Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Brak wyraźniej fermentacji po 48h

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Daray
    Junior
    • 03-2023
    • 10

    Brak wyraźniej fermentacji po 48h

    Dzień dobry,

    W sobotę robiłem piwo z ekstraktów (3x ekstrakt słodowy pszeniczny 1.7kg, 60g chmielu oktavia i jakieś pół kilo cukru dla podkręcenia mocy). Do tego paczka drożdży Safbrew WB-06

    Niestety sprawy mi się mocno pokomplikowały i musiałem kończyć warzenie bardzo szybko i tak naprawdę po za daniu drożdży odstawiłem fermentor aż do dziś. Temperatura piwa obecnie to jakieś 18-19 stopni. Drożdże zadane przy około 16-17 (wystudziłem je szybko chłodnicą). W każdym razie dziś zwróciłem uwagę na to, że nie ma wyraźnej fermentacji, w rurce nie bulgota. Zwykle nie otwieram fermentorów zbyt szybko, ale martwię się, czy drożdże ruszyły, a to już 48h.

    Jeśli chodzi o spadek BLG, to w dwa dni spadło o 1, lub dwa stopnie (w sobotę mierzyłem w pośpiechu, bo musiałem szybko wyjść z domu). Samo piwo wygląda, jak w załącznikach.

    Bardzo prosiłbym o poradę, co robić.

    Czy zamawiać szybko kolejną paczkę i zadać? Pewnie przyszłaby w czwartek dopiero. Może uda się na środę.
    Czy zostawić jak jest i obserwować BLG, czy spada? Tak naprawdę nie mam pewności, czy ten spadek 1BLG to nie był mój błąd pomiarowy.

    Mogę ew. jeszcze dodać SAFALE S-04 bo mam akurat w domu., ale to mógłby... być ciekawy eksperyment.

    Będę wdzięczny za poradę, naprawdę nie chciałbym zepsuć czegoś.

    Pozdrawiam,

    Daray
    Attached Files
  • ART
    mAD'MINd
    • 02-2001
    • 23782

    #2
    Wygląda jakby dopiero startowało.
    - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
    - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
    - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

    Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

    Comment

    • Daray
      Junior
      • 03-2023
      • 10

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
      Wygląda jakby dopiero startowało.
      Możliwe, żeby tak późno startowało, przez np. słabe natlenienie brzeczki? Czy raczej drożdże w słabej kondycji? Rzeczywiście jak wyciągnąłem je z kąta i postawiłem w nieco cieplejszym miejscu, to coś zaczęło bulgać.

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10737

        #4
        ile to miało blg? 20?
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • Daray
          Junior
          • 03-2023
          • 10

          #5
          Wg instrukcji miało mieć 16.5, ale dałem trochę więcej wody i to pół kilo cukru i przy szybkim pomiarze w sobotę wskazywało 17.

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10737

            #6
            Ile litrów brzeczki?
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            • Daray
              Junior
              • 03-2023
              • 10

              #7
              No, prawie 24l. Przyznam że trochę mi się chlapło przy dolewaniu zimniej wody. Niemniej fermentacja chyba ruszyła. Co prawda nie jest to mocno dynamiczny proces, co jest dla mnie nowością. Zwykle mi nawet brewkity mocno buzowały, ale chyba po prostu poczekam kolejne dwa dni i sprawdzę BLG, zamiast dosypywać drożdży Trochę spanikowałem, bo po 48h niewiele się działo.

              Comment

              • Daray
                Junior
                • 03-2023
                • 10

                #8
                Pozwolę sobie zaktualizować. Dzisiejszy pomiar wskazał 2BLG niecałe, więc pomimo początkowych problemów, piwko ładnie odfermentowało. Nie ma śladów zakażenia, smak niezły jak na ten etap. Zastanawiam się, czy butelkować, czy zlewać na cichą.
                Last edited by Daray; 24-03-2023, 18:51.

                Comment


                • e-prezes
                  e-prezes commented
                  Editing a comment
                  Jeśli jest klarowne to nie widzę sensu przelewania na "cichą".
              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎