Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Adaptacja kega na kadź - grzałki

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Pkapka
    Junior
    • 08-2014
    • 24

    Adaptacja kega na kadź - grzałki

    Witam serdecznie.
    Chciałbym adaptować kega 30l na kadź. Z uwagi na awersję do gazu zasilany będzie elektrycznie. Planuję ogrzewać kadź montując wewnątrz 3 grzałki i podłączyć je za pośrednictwem regulatora mocy. Mając ograniczone środki chciałbym zamontować zwykłe grzałki do parnika (1,4 kW każda). I tu pojawia się wątpliwość o sens montażu tych grzałek- może jest osoba, która je stosowała, czy stosuje i podpowie jak się sprawują, czy się nie przepalają, nie korodują, nie wyginają? W jaki sposób uszczelnić miejsce montażu grzałek?
  • KapitanPlaneta
    Member
    • 11-2014
    • 69

    #2
    Ja mam destylator z Kega na 2 grzałki 1650w. 50l wina zagotowywuje się migiem (1godzina+). Oczywiście ta moc do zacierania jest sporo przesadzona. Kupiłem gotowy keg, więc grzałek nie montowałem. Konstruktor wsadził je jakimś sposobem pod dno - bardzo fajnie bo nic się nie brudzi. Radzę poszukać na forach pod hasłem "budowa destylatora z kega".

    Comment

    • MarcinKan
      Senior
      • 02-2013
      • 191

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pkapka Wyświetlenie odpowiedzi
      Witam serdecznie.
      Chciałbym adaptować kega 30l na kadź. Z uwagi na awersję do gazu zasilany będzie elektrycznie. Planuję ogrzewać kadź montując wewnątrz 3 grzałki i podłączyć je za pośrednictwem regulatora mocy. Mając ograniczone środki chciałbym zamontować zwykłe grzałki do parnika (1,4 kW każda). I tu pojawia się wątpliwość o sens montażu tych grzałek- może jest osoba, która je stosowała, czy stosuje i podpowie jak się sprawują, czy się nie przepalają, nie korodują, nie wyginają? W jaki sposób uszczelnić miejsce montażu grzałek?
      Takie 2 grzałki w kształcie "okręgów" mam zamontowane w swoim kegu 50l ... mam je od roku i kilka warek zrobiłem. Mogę powiedzieć, że spokojnie dają radę.
      To że się wyginają to jest pewien atut ponieważ możesz se te grzałki dogiąć do zamierzonego kształtu bezpośrednio w kegu.
      Jak uszczelnić ... ja mam dokręcone na full z dodatkową uszczelką silikonową (moje są na dnie kega). Połączenia elektryczne tzw kabelki są poizolowane na full do kwadratu (nie cieknie nie ma przebić i jest oki). Jak masz jakiegoś znajomego elektryka (bo "elektryka prąd nie tyka") to niech ci pomoże albo sprawdzi czy dobrze to zrobiłeś.
      ... generalnie sprawdzają się
      Last edited by MarcinKan; 26-11-2014, 15:41.

      Comment

      • Pkapka
        Junior
        • 08-2014
        • 24

        #4
        Dziękuję, MarcinKan, o to mi chodziło. Zatem wchodzę w to i działam.

        Comment

        • Singer67
          Junior
          • 10-2013
          • 23

          #5
          grzałki

          No dobra, a ile prądu to to zjada w czasie całego procesu warzenia?
          Jakieś wyliczenia...?

          Comment

          • Pkapka
            Junior
            • 08-2014
            • 24

            #6
            Właśnie wyciąłem górę kega i zamontowałem filtr z zaworem. Grzałki /ostatecznie po przeliczeniach zdecydowałem się na 2 szt/ wstawię w najbliższy łykend . Łączna moc grzałek 2x1,4 tj. 2,8 kW, przy mojej taryfie da 2,8kW x 0,61zł/kWh =1,71 zł za każdą godzinę grzania. Grzałki będą załączane oddzielnie /czyli do wyboru praca przy 1,4 lub 2,8 kW mocy/. Strzelam, że ich praca ciągła będzie trwała ok. 3 godzin. Co da koszt prądu rzędu 5 zł/warkę. Resztę pokaże praktyka.

            Comment

            • Singer67
              Junior
              • 10-2013
              • 23

              #7
              grzałki

              zapodaj jakieś foty
              skąd grzałki? - linki

              Comment

              • Pkapka
                Junior
                • 08-2014
                • 24

                #8
                Dzisiaj zrobiłem próbne warzenie na nowym sprzęcie. W kegu mam dwie grzałki 1,4 kW. Nie mam jeszcze regulatora mocy, ale chyba na razie z niego zrezygnuję. Foto poniżej, przed warzeniem kadź dodatkowo ociepliłem pianką. Grzałkami zagrzałem wodę do 68C, wsypałem słody i około 60 minutach podgrzałem zacier na jednej /górnej/ grzałce do 76C. Zacier u góry był trochę rzadszy, jednostajnie i bez przerwy mieszałem go łychą przy samej grzałce i chyba dzięki temu nie przypalił się. Warzenie brzeczki przebiegało już na dwóch grzałkach - na jednej gotowało się słabo. Zużycie prądu przez grzałki wyniosło: ok. 30 min*1,4 kW*0,61 zł/kW= 0,43 zł; ok 115min*2,8kW*0,61zł/kW=3,27 zł. Łącznie ok. 3,70 zł/ cykl. Do tego należy dodać koszt podgrzania wody do filtracji /na indukcji 1,8kW, ok. 1,1 zł. Całość zamknęła się poniżej 5 zł.
                Attached Files

                Comment

                • anteks
                  maruda
                  • 08-2003
                  • 10737

                  #9
                  Zacier nie przypalał się na grzałkach?
                  Mniej książków więcej piwa

                  Comment

                  • Pkapka
                    Junior
                    • 08-2014
                    • 24

                    #10
                    Spróbowałem na próbę, i się nie przypalił. Ale zacier podgrzewałem tylko na górnej grzałce, mieszając cały czas przy niej łyżką. Zacier miałem dosyć rzadki 3,1:1.
                    Last edited by Pkapka; 11-12-2014, 22:28.

                    Comment

                    • satyrek
                      Junior
                      • 02-2015
                      • 1

                      #11
                      Witam, odświeżę trochę temat
                      na forum piwo.org zbieramy chętnych do grupowego zamówienia grzałek
                      moc 1750W, długość ok,170cm, umieszczane na ściankach kega

                      gdyby ktoś był zainteresowany zapraszam do wpisywania się na listę chętnych
                      tutaj

                      http://www.piwo.org/topic/2294-grzal.../page__st__320
                      Attached Files

                      Comment

                      • Singer67
                        Junior
                        • 10-2013
                        • 23

                        #12
                        Grzałki

                        Co z tymi grzałkami?
                        Na ile jest temat aktualny bo nie widzę ostatecznych ustaleń?

                        Pozdrawiam

                        Comment

                        • Rocailler
                          Junior
                          • 11-2015
                          • 1

                          #13
                          Zamówienie leci od nowa

                          Comment

                          • tatardziad
                            Junior
                            • 08-2014
                            • 2

                            #14
                            Temat jest cały czas w toku... Zbierane są nowe osoby do zamówienia
                            http://www.piwo.org/topic/2294-grza%...nienia/page-44

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎