Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Próba jodowa a wydajność zacierania

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • majk_red
    Junior
    • 10-2008
    • 6

    Próba jodowa a wydajność zacierania

    Witam

    Przykładowo:
    Robimy wszystko zgodnie z przepisem na 20l piwa, 14blg.
    Mamy wyliczoną ilość słodu, zacieramy do negatywnej próby jodowej (próbka nie zmienia barwy). Filtrujemy, wysładzamy, gotujemy, chmielimy, w razie potrzeby uzupełniamy wodą do 20l.

    W związku z tym mam pytanie:
    Czy oznacza to, że gęstość zawsze wyjdzie pożądana i na pewno wyniesie ok 14blg?
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10739

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika majk_red Wyświetlenie odpowiedzi
    Witam

    Przykładowo:
    Robimy wszystko zgodnie z przepisem na 20l piwa, 14blg.
    Mamy wyliczoną ilość słodu, zacieramy do negatywnej próby jodowej (próbka nie zmienia barwy). Filtrujemy, wysładzamy, gotujemy, chmielimy, w razie potrzeby uzupełniamy wodą do 20l.

    W związku z tym mam pytanie:
    Czy oznacza to, że gęstość zawsze wyjdzie pożądana i na pewno wyniesie ok 14blg?
    Nie zawsze, wydajność zależy od wielu czynników
    Last edited by anteks; 05-01-2012, 13:34.
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #3
      Ale jedno jest pewne - próba jodowa nie ma ŻADNEGO wpływu na osiągniętą gęstość.

      Comment

      • walec
        Senior
        • 02-2010
        • 193

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
        Ale jedno jest pewne - próba jodowa nie ma ŻADNEGO wpływu na osiągniętą gęstość.
        A jakby nie zrobił próby i by się okazało że połowa skrobi została, nie wszystko przerobione na odpowiednie cukry? Baling będzie taki sam? Z ciekawości pytam.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Weź się puknij z ciekawości w głowę młotkiem i sprawdź co się stanie. Próba jodowa wskazuje jedynie pewien stan biochemiczny zacieru, nic więcej. I to praktycznie zerojedynkowo. Nie ma żadnego wpływu na przebieg zachodzących w zacierze procesów.

          Comment

          • walec
            Senior
            • 02-2010
            • 193

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu Wyświetlenie odpowiedzi
            Weź się puknij z ciekawości w głowę młotkiem i sprawdź co się stanie. Próba jodowa wskazuje jedynie pewien stan biochemiczny zacieru, nic więcej. I to praktycznie zerojedynkowo. Nie ma żadnego wpływu na przebieg zachodzących w zacierze procesów.
            No dużo wniosłeś tu do dyskusji.
            Nie pytałem czy próba jodowa coś wnosi. Jak to próba - sprawdza.
            Pytałem czy stopień przerobienia skrobi na cukry proste wpływa na gęstość zacieru badaną areometrem. Nie wiem tego. Ty na pewno wiesz ale nie powiesz.

            Comment

            • anteks
              maruda
              • 08-2003
              • 10739

              #7
              Cukry wpływają na gęstość
              Mniej książków więcej piwa

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika walec Wyświetlenie odpowiedzi
                No dużo wniosłeś tu do dyskusji...
                A o czym tu dyskutować? Pytanie jest tak sformułowane, że w zasadzie nie wiadomo, o co chodzi. Zacier badasz areometrem? Po co, do k... n...??

                Większość nierozłożonej skrobi zostaje w młócie, tylko niewielka część przechodzi po filtracji do brzeczki przedniej. Skrobia jest nierozpuszczalna w wodzie. Oczywiście, że nierozłożenie skrobi wpływa na gęstość brzeczki przedniej - po prostu jest mniejsza, bo mniej surowca przechodzi do brzeczki. To jest właśnie zagadnienie wydajności zacierania.

                Comment

                • TomX
                  Senior
                  • 09-2004
                  • 1035

                  #9
                  Artykuł o czynnikach wpływających na wydajność zacierania
                  Piwo, góry, jaskinie... tego mi trzeba!

                  I Ty bądź bohaterem w swoim domu - zostań piwowarem domowym! :)

                  Comment

                  • majk_red
                    Junior
                    • 10-2008
                    • 6

                    #10
                    Z tego co wiem próba jodowa pozwala ocenić skuteczność zacierania/zamiany skrobi na cukry.
                    Negatywna próba oznacza więc brak lub małą ilość skrobi w zacierze i dalsze zacieranie nie ma sensu. Czy tak?

                    Skoro zacieranie poszło dobrze, to na gęstość wpływa jeszcze:
                    jakość słodu
                    grubość śrutowania
                    pH wody

                    Obstawiam, że przy dostępnym dziś słodzie, śrutowaniu np. przez sprzedawce, dobrej wodze wpływ ten jest raczej niewielki i gęstość końcowa okaże się bardzo zbliżona do pożądanej. Zgadza się?

                    Comment

                    • zgoda
                      Senior
                      • 05-2005
                      • 3516

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika majk_red Wyświetlenie odpowiedzi
                      Z tego co wiem próba jodowa pozwala ocenić skuteczność zacierania/zamiany skrobi na cukry.
                      Negatywna próba oznacza więc brak lub małą ilość skrobi w zacierze i dalsze zacieranie nie ma sensu. Czy tak?
                      W roztworze, a nie w zacierze. W kaszy może być jeszcze nieskleikowana skrobia. Dłuższe zacieranie pozwala ją skleikować (wydobyć) i powinno poprawić wydajność. Jak przerwiesz zacieranie natychmiast po negatywnej próbie, część skrobi może się uwolnić dopiero podczas wysładzania.
                      Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎