Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

"Uszkodzony" garnek

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • btetlewicz
    Member
    • 12-2013
    • 92

    "Uszkodzony" garnek

    Witam
    Mam pytanie dotyczące garnka, w którym zamierzam warzyć.
    Pożyczyłem dzisiaj od teścia stary gar emaliowany 30L.
    Niestety okazuje się, że posiada na dnie 3 odpryski, pordzewiałe.
    Kiedyś musiał być uderzony i emalia odprysnęła od środka i od zwenątrz.
    Ubytki są lekko pordzewiałe i z osadem.

    Chciałem się dowiedzieć jak z Waszego doświadczenia to wygląda?
    Czy jak oczyszczę delikatnie te ubytki do gołej blachy i będę w tym warzyć to będzie wszystko w porządku?
    Czytałem na kilku forach kilka tematów. Ale ile wypowiedzi, tyle opinii.
    Więc czy może wypowiedzieć się ktoś kto wie z własnego doświadczenia jak wygląda sprawa?

    Wiadomo, że zaprawki odpadają. Jeśli chodzi o lutowanie to zastanawiam się czy nie będzie bezpieczniej warzyć z takimi odpryskami niż z cyną.
  • Marcin_wc
    Senior
    • 09-2005
    • 2115

    #2
    Garnek się nie nadaje do warzenia.

    Comment

    • btetlewicz
      Member
      • 12-2013
      • 92

      #3
      No dobrze....a jakies wytlumaczenie? Cztyalemze wiele osob w takich warzy

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10737

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc Wyświetlenie odpowiedzi
        Garnek się nie nadaje do warzenia.
        Jak nie jak tak, zwłaszcza dobrze wychodzi klon Brackiego
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • btetlewicz
          Member
          • 12-2013
          • 92

          #5
          Yyyy serio da sie w tym warzyc? Bo nie wiem czy to ironia czy na poważnie. To trzy odpryski lekko pordzewiale. Chcę je oczyścić miniszlifierką i brać się do roboty. Nie stać mnie póki co na nowy garnek.

          Comment

          • anteks
            maruda
            • 08-2003
            • 10737

            #6
            W moim są dwa, może nie pordzewiałe ale są. Wszyscy żyją, żaden sędzia PSPD nie wytknął mi wady spowodowanej odpryskiem
            Mniej książków więcej piwa

            Comment

            • btetlewicz
              Member
              • 12-2013
              • 92

              #7
              No i takiej odpowiedzi od kogoś doświadczonego oczekiwałem
              Oczyszczę uszkodzenie z rudej bo garnek kisił się parę lat w piwnicy i w piątek zaczynam, o ile przyjdzie paczka ze sklepu

              Comment

              • wrednyhawran
                Senior
                • 07-2010
                • 1784

                #8
                Kilka warek możesz zrobić, a w międzyczasie uzbieraj sobie na nowy garnek.
                Czy jest coś lepszego niż piwo? - Dwa piwa!
                Małe Piwko Blog
                Małe Piwko Blog na facebooku
                Domowy Browar Demon

                Comment

                • michal44
                  Member
                  • 10-2013
                  • 78

                  #9
                  Chcesz odpowiedź z doświadczenia - mój garnek zawiera 2 małe odpryski. Uważyłem na nim 4 warki (tak, zaczynam dopiero ) i nie czuć niegdzie "gwoździa". Oczywiście nie jestem certyfikowanym sędzią, ale staram się maksymalnie dużo wyczuć w swoim piwie.

                  Zakupiłem co prawda nowy garnek, ale nie z powodu odprysków tylko objętości (zmieniam 22l na 50l).

                  Ja na Twoim miejscu oczyściłbym rdzę i zrobił w nim jedną warkę czegoś jasnego, lekkiego (jakiegoś dolniaka najlepiej, może pilznera, ewentualnie pale ale, bez dużej ilości chmielu, żeby piwo miało samo z siebie nie za dużo aromatow), żeby łatwo wyszły wady. Jeśli nie będzie czuć żelaza to znaczy, że się nadaje.

                  Ewentualnie spróbowałbym z taką emalią do "naprawy" garnków, wygląda jak lapier do paznokci. Używałem tego bo miałem odprysk na lodówce i nie chciałem, żęby zardzewiał. Poszukaj w castoramie albo obi.

                  Comment

                  • btetlewicz
                    Member
                    • 12-2013
                    • 92

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika michal44 Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ewentualnie spróbowałbym z taką emalią do "naprawy" garnków, wygląda jak lapier do paznokci. Używałem tego bo miałem odprysk na lodówce i nie chciałem, żęby zardzewiał. Poszukaj w castoramie albo obi.
                    Zaprawka o której piszesz odpada ze względu na jej przeznaczenie. Źle znosi wysokie temperatury to jest pewne.
                    Co do samego garnka już zdecydowałem, że póki co olewam dziury. Oczyszczę i jadę z warkami.

                    Dzięki wielkie za odpowiedź.
                    Pozdrawiam

                    Comment

                    • ksieciuniu
                      Senior
                      • 11-2013
                      • 157

                      #11
                      Witam,
                      pozwolę sobie podpiąćsię pod temat, bo problem mam podobny, chociaż trochę inny (z jednej strony mogę próbować zwrócić garnek, z drugiej odprysk nie ma kontaktu z brzeczką).

                      Właśnie dostałem na prezent garnek z Emalii Olkusz (40 cm. średnicy, 30 l.) i okazało się, że na górnej krawędzi (z zewnętrznej strony i pod przykrywką) jest odłupane jakieś 2 cm kwadratowe emalii.

                      Minęło już chyba ustawowe 10 dni dla zakupów na odległość; pewnie dałoby się to zgłaszać reklamacyjnie (ale to problem z dowodzeniem, że tak było od nowości [bo nie obejrzane przy kurierze] i pierniczenie z odsyłaniem w obie strony) – tylko pytanie czy warto?

                      Ta część garnka nie będzie miała styczności z brzeczką. Czy taka „dziura” może się samoczynnie powiększać? (podczas użytkowania, przykrywania przykrywką).
                      Czy można to ew. jakoś zabezpieczyć, żeby się nie powiększało?

                      Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

                      Comment

                      • kris__
                        Member
                        • 07-2011
                        • 95

                        #12
                        Nie powinno się nic gorszego stać. Odprysk to nie jakaś zaraza, która się rozpełza po całym garnku
                        Musisz tylko uważać, żeby specjalnie nie uderzyć w to miejsce czymś twardym (bądź w inne - wtedy będziesz miał dodatkowy odprysk ). Nie słyszałem o żadnej reperaturce, która byłaby odpowiednia do wysokich temperatur i kontaktu z żywnością.
                        Nic tylko warzyć - ja mam odprysk na dnie od "x" warek taki sam i nic się nie dzieje.
                        Powodzenia
                        seks to nie wszystko, jest jeszcze piwsko:P

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎