Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kilka pytan absolutnego amatora.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bommbel
    Junior
    • 03-2006
    • 22

    #31
    Witam ponownie. Szykuje się do kolejnej produkcji i rozważam dodanie słodu zamiast cukru. Stad moje pytanie ile potrzeba słodu na jedna puchę gotowca ?? I czy później przy przelewaniu do butelek tez się sypie słód (o ile jest w proszku) czy cukier a może nic się już nie sypie ?? I ostatnie pytanie... wiem ze po burzliwej fermentacji zamiast do każdej z butelek sypać cukier można do brzeczki sypnąć cukru i wymieszać ... ale w jakiej ilości ??

    Comment

    • darko
      Senior
      • 06-2003
      • 2078

      #32
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
      Witam ponownie. Szykuje się do kolejnej produkcji i rozważam dodanie słodu zamiast cukru. Stad moje pytanie ile potrzeba słodu na jedna puchę gotowca ?? I czy później przy przelewaniu do butelek tez się sypie słód (o ile jest w proszku) czy cukier a może nic się już nie sypie ?? I ostatnie pytanie... wiem ze po burzliwej fermentacji zamiast do każdej z butelek sypać cukier można do brzeczki sypnąć cukru i wymieszać ... ale w jakiej ilości ??
      Nie wiem, czy się śmiać, czy płakać .
      W Twojej wypowiedzi jest tyle bzdur, że nie wiem od prostowania której zacząć. Chyba wcale nie zacznę
      Last edited by darko; 20-04-2006, 16:37.

      Comment

      • bommbel
        Junior
        • 03-2006
        • 22

        #33
        gdybym wiedzial jak co sie robi to bym sie nie pytal ... ja wiem ze moje pytania moga brzmiec jak belkot z kosmosu. Otwarty jestem na wszelka krytyke i jak ktos mnie zjedzie to nic mi sie nie stanie. Zobaczylem w biowinie cos takiego >><< i cos takiego >><< i chcialem sie dowiedziec ile tego sie sypie ... w przypadku tego pierwszego widze ze sie cala puche daje ale w przypadku tego drugiego to juz niebardzo ...
        no i juz wiem ze to pierwsze daje sie zamiast cukru przy pierwszej fermentacji a to drugie przy butelkowaniu
        Last edited by bommbel; 20-04-2006, 16:58.

        Comment

        • joelka
          Senior
          • 03-2005
          • 817

          #34
          Aż nie wiem co powiedzieć Serio. Ale z drugiej strony skoro wiem więcej to wolę wyprowadzić Cię z błędu, bo szkoda żebyś zmarnował swoją pracę, surowce i zraził się.
          Po pierwsze zanim zabierzesz się za kolejne piwo doczytaj czym się róźni warzenie piwa z zacieraniem ześrutowanego słodu a robieniem piwa z gotowców. To co znalazłeś (jako drugie) w biowinie to ekstrakt słodowy. Gotowy, w proszku i najlepiej używać go jako dodatek do butelek na refermentację w butelkach. (Gdzieś jest temat ile dodawać na ile litrów piwa.) To pierwsze nie chce mi się otworzyć więc wstrzymam się z komentarzem.

          Teraz jak juz wiesz, że to ekstrakt a nie słód, to podpowiem Ci, że możesz do butelek dodawać cukier lub glukozę, lub właśnie sproszkowany ekstrakt. Możesz dodać tez syropu owocowego o ile masz pewność, że nie zawiera konserwantów.

          Mam nadzieję, że to że Ci odpowiedziałam na posta nie spowoduje u Ciebie lenistwa, a zachęci do poznawania tajników produkcji piwa. Która jest banalna.

          Koniecznie sprawdź czym jest SŁÓD bo bez tego nie masz po co sie zabierać za robienie piwa. Musisz odróźniać pojęcia. Tego za Ciebie nikt nie zrobi.

          Comment

          • DanielJakubowski
            Senior
            • 12-2005
            • 791

            #35
            To drugie jest zamiennikiem cukru/glukozy który dodaje się do butelek przed rozlaniem do nich piwa.
            Pozdrawiam
            dj

            Comment

            • solik
              Member
              • 11-2005
              • 31

              #36
              Kup sobie książke Wszystko o piwie ale jak robić piwo czy coś takeigo i sie dowiesz co potrzeba na początek na allegro czy w BA

              Comment

              • szefi
                Senior
                • 12-2005
                • 194

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
                gdybym wiedzial jak co sie robi to bym sie nie pytal ... ja wiem ze moje pytania moga brzmiec jak belkot z kosmosu. Otwarty jestem na wszelka krytyke i jak ktos mnie zjedzie to nic mi sie nie stanie. Zobaczylem w biowinie cos takiego >><< i cos takiego >><< i chcialem sie dowiedziec ile tego sie sypie ... w przypadku tego pierwszego widze ze sie cala puche daje ale w przypadku tego drugiego to juz niebardzo ...
                no i juz wiem ze to pierwsze daje sie zamiast cukru przy pierwszej fermentacji a to drugie przy butelkowaniu
                Spokojnie poczytaj poczytaj i poczytaj a zacznij od strony BA tam masz krok po kroku jak idzie o gotowce a tu w dziale opracowania znajdziesz dobre wskazówki.
                pozdrawiam.

                Comment

                • Infam
                  Senior
                  • 05-2005
                  • 715

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bommbel
                  Witam ponownie. Szykuje się do kolejnej produkcji i rozważam dodanie słodu zamiast cukru. Stad moje pytanie ile potrzeba słodu na jedna puchę gotowca ?? I czy później przy przelewaniu do butelek tez się sypie słód (o ile jest w proszku) czy cukier a może nic się już nie sypie ?? I ostatnie pytanie... wiem ze po burzliwej fermentacji zamiast do każdej z butelek sypać cukier można do brzeczki sypnąć cukru i wymieszać ... ale w jakiej ilości ??
                  Co się wszyscy czepiacie. Ja lubię czytać takie posty. Ten będę czytał codziennie przed pracą.
                  Nie obraź się ale i mnie trochę zaskoczył ww. tekst.
                  Słód to odpowiednio przygotowane ziarno.
                  Jeśli zaś chodzi o sypanie cukru do butelek (osobiście dodaję glukozy lub rzadziej brzeczki). Tak czy inaczej - jeśli chcesz mieć piwko nagazowane to musisz czegoś dodać. Po fermentacji (najlepiej cichej) przelej znad osadu (niektórzy Starsi mówią zdekantuj) przyszłe piwko (podobno się nazywa zielone ale jak będzie miało taki kolor to daj sobie spokój z refermentacją i po wypiciu zasięgnij porady lekarza ) do pojemnika, w którym uprzednio zamieścisz roztwór glukozy. Ja w ok 0,5 l wody rozpuszczam 4...4,5 g glukozy na butlę. Tak więc na 20 l piwa wyjdzie 160...180 g glukozy. I do butelek.
                  "Dużo to nie znaczy Dobrze
                  Dobrze znaczy dużo"

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎