Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Jak czytać piwne receptury?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Antrymir
    Junior
    • 03-2015
    • 6

    Jak czytać piwne receptury?

    Witam. Mam pytanie jak czytac piwne receptury. Np, tę:

    http://www.wiki.piwo.org/Brown_Ale_(...owski_(adanjan)

    Chodzi mi szczególnie o zacieranie. Wytłumaczcie mi to "jak prostemu chłopu", żebym i przy następnych tego typu nie miał problemu.
  • kowdi
    Member
    • 04-2014
    • 41

    #2
    Ale czego dokładnie nie rozumiesz? Wiesz w ogóle na czym polega zacieranie i jak się je robi? Czy chcesz, żeby prowadzić za rączkę? Jest wsio dokładnie napisane, choćby na tej samej wiki.

    Comment

    • Evito
      Junior
      • 08-2015
      • 4

      #3
      Nie działa mi ten link który podałeś. W przepisie zapewne masz podane temperatury i długość przerw. Podbijasz temperaturę z jednej do następnej podgrzewając zacier (na palniku, dolewając wody lub dekoktem). Nie ma w tym żadnej filozofii
      Kopyr kłamie - browar to apteka

      Comment

      • leepa79
        Junior
        • 11-2013
        • 11

        #4
        Być może znów ktoś zapyta więc podaję odpowiedź (okoń?), tak dla potomności

        - słód do 12L wody ok. 55st. C

        - 10' - 52st.C

        - 60' - 66st.C

        - 10' - 72st.C

        - 5' - 75st.C i filtracja

        Podgrzewasz 12l wody do ok 55stC -> wrzucasz słody -> słody obniżą temp. do tych 52stC -> nakładasz przykrywkę na gar i przetrzymujesz zacier w 52stC 10min -> po 10min podgrzewasz zacier do 66stC (oczywiście mieszając go, żeby nie przypalić); staraj się nie przekraczać wzrostu temperatury o 1stC na min -> kiedy zacier będzie miał 66stC, pokrywa na gar i przetrzymujesz w tej temp 60min; co ok 20min (zależnie od sprzętu, na którym warzysz) sprawdź temp - jeśli spadnie podgrzej do temperatury kroku -> po upływie 60min podgrzewasz do 72stC... itd.
        Aby ułatwić sobie utrzymanie danej temperatury można gar przykryć np. kocem, czy innym materiałem izolacyjnym

        Przy okazji chmielenie:
        25g Marynki - 60 minut
        15g Lubelskiego 15 minut
        Oznacza, że Marynka będzie przebywać w gotującej się brzeczce 60min (czyli wrzucona w tym wypadku na początku gotowania), a Lubelski będzie wrzucony 15 min przed wyłączeniem palnika.

        Inne receptury na wiki opisane w analogiczny sposób, zatem pozdrawiam i udanego warzenia

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎