Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

IPA z ekstraktów chmielona jak NEIPA, prośba o pomoc w zaplanowaniu chmielenia :)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Danny_daniello
    Junior
    • 04-2020
    • 1

    IPA z ekstraktów chmielona jak NEIPA, prośba o pomoc w zaplanowaniu chmielenia :)

    Hej Witam wszystkim użytkowników legendarnego forum
    Na początku zaznaczę że na swoim koncie mam skromne 5 warek z zacieraniem. Ostatnia miała miejsce prawie 1,5 roku temu. Chciałbym wrócic do tego zajęcia i na początek wymyśliłem sobie uważenie piwa na bazie ekstraktów, przy którym potrzebuję pomocy w ułożeniu sposobu chmielenia

    Zdecydowałem się na piwo które zadowoli kubki smakowe domowników:
    - na dobry powrót -> na bazie ekstraktów,
    - chmielone głównie na aromat w stylu NEIPA,
    - nie musi być "soczkowate" jak klasyczna NEIPA wytrawność/klarowność na poziomie west coast'a,
    - docelowo 30-35 IBU
    - 13-14 BLG (18-19 litrów z dwóch ekstraktów Bruntala jasnego)
    - aktualnie wyposażyłem się w 3 chmiele po 90 gramów każdy: Mosaic 2018, Citra 2019 i Amarillo 2019
    - drożdzę US05.

    Planowałem zmieszać wszystkie 3 chmiele i podzielić na 4 równe częsci po 67,5g (razem 270 g):
    1. 67,5g Chmielenie na 0 min zagotowanej brzeczki (mniejsza ilość o wyższym BLG, którą następnie będę chłodził stopniowo dodając wody do uzyskania 13 blg)
    2. 67,5g Chmielenie na whrlpoolu po schłodzeniu brzeczki do 80 stopni
    3. 67,5g W czasie fermentacji burzliwej
    4. 67,5g W czasie fermentacji cichej

    Zastanawiam się czy takie zmieszanie chmieli da porządaną goryczkę, smak i aromat czy może jednak w troche inny sposób rozplanować proporcje chmieli w poszczególnych dawkach.

    Będe wdzięczny za wszelkie sugestie
  • yavo
    • 03-2009
    • 909

    #2
    Ech, wycięło mi odpowiedź, więc będę się streszczał:
    - co do goryczki - posiłkuj się jakimkolwiek kalkulatorem internetowym;
    - nie wiem, czy jest jakikolwiek sens chmielić na burzliwą (aromat zostanie wydmuchnięty);
    - ja za Amarillo kompletnie nie przepadam, dla mnie to nie jest chmiel pokroju Cascade, Citry czy Mosaica, no ale jak Pan sobie życzy.

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎