Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pomiar ekstraktu

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • rer1rer1
    Junior
    • 01-2015
    • 5

    Pomiar ekstraktu

    Witam,
    Uwarzyłem ostatnio swoje pierwsze piwo, które obecnie fermentuje. Jako że mam jeszcze czas do zlania piwa na cichą postanowiłem zmierzyć ekstrakt by za 2 dni sprawdzić czy się nie zmienił. Lecz wcześniej chciałem się upewnić, że zrobię to prawidłowo. Pytanie jest może prozaiczne, ale nie chcę ani zakazić ani zmarnować piwa. Mianowicie - nie wiem czy powinienem próbkę pobrać wężykiem(i zassać ustami) czy przez kranik, jak zdezynfekować przyrządy oraz czy próbkę po pomiarze mogę zwrócić do fermentora. Byłbym wdzięczny za każdą odpowiedź od doświadczonego piwowara.
  • kostas
    Senior
    • 08-2014
    • 212

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rer1rer1 Wyświetlenie odpowiedzi
    Witam,
    Uwarzyłem ostatnio swoje pierwsze piwo, które obecnie fermentuje. Jako że mam jeszcze czas do zlania piwa na cichą postanowiłem zmierzyć ekstrakt by za 2 dni sprawdzić czy się nie zmienił. Lecz wcześniej chciałem się upewnić, że zrobię to prawidłowo. Pytanie jest może prozaiczne, ale nie chcę ani zakazić ani zmarnować piwa. Mianowicie - nie wiem czy powinienem próbkę pobrać wężykiem(i zassać ustami) czy przez kranik, jak zdezynfekować przyrządy oraz czy próbkę po pomiarze mogę zwrócić do fermentora. Byłbym wdzięczny za każdą odpowiedź od doświadczonego piwowara.
    Próbkę najlepiej zlej przez kranik prosto do menzurki, tak będzie najbezpieczniej. Po jak i przed zabiegiem przemyj kranik środkiem dezynfekującym, np. roztworem OXI aplikowanym ze spryskiwacza. Próbki nie radzę zwracać ponownie do fermentora, tylko wypić - będziesz miał przynajmniej obraz jak smakuje twoje pierwsze, młode piwo.
    Browar Domowy El Greco na Facebooku

    Comment

    • rer1rer1
      Junior
      • 01-2015
      • 5

      #3
      Dzięki wielkie.

      Comment

      • ART
        mAD'MINd
        • 02-2001
        • 23807

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kostas Wyświetlenie odpowiedzi
        Próbkę najlepiej zlej przez kranik prosto do menzurki, tak będzie najbezpieczniej. Po jak i przed zabiegiem przemyj kranik środkiem dezynfekującym, np. roztworem OXI aplikowanym ze spryskiwacza. Próbki nie radzę zwracać ponownie do fermentora, tylko wypić - będziesz miał przynajmniej obraz jak smakuje twoje pierwsze, młode piwo.
        Jednak kranik to niebezpieczna droga usiana trudnymi do dezynfekcji zakamarkami. Lepiej pobrać piwo zdezynfekowaną/wyparzoną stalową warząchwią
        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

        Comment

        • kostas
          Senior
          • 08-2014
          • 212

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
          Jednak kranik to niebezpieczna droga usiana trudnymi do dezynfekcji zakamarkami. Lepiej pobrać piwo zdezynfekowaną/wyparzoną stalową warząchwią
          Najlepiej nie tykać niczego przez 10 dni burzliwej i 10 dni cichej - co ma dofermentować to dofermentuje, bez zbędnego mierzenia. No, chyba że mowa o piwach mocniejszych.

          Swoją drogą jedynym problemem z kranikiem jaki miałem do tej pory, było zlewanie przez czerwony kranik z CP (nie wspominając o nieszczelnych kranikach z BA w miejscu styku uszczelki z fermentorem). Przy którymś tam razie brzeczka lekko "wyszła" przez miejsce pod zaworkiem - jednak było jej na tyle mało, że od razu zalepiła miejsce w którym chciała sobie wyjść.
          Browar Domowy El Greco na Facebooku

          Comment

          • Rycho_128
            Senior
            • 03-2007
            • 1039

            #6
            Ja blg w fermentorze mierzę prościej - wrzucając doń balingometr zdezynfekowany spirytusem (może ponoć być 70% alk). Tak robię przed zadaniem drożdży i pod koniec burzliwej i przed rozlewem do butelek. Ewentualnie można przeliczyć uwzględniając temperaturę brzeczki, ale zazwyczaj ma ona i tak plus minus 20 st. C. Z menzurki korzystam przy filtrowaniu/wysładzaniu. Dopiero w sumie zaczynam piwowarzenie, (3 większe warki) ale na razie się to sprawdza.
            Gdański Browar WaRy
            Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
            Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

            Comment

            • kostas
              Senior
              • 08-2014
              • 212

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rycho_128 Wyświetlenie odpowiedzi
              Ja blg w fermentorze mierzę prościej - wrzucając doń balingometr zdezynfekowany spirytusem (może ponoć być 70% alk). Tak robię przed zadaniem drożdży i pod koniec burzliwej i przed rozlewem do butelek.
              Ja zawsze mam awersję przed wrzuceniem/włożeniem czegokolwiek do brzeczki/piwa.

              Co więcej, jest to jak do tej pory niezawodne
              Last edited by kostas; 21-07-2015, 21:22.
              Browar Domowy El Greco na Facebooku

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎