi o temat zrobienia piwa z "gotowca" i doprawienie go odpowiednią ilością chmielu

    Czy moglibyście pomóc mi i skonstruować dla mnie krótki poradnik jak chmielić? Potraktujcie mnie jak laika i prostymi słowami wyjaśnijcie krok po kroku co robić, bo póki co- tłukę głową w mur.

    Polećcie też, w miarę możliwości, jaki brew kit komponować z jakimi chmielami, a także doradźcie, jakich hybryd stanowczo unikać.

    A przede wszystkim- nie bijcie! W końcu zwracam się do was z tymi pytaniami, żeby warka nadała się do wlania w gardło a nie do zlewu
  • Mocho
    Member
    • 01-2014
    • 92

    #2
    jak już chcesz dochmielać to nie lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie nienachmielonych ekstraktów i nachmielenie ich wedle własnych upodobań/wyznaczników dla danego stylu?

    Comment

    • amebus
      Member
      • 04-2013
      • 35

      #3
      tylko że chciałem pokombinować, zrobić jakąś hybrydę, ciekawe połączenie stylów itp

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19170

        #4
        Nachmiel milda z brewkita jak IPA to będziesz miał hybrydę - imperial mild

        Comment

        • ScaRRyMaN
          Mądrala
          • 11-2014
          • 33

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika amebus Wyświetlenie odpowiedzi
          Doświadczeni piwowarzy!

          zwracam się do was z gorącą prośbą! Chodzi o temat zrobienia piwa z "gotowca" i doprawienie go odpowiednią ilością chmielu

          Czy moglibyście pomóc mi i skonstruować dla mnie krótki poradnik jak chmielić? Potraktujcie mnie jak laika i prostymi słowami wyjaśnijcie krok po kroku co robić, bo póki co- tłukę głową w mur.

          Polećcie też, w miarę możliwości, jaki brew kit komponować z jakimi chmielami, a także doradźcie, jakich hybryd stanowczo unikać.

          A przede wszystkim- nie bijcie! W końcu zwracam się do was z tymi pytaniami, żeby warka nadała się do wlania w gardło a nie do zlewu
          Ja wrzuciłem na 15 min do gotującej się brzeczki 30g Chinook'a do Finlandia Premium Lager. Wyszło zacnie.

          Comment

          • amebus
            Member
            • 04-2013
            • 35

            #6
            Rozumiem, że polecana kolejność to:

            1. Zagotowanie brzeczki do odpowiedniej temperatury
            2. Dodanie chmielu (granulat w siateczce muślinowej?)

            a i co dodać do butelek na refermentację? Cukier odpada (w celu uniknięcia smaku winiacza)? Ekstrakt słodowy w proszku? Może tabsy refermentacyjne?

            Comment

            • amebus
              Member
              • 04-2013
              • 35

              #7
              a i jeszcze jedno: bo najbardziej marzy mi się Coopersowy Heritage Lager (choć może być też ten Finlandia Premium Lager), dochmielony Mosaic'iem. Czy z tego nie wyjdzie jakiś podły DMS?

              Comment

              • Mocho
                Member
                • 01-2014
                • 92

                #8
                dms z chmielu się nie pojawi
                do refermentacji dałbym cukier albo glukozę, nie powinno być różnicy w smaku

                Comment

                • amebus
                  Member
                  • 04-2013
                  • 35

                  #9
                  Czyli od A do Z wyglądałoby to tak:

                  1. Podgrzewamy puszki z ekstraktami słodowymi
                  2. Podgrzane przelewamy do garnka z gotującą się wodą
                  3. Gotujemy ok. 1h
                  4. W międzyczasie- na ok. 0,5h(?) dodajemy do gotującej się brzeczki 30g granulatu chmielowego (w moim przypadku- Mosaic)
                  5. Po godzinie gotowania schładzamy brzeczkę (wanna z zimną wodą i inne sposoby, ufam, że to akurat nie problem); schłodzoną zawartość do ok 25 stopni przelewamy do pojemnika refermentacyjnego
                  6. Uzupełniamy wodą do 20-20kilku litrów
                  7. Dodajemy drożdże dołączone przez producenta brew-kita
                  8. Zamykamy pojemnik i delektujemy się widokiem fermentującego browarka

                  Jeśli ktoś gdzieś jakieś zastrzeżenia, proszę o zwrócenie uwagi. Jeśli brak- to proszę o potwierdzenie, że wszystko jest ok

                  Comment

                  • ScaRRyMaN
                    Mądrala
                    • 11-2014
                    • 33

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika amebus Wyświetlenie odpowiedzi
                    Czyli od A do Z wyglądałoby to tak:

                    1. Podgrzewamy puszki z ekstraktami słodowymi
                    2. Podgrzane przelewamy do garnka z gotującą się wodą
                    3. Gotujemy ok. 1h
                    4. W międzyczasie- na ok. 0,5h(?) dodajemy do gotującej się brzeczki 30g granulatu chmielowego (w moim przypadku- Mosaic)
                    5. Po godzinie gotowania schładzamy brzeczkę (wanna z zimną wodą i inne sposoby, ufam, że to akurat nie problem); schłodzoną zawartość do ok 25 stopni przelewamy do pojemnika refermentacyjnego
                    6. Uzupełniamy wodą do 20-20kilku litrów
                    7. Dodajemy drożdże dołączone przez producenta brew-kita
                    8. Zamykamy pojemnik i delektujemy się widokiem fermentującego browarka

                    Jeśli ktoś gdzieś jakieś zastrzeżenia, proszę o zwrócenie uwagi. Jeśli brak- to proszę o potwierdzenie, że wszystko jest ok
                    Rozpuść brewkita w max 10 litrach wody, zagotuj.
                    Jak zacznie się gotować wrzuć powiedzmy 15g chmielu (bez woreczka), po pół godziny 5g i po 55min 10g.
                    Wlej gorącą brzeczkę do fermentora bez kranika, dolej 10l bardzo zimnej wody(do 20l) (powinno mieć ok 25*C) zmierz blg.
                    Jak jest sporo więcej niz 12 blg przelicz, ile wody jeszcze potrzebujesz (nie pamietam wzoru) lub zostaw, bym mieć mocniejsze piwo.
                    Zadaj uwodnione drożdże z zestawu
                    Bądź smutny, że rurka nie bulba (urok brewkita)
                    Jak tak zrobiłem i uszlachetniłem dość porządnie brewkita (który i tak ma w sobie dużo zwykłego cukru). Użyłem Chinooka bo jest mocno goryczkowy i ma przyjemny zielony aromat. Brzeczkę z chmielu możesz przefiltrować metalowym sitem lub woreczkiem.

                    Comment

                    • amebus
                      Member
                      • 04-2013
                      • 35

                      #11
                      a w którym momencie dodać ekstraktu niechmielonego (bo taki zamierzam użyć zamiast cukru)?

                      Comment

                      • ScaRRyMaN
                        Mądrala
                        • 11-2014
                        • 33

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika amebus Wyświetlenie odpowiedzi
                        a w którym momencie dodać ekstraktu niechmielonego (bo taki zamierzam użyć zamiast cukru)?
                        A do czego chcesz go dodać?

                        A jeżeli chodzi o refermentacje to cukier nie da Ci aromatów bimbrowych. Ja użyłem co prawda glukozy z litrem wody ale cukier jest okey. Szkoda pieniędzy na używanie ekstraktu suchego.

                        Lepiej warzyć z ekstraktów niechmielonych i dodać chmielu niż używać i tego i tego. I jeszcze do tego chmielu.

                        Comment

                        • amebus
                          Member
                          • 04-2013
                          • 35

                          #13
                          chciałem jednak spróbować na brewkicie. To chyba jeszcze nie będzie błąd w sztuce piwowara? :P

                          Comment

                          • anteks
                            maruda
                            • 08-2003
                            • 10739

                            #14
                            Na pierwsze piwo idealne
                            Mniej książków więcej piwa

                            Comment

                            • amebus
                              Member
                              • 04-2013
                              • 35

                              #15
                              pytanie jest takie: czy gotowanie przez godzinę brzeczki z brewkita połączonego z ekstraktem niechmielonym nie wyjałowi roztworu? pytam w kontekście chmielenia
                              i jeszcze jedno: w jakiej ilości wody gotować brewkit+ekstrakt (przy założeniu, że finalnie powinno to być +/- 20pare litrów roztworu)?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎