Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Filtrator z oplotu - budowa krok po kroku

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
    Bardzo mnie interesuje do czego ten czas jest wystarczający. Czy zamaczasz słód przed śrutowaniem (śrutujesz na mokro??) czy śrutę - jeśli tak to czemu ma to służyć, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że na wydajność?
    Jak rozumiem chodzi o ten drugi przypadek i jest to klasyczna przerwa zakwaszająca. Dodatek słodu zakwaszającego ma zwiększać wydajność zacierania, jak mniemam o to chodziło SławkowiT.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • przemo70
      † 1970-2019 Piwosz w Raju
      • 05-2007
      • 1501

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
      Obecne kierunki w piwowarstwie domowym skłaniają się jednak do nieodkrywania za bardzo młóta. Należy więc zacząć wysładzać, przed spuszczeniem całej brzeczki przedniej.
      Kolega ma rację ta metoda jest bardzo dobra żeby trzymać poziom nad młótem i wtedy filtruje się bardzo szybko i czasami nie można nadążyć grzać wody
      Save water, drink beer ...

      http://www.parowozy.com.pl/
      http://www.kamery.wolsztyn.pl/
      https://www.facebook.com/pages/Browa...10?ref=profile

      Comment

      • wogosz
        Senior
        • 12-2005
        • 1007

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
        Jak rozumiem chodzi o ten drugi przypadek i jest to klasyczna przerwa zakwaszająca. Dodatek słodu zakwaszającego ma zwiększać wydajność zacierania, jak mniemam o to chodziło SławkowiT.
        Zastosowanie wody o temp. 37-38 st. zakwasi nam brzeczkę w 20-30 min. Po co czekać 3 godziny w zimnej wodzie ryzykując nieprzewidziane zakażenia?

        Comment

        • wogosz
          Senior
          • 12-2005
          • 1007

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika przemo70 Wyświetlenie odpowiedzi
          Kolega ma rację ta metoda jest bardzo dobra żeby trzymać poziom nad młótem i wtedy filtruje się bardzo szybko i czasami nie można nadążyć grzać wody
          Z pewnością fachowcy Kopyr i Przemo70 mają rację. Zerwanie warstwy filtracyjnej to jeden z poważniejszych błędów. Pamiętajmy, że jakiekolwiek napowietrzanie brzeczki przed gotowaniem jest niepożądane, a ma to miejsce przy dostaniu się powietrza do młóta podczas filtracji (dobrze by było, aby nawet woda użyta do zacierania była odtleniona)

          Comment

          • Seta
            Piję piwo
            • 10-2002
            • 6964

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
            Dobrze by było, aby nawet woda użyta do zacierania była odtleniona.
            wow!
            Dwa pytania, jeśli można:
            1. Jak się "odtlenia" wodę?
            2. Dlaczego powinna? Czym grozi jej natlenienie? { - to pytanie pomocnicze, nie liczy się }
            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
              wow!
              Dwa pytania, jeśli można:
              1. Jak się "odtlenia" wodę?
              Można ją wcześniej przegotować, aczkolwiek... czy słyszeliście żeby to było konieczne, żeby, dajmy na to, być na podium w Żywcu?
              blog.kopyra.com

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23807

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
                wow!
                Dwa pytania, jeśli można:
                1. Jak się "odtlenia" wodę?
                2. Dlaczego powinna? Czym grozi jej natlenienie? { - to pytanie pomocnicze, nie liczy się }
                Seta (i inni ) - nie możecie od razu zakładać nowego wątku dla pytań niezwiązanych z motywem przewodnim bieżącego tematu? Po kiego czorta, ja jestem do tego potrzebny żeby wydzielać takie rzeczy, skoro sami możecie o to dbać?
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • Seta
                  Piję piwo
                  • 10-2002
                  • 6964

                  hmmm... Czyli pewnie powinno się wysładzać wlewając wodę wysładzającą z minimalnej wysokości; najlepiej wężykiem?
                  Powtarzam pytanie - czym to grozi?
                  Nie wszystkie "zakazy" z browarów przemysłowych należy brać poważnie w domu. Czy nie chodzi tu naprawdę o możliwość skrócenia czasu gotowania brzeczki, czyli oszczędność w energii??
                  Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                  Comment

                  • Seta
                    Piję piwo
                    • 10-2002
                    • 6964

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
                    Seta (i inni ) - nie możecie od razu zakładać nowego wątku dla pytań niezwiązanych z motywem przewodnim bieżącego tematu? Po kiego czorta, ja jestem do tego potrzebny żeby wydzielać takie rzeczy, skoro sami możecie o to dbać?
                    Sorki, ale teraz dopiero pojadę spamem...
                    Art. W TYM PRZYPADKU NIE. NIE MOŻEMY. Bo pytanie jest powiązane z wypowiedzią z TEGO wątku. Dyskusja się czasem rozwija "w bok". Nie wszystko da się przewidzieć.
                    Poza tym jest spora szansa, że adresat mojego pytanie może je zignorować, jeżeli zadam je w innym wątku. A ja chciałbym uzyskać odpowiedź od adresata...
                    Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                    Comment

                    • ART
                      mAD'MINd
                      • 02-2001
                      • 23807

                      No i piszesz - Wogosz - mam pytanie takie a takie - założyłem w tym celu nowy temat - czy możesz się tam wypowiedzieć w tej sprawie? Kolejne pytanie http://www.browar.biz/forum/showpost...8&postcount=82 też mogłeś tak zadać czyniąc forum bardziej użytecznym nie tylko dla siebie, ale i dla innych, którzy będą mieli podobne pytania - bo za dwa miesiące nikt poza Tobą i uczestnikami tej dyskusji nie znajdzie ciekawych skąd inąd spraw, bo będą poukrywane po wątkach traktujących o sprawach nieco innych.
                      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                      Comment

                      • wogosz
                        Senior
                        • 12-2005
                        • 1007

                        ART wybacz, że zbaczamy z tematu, ale zostałem "wezwany" (poczułem się jak uczeń w klasie) do odpowiedzi i na niej chciałbym zakończyć to "zboczenie" na temat jakości.
                        Napowietrzenie brzeczki podczas zacierania i filtracji skutkuje powstawaniem wolnych rodników tlenu, co wpływa na stabilizację i trwałość piwa. Koncerny to monitorują, chociaż przechowują piwo zwykle do pół roku, ale wielu domowych browarników trzyma swe piwo przez lata. Posmaki z utleniania piwa są określane jako: papierowe, kartonowe, puste, orzechowe, ciepłego chleba.
                        Dlatego nie widzę sensu trzymania słodu w zimnej wodzie przez 2-3 godziny przed zacieraniem. Wszystkie browary używają do zacierania ciepłej wody (podgrzewanie usuwa tlen z wody), mieszadło w zaciernej ma specjalny kształt, aby nie prowadzić do burzliwego ruchu cieczy (co sprzyja napowietrzaniu), do wszystkich kadzi woda nachodzi od spodu, aby nie spadała z góry i nie wtłaczała tlenu i również z tych powodów nie odsłania się warstwy filtracyjnej.
                        Na pytanie jak utlenianie wpłynie na piwo robione przez nas w domu, to każdy musi sobie ocenić sam. Przemysłowo wolne rodniki bada się to za pomocą rezonansu magnetycznego.

                        Comment

                        • Seta
                          Piję piwo
                          • 10-2002
                          • 6964

                          o znalazłem... Było już o PRAWIE tym:
                          http://www.browar.biz/forum/showpost...6&postcount=46
                          Parę postów wcześniej dyskutowaliśmy nt "ścierania" brzeczki...

                          Arcie czyń swoją powinność...
                          Last edited by Seta; 05-11-2008, 14:30. Powód: prawie robi różnicę... ;)
                          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                          Comment

                          • Seta
                            Piję piwo
                            • 10-2002
                            • 6964

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                            Posmaki z utleniania piwa są określane jako: papierowe, kartonowe, puste, orzechowe, ciepłego chleba.
                            A nie jest to tak, że ten tlen usuwamy z wody podczas chmielenia? Jak ktoś ma stracha gotuje 90min, normalnie 60min, a wielcy używają ekstraktu chmielowego i wystarcza im np 15min (strzelam) gotowania, więc muszą dbać o nie-utlenienie brzeczki?
                            Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                            Comment

                            • wogosz
                              Senior
                              • 12-2005
                              • 1007

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika SETA,
                              A nie jest to tak, że ten tlen usuwamy z wody podczas chmielenia? Jak ktoś ma stracha gotuje 90min, normalnie 60min, a wielcy używają ekstraktu chmielowego i wystarcza im np 15min (strzelam) gotowania, więc muszą dbać o nie-utlenienie brzeczki?
                              Mieliśmy nie ciągnąć dyskusji jakościowej przy temacie filtratora z oplotu.
                              Jasne, że podczas gotowania woda się odtleni, ale pozostają wolne rodniki które mogą powstawać podczas utleniania. To przecież o nich pisałem, a nie o tlenie w brzeczce czy piwie, bo potem sami natleniamy brzeczkę przed fermentacją.
                              Nie wiem dlaczego wielu forumowiczów chce łamać podstawowe zasady, czy wręcz elementarz browarnika motywując to tylko tym, że ich piwo jest przecież dobre. Mądrzy ludzie piszą na ten temat podręczniki, prowadzą poważne badania naukowe i według mnie korzystniej jest przyjąć te zasady które można spełnić w domowych warunkach, niż krzyczeć że to lipa, bo mi wychodzi wszystko O.K.
                              Chyba, że celowo do piwa chcemy wprowadzić pewne posmaki, ale to też trzeba mieć o tym wiedzę, jakie działania powodują jakie skutki.
                              Czas gotowania to znowu zupełnie inna dyskusja technologiczna, nie mająca nic wspólnego ze strachem.

                              Comment

                              • artur2
                                Senior
                                • 02-2008
                                • 535

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                                woda nachodzi od spodu, aby nie spadała z góry i nie wtłaczała tlenu.
                                Czyli u nas należy nawet wodę do zacierania do kotła/garnka wlewać powoli, aby niepotrzebnie jej nie natlenić.
                                Mniej alkoholu, więcej smaku !
                                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎