Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Coffee Milk Stout z ekstraktów - problem z odfermentowaniem

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Poolpit
    Junior
    • 06-2015
    • 1

    Coffee Milk Stout z ekstraktów - problem z odfermentowaniem

    Witam wszystkich

    Zaczne od tego, że jest to mój pierwszy post na forum, a problem dotyczy mojej czwartej warki, która jest z kolei drugą z ekstraktów.

    Piwa wyszło ok. 21 litrów, a do warzenia użyłem:
    Jęczmień palony do steepingu - 0,45kg
    Ekstrakt Ciemny płynny Gozdawa - 1,7 kg
    Ekstrakt Jasny płynny Gozdawa - 1,7kg
    Ekstrakt Pszeniczny płynny Gozdawa - 0,5kg
    Laktoza - 0,5kg
    Kawa Arabica świeżo palona i świeżo zmielona +- 200g
    Chmiel Magnum 25g na 60 minut
    Drożdże Safale S-04

    Piwo uwarzyłem 4 grudnia.
    Po zakończeniu gotowania wyszło 19 blg, rozcieńczyłem do 16,8 Blg chłodną, zagotowaną wcześniej wodą. Wody było ok. 2 litry.
    Nie zmierzyłem Blg przed dodaniem laktozy, ale przy takiej ilości myślę, że mogła podnieść cukier o jakieś 1,5-2 blg przy takiej ilości brzeczki.
    Drożdże rehydratyzowałem w sterylnej wodzie, zadałem jak trzeba i na drugi dzień fermentacja ruszyła bardzo burzliwie.
    Fermentor stał cały czas w stałej temperaturze, a samo piwo miało temperaturę 19 stopni.
    13 grudnia sprawdziłem Blg i okazało się, że jest jakieś 8,3 (balingomierz).
    Poruszałem fermentorem, żeby wzbudzić drożdże, ale nic spektakularnego się nie stało. We wtorek 15 grudnia zadałem nowe drożdże (świeża saszetka S-04, rehydratyzowane) ale do wczoraj (21 grudnia) zeszło tylko do 7,5. Wczoraj też przelałem je na cichą, mam zamiar sprawdzić Blg za tydzień, temperatura taka sama jak burzliwej.
    Blg mierzyłem też refraktometrem, z korekcją na alkohol i wynik był zbliżony do tego co pokazuje balingomierz.

    I teraz moje pytanie, jeśli nie zejdzie już niżej, to czy będe je mógł spokojnie zabutelkować?
    Ile glukozy do refermentacji powinienem użyć? Odejmując laktozę piwo by miało jakieś 6-5,5 Blg.
    I drugie pytanie - czy możliwe jest, że piwa z ekstraktów po prostu tak słabo odfermentowują, bo ekstrakt jest tak super słodki ?


    Z góry dzięki i pozdrawiam
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23811

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Poolpit Wyświetlenie odpowiedzi
    Witam wszystkich

    Zaczne od tego, że jest to mój pierwszy post na forum, a problem dotyczy mojej czwartej warki, która jest z kolei drugą z ekstraktów.

    Piwa wyszło ok. 21 litrów, a do warzenia użyłem:
    Jęczmień palony do steepingu - 0,45kg
    Ekstrakt Ciemny płynny Gozdawa - 1,7 kg
    Ekstrakt Jasny płynny Gozdawa - 1,7kg
    Ekstrakt Pszeniczny płynny Gozdawa - 0,5kg
    Laktoza - 0,5kg
    Kawa Arabica świeżo palona i świeżo zmielona +- 200g
    Chmiel Magnum 25g na 60 minut
    Drożdże Safale S-04

    Piwo uwarzyłem 4 grudnia.
    Po zakończeniu gotowania wyszło 19 blg, rozcieńczyłem do 16,8 Blg chłodną, zagotowaną wcześniej wodą. Wody było ok. 2 litry.
    Nie zmierzyłem Blg przed dodaniem laktozy, ale przy takiej ilości myślę, że mogła podnieść cukier o jakieś 1,5-2 blg przy takiej ilości brzeczki.
    Drożdże rehydratyzowałem w sterylnej wodzie, zadałem jak trzeba i na drugi dzień fermentacja ruszyła bardzo burzliwie.
    Fermentor stał cały czas w stałej temperaturze, a samo piwo miało temperaturę 19 stopni.
    13 grudnia sprawdziłem Blg i okazało się, że jest jakieś 8,3 (balingomierz).
    Poruszałem fermentorem, żeby wzbudzić drożdże, ale nic spektakularnego się nie stało. We wtorek 15 grudnia zadałem nowe drożdże (świeża saszetka S-04, rehydratyzowane) ale do wczoraj (21 grudnia) zeszło tylko do 7,5. Wczoraj też przelałem je na cichą, mam zamiar sprawdzić Blg za tydzień, temperatura taka sama jak burzliwej.
    Blg mierzyłem też refraktometrem, z korekcją na alkohol i wynik był zbliżony do tego co pokazuje balingomierz.

    I teraz moje pytanie, jeśli nie zejdzie już niżej, to czy będe je mógł spokojnie zabutelkować?
    Ile glukozy do refermentacji powinienem użyć? Odejmując laktozę piwo by miało jakieś 6-5,5 Blg.
    I drugie pytanie - czy możliwe jest, że piwa z ekstraktów po prostu tak słabo odfermentowują, bo ekstrakt jest tak super słodki ?


    Z góry dzięki i pozdrawiam
    Ja bym odlał jakies 250ml do osobnego naczynia zakrył i wstawił do dużo cieplejszego miejsca (tak nawet do 28-30*C) i sprawdził po 3-4 dniach czy jeszcze dofermentuje. A następnym razem mierzyłbym jednak BLG także przed dodaniem laktozy
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎