Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Automatyczny browar domowy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • aandy
    Junior
    • 07-2010
    • 1

    Automatyczny browar domowy

    Witam,

    to mój pierwszy post na forum ale do tej pory bardzo intensywnie przeczytywałem się przez wiele wątków.
    Jestem bardzo początkującym piwowarem domowym, do tej pory uwarzyłem jakieś 8 warek.

    Razem z bratem wpadliśmy na pomysł wykonania w pełni zautomatyzowanego domowego mikrobrowaru o wydajności 20-25 litrów (narazie) do 100l (docelowo). Jesteśmy automatykami, wiec to dla nas wyzwanie i dodatkowa frajda.

    Chciałby poznać Waszą opinię na ten temat i czekam na jakieś sugestie.

    System ma być w więkoszości grawitacyjny, w jego skład wchodzą 3 Zbiorniki, od góry:
    - Kociołek z Lidla jako zbiornik wody do wysładzania - KL
    - kadź zacierno - filtracyjna KZF
    - kadź warzelna KW

    W kadzi zacierno-filtracyjnej znajdą się:
    - 3 grzałki po 1,4 kW każda (RZ1,2,3).
    - Czujnik temperatury PZ
    - mieszadło
    - Filtrator (narazie z oplotu)

    W kadzi warzelnej znajdą się:
    - 3 grzałki po 1,4 kW każda (RW1,2,3).
    - Czujnik temperatury PW
    - chłodnica zanurzeniowa

    W systemie sterowania znajdzie się 8 elektrozaworów, a w zasadzie 4 zawory 2-drożne:
    - na kranie wody sieciowej - zawory Q1,Q2 - do napełnienia kadzi KZF i do zasilania chłodnicy zanurzeniowej
    - na kadzi wody wysładzającej - zawory Q7 i Q8 - do napełniania zbiornika lub spuszczania wody do wysładzania
    - na kadzi zaciernej - Q5 i Q6 - w celu recyrkulacji brzeczki po filtracji z powrotem do KZF lub przelania do kadzi warzelnej
    oraz opcjonalnie w przyszłości:
    - na wyjściu chłodnicy - Q3 i Q4 - aby ciepłą wodę z chłodnicy można było albo wykorzystać wtórnie, albo lać w kanał

    Proces wytwarzania piwa w tym układzie wyglądałby następująco:

    ZACIERANIE:
    1. system nalewa wodę do KL i KZF - narazie ręcznie, docelowo chciałbym aby poziom wody był mierzony i trafiał do sterownika
    2. ręcznie załączam kociołek z lidla żeby spokojnie nagrzał wodę
    3. w KZF woda nagrzewa się do zadanej temperatury w której należy wsypać słód
    4. system dźwiękowo "woła" o słód, załącza się mieszadło na 2 biegu
    5. Wsypujemy słód, przyciskiem startujemy proces zacierania
    6. Układ wykonuje program temperaturowy, przy czym przy zmianie temperatury mieszadło pracuje na 2 biegu, a podczas przerw - na 1 (wolniejszym)
    7. Po zaprogramowanym czasie system "woła" o przeprowadzenie próby jodowej (chociaż korci mnie żeby to pominąć"

    FILTRACJA:
    1. po zacieraniu wyłączają się grzałki i mieszadło. Słód swobodnie opada na dno i tworzy złoże filtracyjne
    2. po zaprogramowanym czasie otwiera się zawór Q6 i pompa recyrkulacji. Przez 5 minut brzeczka wraca do kadzi KZF
    3. zamyka się Q6, otwiera się Q5 - brzeczka po filtracji leje się do kadzi warzelnej
    4. Otwiera się Q7 - woda wysładzająca trafia do zbiornika KZF
    i w zasadzie tyle jeśli chodzi o filtrację.
    Idealnie byłoby mierzyć poziom w każdym zbiorniku i automatycznie puszczać wodę wysładzającą w zależności do ilości wody w KZF. do zrobienia

    WARZENIE:
    1. w połowie filtracji lub po osiągnięciu określonej poziomu załączają się grzełki KW
    2. system "woła" o chmiel zgodnie z programem
    3. po zakończeniu warzenia otwiera się zawór Q2 i następuje chłodzenie brzeczki
    4. po schłodzeniu do zadanej temperatury system "woła" o przelacnie brzeczki do fermentora i zadanie drożdży.

    i w zasadzie tyle na tą chwilę.
    Jeśli chodzi o przyjęte rozwiązania konstrukcyjne i koszty to:
    - jako kadzie KZF i KW chcę narazie wykorzystać zbiorniki fermentacyjne 30l a docelowo 50-80l lub kegi. Narazie koszt 0 bo mam kilka zbiorników fermentacyjnych
    - elektrozawory 2-drożne - typowe pralkowe ~25 zł/ sztuka
    - pompka do recyrkulacji też od pralki
    - grzałki - od bojlerów, 1,4 kW, 230V po 3 na zbiornik, każda w osobnej fazie. ~18 zł/ sztukę
    - czujniki temperatury PT100, w mosiężnej obudowie z gwintem + nakrętki A2 M10. koszt ~ 65 zł/szt + nakrętki A2
    - mieszadło z wirnika aluminiowego - ~8 zł wirnik + ~ 30 zł pręty, nakrętki nierdzewne + 24 zł silnik wycieraczek z omegi + 65 zł zasilacz 12VDC 10A
    - filtrator z oplotu - mam
    - kociołek z lidla - mam
    - chłodnica z karbowanej rury DN12, 8 m.b.- mam
    - łączniki mosiężne, narętki 3/4' i inne elementy hydrauliczne - kupuję w miarę potrzeb. Narazie ~ 50 zł
    - wąż silikonowy ~4 m.b. - mam, nie wiem ile kosztował
    - uszczelki - narazie nie wiem ile będzie potrzebne. Mam arkusz silikonowy 2 mm, może sam powycinam uszczelki.

    no i najważniejsze: sterowanie
    Planujemy z bratem wykorzystać sterownik M238 z modułem temperaturowym i panelem HMI. Sterownik mamy służbowy do testów, więc dla nas koszt 0 zł - gdyby nie to nigdy bym sie na takie cudo nie zdecydował (koszt ~3-4 tys)
    do załączania grzałek przekaźniki półprzewodnikowe SSR 25A - ~24 zł/ szt.

    Co zrobiłem do tej pory:
    - mocowanie grzałek w KZF i KW - wykonałem otwory od dołu zbiorników i wkręciłem grzałki uszczelkami od góry. Próby szczelności pomyślne.
    - mieszadło z aluminiowym wirnikiem. Niestety zakupiłem mieszadło o złym kierunku obrotów. Silniki od wycieraczek mają to do siebie że poprawnie działają tylko w jedną stronę. Moje mieszadło w takim wypadku tłoczy zacier w dół a nie w górę. dodatkowo jest za duże i nie mieści się między grzałkami. do poprawki. Wymienię wirnik i będzie OK.
    - próbowałem zamocować elektrozawory w miejsce kraników. Na wejściu tak samo mają kwin 3/4'. Niestety nie mają kołnierza i po założeniu nakrętek z 2 stron układ nie jest szczelny - woda wycieka "po gwincie". Mam pomysł aby zewnętrzną nakrętkę uszczelnić silikonem sanitarnym - powinno być OK.

    Pozostało do zrobienia mechanicznie:
    - zamontować czujniki PT100
    - wykonać konstrukcję pod zbiorniki żeby przepływ grawitacyjny był poprawny
    - poprawnie pozakładać i połączyć elekotrozawory z wężami.
    oraz cała elektryka:
    - wykonać rozdzielnię sterowniczą
    - napisać program
    - okablować układ

    Na razie odpuszczam pompkę do recyrkulacji - po prost pierwszą partię filtratu przeleję do dzbanka i z powrotem do KZF. Podobnie z odzyskiem wody i automatycznym nalewaniem. Nie mam koncepcji na tani pomiar ilości cieczy. Chodzi mi po głowie potencjometr wieloobrotowy z ośką z zębatką i listwa zębata z pływakiem, ale nie wiem czy potrafię to sam zrobić.

    Zdjęcia wykonawcze- wkrótce. Z niecierpliwością oczekuję wszelkich porad i uwag
    Attached Files
  • MarcinKan
    Senior
    • 02-2013
    • 191

    #2
    w kadzi zaciernej jak będziesz miał grzałki to przyjara ci się ...
    tzn ja uważam, że bym w kadzi zacierno-filtracyjnej nie umieszczał grzałek ... mieszadło mieszadłem, ale bym się bał ze będzie się przyjarowywać ... ja bym w celu podgrzania zacieru zrobił coś na kształt rims'a

    to co budujesz to herms tyle, że z tymi grzałkami to bym przemyślał.

    ps. to tylko moja uwaga ... może ktoś ma w tym miejscu grzały? i ma większe z tym doświadczenie.

    Comment

    • mamdobreklapki
      Junior
      • 02-2012
      • 14

      #3
      Wg mnie świetna robota i świetny pomysł!
      Również planuję podobne przedsięwzięcie. Super, że udało Ci się złożyć układ ze stosunkowo tanich części. Masz już jakieś pomysły co od odczytu poziomu cieczy? Mój jest taki : ultradźwiękowy czujnik odległości ;p Dlaczego aż 3grzałki po 1400W - Skoro masz grzanie elektryczne wewnętrzne to zaizoluj sobie ładnie kadzie i wystarczą dużo mniejsze grzałki - i różnice temperatur będą mniejsze.
      Last edited by mamdobreklapki; 04-12-2014, 16:46.

      Comment

      • Piwowar_Mateo
        Junior
        • 12-2014
        • 10

        #4
        Fajna sprawa taki system mini browaru.

        Sam planuję budowę takiego zautomatyzowanego systemu tylko z kwasówki, narazie robię rozeznanie co za ile i gdzie dostać.

        Zróbcie jakieś fotki jak wam to wyszło, bardzo jestem ciekaw.

        Comment

        • mamdobreklapki
          Junior
          • 02-2012
          • 14

          #5
          Elektozawory

          Jak sprawdza się używanie zaworów do przypływu brzeczki?
          Czy sitka zaworów się nie zatykają?
          Czy kontakt brzeczki z zaworem (tworzywem) jest bezpieczny dla zdrowia?

          Comment

          • Singer67
            Junior
            • 10-2013
            • 23

            #6
            Automatyzacja CD

            No i...?
            Co tam aandy? Czytam i czytam a tu koniec lektury. Krótkiej... Jak wasze postępy z automatyką?
            Z niecierpliwością oczekuję na dalsze info i foty... Myślę, że warto dalej "pociągnąć" temat.

            Pozdrawiam
            Last edited by Singer67; 17-11-2015, 00:05.

            Comment

            • Singer67
              Junior
              • 10-2013
              • 23

              #7
              Automatyka CD

              jESTEM RÓWNIEŻ ZAINTERESOWANY TAKIM LUB PODOBNYM ZESTAWEM ale boję się bo nie posiadam zdolności w kierunku elektro-automatyki. W ogóle się na tym nie znam!

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎