Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Który sprzęt dla początkującego ?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Micro1236
    Junior
    • 05-2015
    • 4

    Który sprzęt dla początkującego ?

    Witam, zainteresowalem sie warzeniem prawdziwego, domowego piwka i szukam odpowiedniego zestawu dla poczatkujacego. Znalazlem 2 sensowne:

    1. http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ciermistrz_pro

    2. http://homebeer.pl/pl/piwo-domowe-ze...r-premium.html


    Ktory jest lepszy, czego jeszcze w nich brakuje i czy moze sami macie jakies wyprobowane "gotowce" ?
  • e-prezes
    Senior
    • 05-2002
    • 19159

    #2
    To przecież zestawy do dwu różnych sposobów robienia piwa - jeden do brewkitów i ekstraktów niechmielonych a drugi do zacierania. Wszystko tam masz co na początek ci trzeba (poza garnkiem). Zależy, czy chcesz zacierać czy z ekstraktów.
    Last edited by e-prezes; 25-05-2015, 09:45.

    Comment

    • Micro1236
      Junior
      • 05-2015
      • 4

      #3
      Mysle ze bym uczyl sie od razu z zacieraniem - bo jak czytalem to zabawa z brewkitami szybko sie nudzi

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19159

        #4
        Daje możliwość poznania profili chmielu, jeśli kupuje się korzystnie ekstrakt w 25 lub 40 litrowych kanistrach. Niemniej jeśli docelowo i tak to planujesz to czemu nie z zacieraniem...

        Comment

        • anteks
          maruda
          • 08-2003
          • 10737

          #5
          Warto zrobić raz z kita by zobaczyc na spokojnie jak wygląda proces
          Mniej książków więcej piwa

          Comment

          • e-prezes
            Senior
            • 05-2002
            • 19159

            #6
            Osobiście też tego nie neguję, bo sam tak zaczynałem.

            Comment

            • TomaszM
              Member
              • 04-2015
              • 45

              #7
              Większość zaczynała od gotowców i potem szybko dochodziła do wniosku, że nie o to chodzi w domowym robieniu piwa.
              Spokojnie możesz rozpocząć od zacierania, tylko kup sobie gotowy zestaw surowców. Ja od puszki przeszedłem od razu do robienia według własnych receptur, ale uważam, że nie był to najlepszy wybór. Lepiej na początek zrobić kilka piw wg. sprawdzonej receptury można się czegoś nauczyć i piwa wyjdą lepsze.

              Od razu zainwestuj w dobry termometr. Kontrola temperatury to klucz do sukcesu. Pilnuj temperatury zarówno podczas zacierania jak i podczas fermentacji i leżakowania. Różnica 1-2 stopni ma znaczenie podobnie jak ciągłe wahania temperatury.

              Comment

              • Micro1236
                Junior
                • 05-2015
                • 4

                #8
                Pomyslalem ze pierwsza warke zrobie z surowcow ktore sa dolaczone do zestawu. Wiadomo ze poczatkowe 2-3 warki nie wyjda jakos wysmienicie ale czlowiek uczy sie na bledach.

                Jeszcze waszym fachowym okiem - czego brakuje w tym zestawie ?

                Zestawy startowe Sprzęt / różne Zestaw startowy - ZacierMistrz Pro Idealny zestaw dla początkującego piwowara. Zawiera wszystkie niezbędne akcesoria pozwalające rozpocząć przygodę z domowym piwowarstwem od razu od zacierania. Posiada bardziej udoskonalone elementy w stosunku do swojej eko


                bo gdzies czytalem o rurce fermentacyjnej i reduktorem osadow. Przydatne czy raczej zbędny gadżet ?

                + Dobry terometr - ok, dzieki
                Last edited by Micro1236; 25-05-2015, 13:42.

                Comment

                • TomaszM
                  Member
                  • 04-2015
                  • 45

                  #9
                  Faktycznie w tym zestawie nie ma rurki fermentacyjnej. Ja używam jej zarówno podczas burzliwej i cichej fermentacji, choć są tacy co robią piwo bez niej (nie dociskają pokrywy na całym obwodzie). Jeżeli chcesz dokupić rurkę to kup też uszczelkę. Reduktor osadów też się przydaje powoduje, że osad podczas przelewania za pomocą kranika zostanie na dnie przynajmniej w większej części. Można się bez niego obejść zaciągając piwo wężykiem od góry.

                  Comment

                  • anteks
                    maruda
                    • 08-2003
                    • 10737

                    #10
                    Jako piwowar-praktyk powiem że reduktor to zbędny gadżet, dekantacja wężykiem. Rurka tak jeśli rajcuje Ciebie bulgotanie, tylko nie pisz że nie bulka. Ja uchylam delikatnie wieko przy burzliwej za zatrzaskuje przy cichej.
                    Upieram się też przy kicie na pierwsza warke. Bierz zestaw z CP i dokup puszke na pierwsza warkę
                    Mniej książków więcej piwa

                    Comment

                    • grodek
                      Senior
                      • 06-2015
                      • 527

                      #11
                      Pozwolę podpiąć się do tematu, aby nie zakładać podobnego. Jestem również na etapie planowania kupna zestawu sprzętu i zdecydowałem się na ZacierMistrz Pro:

                      Zestawy startowe Sprzęt / różne Zestaw startowy - ZacierMistrz Pro Idealny zestaw dla początkującego piwowara. Zawiera wszystkie niezbędne akcesoria pozwalające rozpocząć przygodę z domowym piwowarstwem od razu od zacierania. Posiada bardziej udoskonalone elementy w stosunku do swojej eko


                      Dodatkowo chcę dokupić: zaworek grawitacyjny, rurkę igielitową lub silikonową, środek do odkażania Oxi (1 kg).

                      Mam następujące pytania:
                      1. Jaka rurka będzie lepsza do zaworka grawitacyjnego ? Igielitowa (chyba twardsza), czy też silikonowa ?

                      2. Czy mierzycie pH i zakwaszacie brzeczkę, bo nie wiem czy dokupić jeszcze kwas fosforowy i paski do pomiaru pH ?

                      3. Na ile mniej więcej 20 L warek wystarczy opakowanie 300g pirofosforanu ?

                      4. Kupić glukozę do refermentacji, czy zwykły cukier też będzie ok. ?
                      604 piw (Polska: 366, Czechy: 93, Belgia: 71, pozostałe: 74). Razem 216 browarów z 19 krajów.

                      Comment

                      • lajek
                        Junior
                        • 03-2015
                        • 11

                        #12
                        1. Silikownowa powinna być lepsza, bo łatwo zakłada się na kranik. Nie wiem jak z igielitową, ale jeżeli jest twardsza to może być trudno to wepchnąć .
                        2. Ja jestem po pierwszych trzech warkach i nawet nie pomyślałem i zakwaszaniu, to już trochę wyższy level.
                        3. Masz napisane ile stosować środka na litr wody, na dwie pewnie Ci wystarczy. btw kilogram OXI to bardzo dużo. Na jedną warkę wystarcza spokojnie 20g OXI, czyli kilogram wystarczy Ci na około 50 (!) warek ~20L
                        4. Do tej pory używałem tylko glukozy, bardzo przyjazna w użyciu, dobrze się rozpuszcza.

                        Comment

                        • przemek18
                          Junior
                          • 06-2015
                          • 18

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grodek Wyświetlenie odpowiedzi
                          Pozwolę podpiąć się do tematu, aby nie zakładać podobnego. Jestem również na etapie planowania kupna zestawu sprzętu i zdecydowałem się na ZacierMistrz Pro:

                          Zestawy startowe Sprzęt / różne Zestaw startowy - ZacierMistrz Pro Idealny zestaw dla początkującego piwowara. Zawiera wszystkie niezbędne akcesoria pozwalające rozpocząć przygodę z domowym piwowarstwem od razu od zacierania. Posiada bardziej udoskonalone elementy w stosunku do swojej eko


                          Dodatkowo chcę dokupić: zaworek grawitacyjny, rurkę igielitową lub silikonową, środek do odkażania Oxi (1 kg).

                          Mam następujące pytania:
                          1. Jaka rurka będzie lepsza do zaworka grawitacyjnego ? Igielitowa (chyba twardsza), czy też silikonowa ?

                          2. Czy mierzycie pH i zakwaszacie brzeczkę, bo nie wiem czy dokupić jeszcze kwas fosforowy i paski do pomiaru pH ?

                          3. Na ile mniej więcej 20 L warek wystarczy opakowanie 300g pirofosforanu ?

                          4. Kupić glukozę do refermentacji, czy zwykły cukier też będzie ok. ?
                          Ogólnie jak dla mnie czy igielit czy silikon bez różnicy. Mam obydwie rurki i zazwyczaj używam igielitowej nie wiem czemu jakoś chyba wygodniej się nią manewruje

                          Z pH i modyfikacją profilów wody póki co się wstrzymaj, najpierw liźnij sam proces warzenia z zacieraniem. To najpierw powinieneś opanować a później zajmować się ulepszaniem swojego browaru

                          Glukoza do refermntacji tak na prawdę na etapie uczenia się jak wszystko funkcjonuje to strata kasy moim zdaniem lepiej zacząć z cukrem. Jak spitolisz piwo to przynajmniej w portfelu zostanie trochę więcej na nowe słody itd. Nie żebym był jakimś pesymistą ale na początku najłatwiej o zakażenia piwa, i w dodatku mamy taką pore roku, że w powietrzu dużo syfu lata. Spróbuj kilka warek na cukrze. Jak załapiesz już o co chodzi kombinuj z glukozą i zmienianiem profilu wody. Pamiętaj żeby z cukru zrobić syrop. Rozpuść w ciepłej wodzie, odstaw do ostygnięcia, wlej do fermentora i dopiero na ten syrop zlewaj piwo wężykiem tak by wprowadzić ruch kolisty brzeczki i zbytnio nie napowietrzać piwa. Dopiero później rozlewaj do butelek.
                          Pozdrawiam!

                          Comment

                          • pingwin71
                            Junior
                            • 09-2015
                            • 10

                            #14
                            Co sądzicie o tym zestawie ( brewkit bym zmienił i zamiast glukozy ekstrat suchy bądź drugi płynny niechmielony)?

                            Comment

                            • pingwin71
                              Junior
                              • 09-2015
                              • 10

                              #15
                              Wiem że ten temat już był, ale czy to nada się (bez żadnych przeróbek) do śrutowania niewielkiej ilości słodów? jeśli tak to na jakim wałku, gładkim(regulowane ustawienia rozstawu wałków), grube karbowane, czy cienkie karbowana? no i najważniejsze, czy ktoś może podrzucić zdjęcia jak powinny wyglądać prawidłowo ześrutowane słody?
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎