Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Doppelbock - Prośba o opinie składu warki i pomoc w dobraniu ilości chmielu.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • larry
    Member
    • 01-2008
    • 68

    Doppelbock - Prośba o opinie składu warki i pomoc w dobraniu ilości chmielu.

    Jutro z samego rana mamy zamiaru uwarzyć piwo o takim składzie:
    4,5kg monachijski
    2kg pilźnieński
    1kg melanoidynowy
    0,6 karmelowy jasny
    0,9 karmelowy ciemny
    0,1 barwiący

    Zacieranie dekokcyjne (chyba zrobimy dwuwarowe)

    Chcemy uzyskać 10 litrów 18-19Blg , a resztę wysładzać do uzyskanie 14Blg. ( tak myślę ze z 20 litrów tego powinno być może więcej wyjdzie ale ostatnio na słodach z WESu mamy wydajność ok 60% więc ciężko mi przewidzieć ile będzie dokładnie)

    Proszę o podpowiedzi ile dać chmielu i jakiego (Marynka 8,4% i Lubuski 4,5%) do 10litrow Doppelbocka 18Blg i 20l ciemnego 14Blg. Jest już dość późno ale liczę na odpowiedzi jutro rano bo chmielić będziemy ok 14
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    konkursik w Zywcu?
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • larry
      Member
      • 01-2008
      • 68

      #3
      Chyba jeszcze nie jak na nasze umiejętności i już trochę za późno, nie zdąży już sobie dobrze po leżakować. Ale kto wie może akurat wyjdzie nam dobrze tylko mamy problem z chmieleniem :/ Ostanie monachijskie wyszło baaardzo wytrawne To może doradzisz coś?

      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        #4
        Do 14 jeszcze sporo czasu, zatem zdążyłam
        Koziołki z natury swojej mają być słodowe, chlebowe, mogą być lekko karmelowe, ale nie powinny być chmielowe. Zatem chmielu dodajcie tylko dla goryczki, która z kolei musi być, żeby zrównoważyć słodkość, nie dawajcie za to aromatycznego wcale. Myślę, że na 10 litrów 30 g marynki powinno być ok. Macie szyszkę, czy granulat? Bo jeśli granulat, to 10% mniej się go daje niż szyszek.
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #5
          Ja dziś będę warzyć z przepisu gdzie goryczkowy dają 10 min po rozpoczęciu gotowania 32g (7,6%). Gotowanie 90min.
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
            Ja dziś będę warzyć z przepisu gdzie goryczkowy dają 10 min po rozpoczęciu gotowania 32g (7,6%). Gotowanie 90min.
            Ale nie podałeś na jaką ilość brzeczki. Też na 10 l?
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • jacer
              Senior
              • 03-2006
              • 9875

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
              Ale nie podałeś na jaką ilość brzeczki. Też na 10 l?
              na 20 litra.
              Milicki Browar Rynkowy
              Grupa STYRIAN

              (1+sqrt5)/2
              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
              No Hops, no Glory :)

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #8
                Wg mnie strasznie malutko. 20 litrów to ja chmielę 60 gramami goryczki i wcale nie jest za gorzkie
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • mark33
                  Idę po piwo do piwnicy.
                  • 04-2005
                  • 3283

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                  Wg mnie strasznie malutko. 20 litrów to ja chmielę 60 gramami goryczki i wcale nie jest za gorzkie
                  Popieram przy tak wysokim blg brzeczki nastawnej trzeba też chmielu dać odpowiednio dużo dla złapania równowagi smaków. Stąd dla 18 BLG te 60 gram 8,4 alfa to w sam raz będzie.

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                    Wg mnie strasznie malutko. 20 litrów to ja chmielę 60 gramami goryczki i wcale nie jest za gorzkie

                    No sama zobacz.




                    Też mi się wydaje mało, ale Niemiaszki by się myliły?
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • Marusia
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 20211

                      #11
                      Ja napisałam, jak ja robię i goryczkę mam taką, jak trzeba Przepisy są różne, po prostu wyrażam swoją opinię, ze wg mnie to malutko.

                      Piłam kiedyś koźlaka o mocnym aromacie chmielowym, co niby się nie trzyma w stylu, ale mi bardzo smakował. A był to koźlak niemiecki, zatem nie wiem, czy się pomylili, czy zrobili takiego celowo
                      Na szczęście piwowarstwo domowe jest dla zabawy i każdy wybiera, co chce.

                      Ja tylko wyrażam obawę, że piwo może wyjść zbyt mdłe z taką ilością chmielu. To, że gdzieś jakiś przepis coś podaje nie jest dla mnie wystarczającą gwarancją smaku, skoro z mojego doświadczenia wynika co innego
                      Last edited by Marusia; 21-03-2009, 12:26.
                      www.warsztatpiwowarski.pl
                      www.festiwaldobregopiwa.pl

                      www.wrowar.com.pl



                      Comment

                      • jacer
                        Senior
                        • 03-2006
                        • 9875

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                        Ja napisałam, jak ja robię i goryczkę mam taką, jak trzeba Przepisy są różne, po prostu wyrażam swoją opinię, ze wg mnie to malutko.

                        Program QBrew podaje mi, że przy 32g goryczkowego goryczka będzie na poziomie 29EBU, zakres dla Doppelbocka to 16-26.

                        No ale programy programami a jak wychodzi to wiadomo.
                        Milicki Browar Rynkowy
                        Grupa STYRIAN

                        (1+sqrt5)/2
                        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                        No Hops, no Glory :)

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi

                          No ale programy programami a jak wychodzi to wiadomo.
                          Noooo.... właśnie

                          Do tego dochodzi jeszcze kwestia gustu i mamy kompletny klops

                          Larry, odezwij się, chmielenie niedługo, ciekawi jesteśmy, którą wersję chmielenia wybierzesz. Jak tą z mniejszą ilością, to zapisuję się na degustację No, zresztą, w ogóle się zapisuję na degustację
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • larry
                            Member
                            • 01-2008
                            • 68

                            #14
                            Jesteśmy przed wysładzaniem, sprawdzaliśmy długo czy poprzednia warka nie wyszła zbyt wytrawnie i po 5próbach doszliśmy do wniosku że nie

                            W sumie jesteśmy po środku waszych opinii, planujemy dać 20g goryczki na 10L (granulatu 8,4%alfa kwasów)

                            Jak długo chmielić i kiedy dodawać chmiel? W 1dawce na początku gotowania czy podzielić na 2?

                            Druga kwestia o którą pytałem, ile chmielu dać do pozostałych 20L 15BLG? stylem zbliżonym do zwykłego koźlaka? (myśleliśmy nad 40g goryczki i 20g aromatu)

                            Czekamy na szybką odpowiedz bo za pół h chmielimy.

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia Wyświetlenie odpowiedzi
                              Wg mnie strasznie malutko. 20 litrów to ja chmielę 60 gramami goryczki i wcale nie jest za gorzkie
                              Jak czytam opinie i porady innych piwowarów to zawsze mnie zastanawia, że dają dwa razy wiecej chmielu niż ja i dwa razy więcej cukru do refermentacji.
                              Co do chmielu to wymyśliłem, że inaczej chmielimy bo chmielu w moich piwach jest wystarczająco.
                              Co do refermentacji to nie wiem.U mnie by granaty były.
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎