Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Instalacja mikrobrowarowa - zrób to sam

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Mawas
    Senior
    • 02-2002
    • 299

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika josefik Wyświetlenie odpowiedzi
    jako że mój projekt mikrobrowaru można rzec doprowadziłem do końca tzn. już warzę
    pozwolę sobie zamieścić link do strony z fotkami.
    Browar "Pod Starą Pipą" o wybiciu 40l. Ogólnie to pozbyłem się fukcjonalności garażu
    ale co tam.
    http://picasaweb.google.pl/panjozek/...eat=directlink

    Gratuluję,
    bardzo fajnie to urządziłeś
    http://Wspieraj swój Browar! Stań si...żytkownikiem!

    Comment

    • josefik
      Senior
      • 05-2006
      • 386

      mozna zobaczyć więcej

      Comment

      • Robert13
        Senior
        • 04-2010
        • 899

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika oryks Wyświetlenie odpowiedzi
        Amen !

        Widzę z powyższego, że browarników domowych da się podzielić na dwie grupy pod względem technologii.
        Pierwsza, powidzmy tradycjonaliści, z definicji chcą warzyć jak najbardziej prostymi, najlepiej starymi metodami. Raczej boleją nad tym że jeszcze nie potrafią określić temperatury zacieru bez termometru.
        Było to onegdaj napisane, ale w miare rozwoju piwowarstwa i to stało się możliwe.
        Raz jeden byłem zmuszony z powodu usterki elektroniczego temometru warzyć w ten sposób i udalo się.
        Jest to dosyc proste, by nie rzecz że banalne dla warki 50-55litrowej. Kluczem do sukcesu jest prawidlowe określenie na oko temperatury 68 st.C. Jesli to sie uda poprzez rozpoznanie jak zachowuje się woda w tej temperaturze, to zatrzemy bez problemu.
        Po wrzuceniu słodów temperatura ustali sie nam na 63-62 st.C w zależności od ilości słodów, czy robimy piwo mocne czy słabe. Spadki temperatury przy takiej ilości zacieru i garnku nierdzewnym są pomijalne w czasie 30 min. Gdy zacieramy dłużej np.60min podgrzewamy pełna moca palnika z zegarkiem w ręku przez minutę lub dwie.
        Korzystamy z właściwości palnika 6,5-7,5KW w standardowym taborecie, który przy maksymalnym grzaniu takiej ilości zacieru daje nam wzrost temperatury 1st.C/1 min. Zatem przejście z o 10 st.C jest banalne...

        Jak zachowuje sie woda w 68st.C? Jak to rozpoznać? Na pewno po obserwacji parowania, poprzez zbliżenie nad powierzchnię wody dłoni by poznać oddawane ciepło, wreszcie po charakterystycznym dzwonieniu garnka nierdzewnego z taka ilości wody.

        Comment

        • Robert13
          Senior
          • 04-2010
          • 899

          Myślą przewodnią tego wątku jest zacieranie i gotowanie w jednym garnku ze specjalnym wsadem.
          Interesuje mnie opnia w temacie zacierania w takim wsadzie przy mieszaniu ręcznym i grzaniu na taborecie gazowym.
          Da się skutecznie zrobić przejście 62/72/78 ?
          Nie zatykają się oczka w blasze perforowanej od mieszania łyżką? Nie wpływa to późniejszą filtrację?

          Comment

          • piotrg
            Member
            • 05-2006
            • 59

            A już miałem nadzieję że ktoś pokazał kolejnego HERMS'a

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
            Myślą przewodnią tego wątku jest zacieranie i gotowanie w jednym garnku ze specjalnym wsadem.
            Interesuje mnie opnia w temacie zacierania w takim wsadzie przy mieszaniu ręcznym i grzaniu na taborecie gazowym.
            Da się skutecznie zrobić przejście 62/72/78 ?
            Nie zatykają się oczka w blasze perforowanej od mieszania łyżką? Nie wpływa to późniejszą filtrację?
            Jak dla mnie to myślą przewodnią tego wątku jest instalacja mikrobrowarna, HERMS, RIMS itp - generalnie instalacje z recyrkulacją zacieru. A myślą przewodnią robienia takiej instalacji jest miedzy innymi wyeliminowanie mieszania, nie dla samego wyeliminowania ale aby nie zakłócać złoża filtracyjnego, czyli łatwiej uzyskać klarowne piwo i maksimum wydajności ekstrakcji.

            A odpowiadając wprost na pytanie 1. Kontrola temperatury na wymienniku ciepła jest o wiele lepsza niż na tradycyjnym "ogrzewaniu garnka od spodu". Mając wymiennik nawet jak kontrolujemy manualnie ogrzewanie wody w kotle (garnek z gorącą wodą) to zawsze zostaje kontrola szybkości przepływu. Jak porównamy do tradycyjnego zacierania to jest na czym pracować.

            Pytanie 2. Jeśli zaczniemy mieszać zacier w takiej instalacji to prawie na pewno nie uda się poprawnie przeprowadzić zacierania i filtracja będzie koszmarem. Przy standardowej filtracji mieszanie może nieźle napsuć, zwłaszcza jak jest to piwo pszeniczne lub inny wynalazek trudno filtrujący.

            Gdyby nie mikre lokum to HERMS by jakoś powstał i u mnie, kiedyś nawet narysowałem schemat kuchennej instalacji - tylko dwa gary + fermentator, ale na małe mieszkanie to i tak za dużo.
            I oczywiście czekam na kolejne HERMSy opisane i obfotografowane.
            FemtoBrowar
            http://www.femtobrowar.pglab.xon.pl/

            Comment

            • Robert13
              Senior
              • 04-2010
              • 899

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika piotrg
              A myślą przewodnią robienia takiej instalacji jest miedzy innymi wyeliminowanie mieszania, nie dla samego wyeliminowania ale aby nie zakłócać złoża filtracyjnego, czyli łatwiej uzyskać klarowne piwo i maksimum wydajności ekstrakcji.
              To mnie interesuje najbardziej. Mieszając drewnianą łyżką albo wiosłem zamiast wymuszonego przeplywu od dołu, wpływamy jakoby na gorszą późniejszą filtrację. No ale dlaczego? Czy zatykają się otwory w podwójnej blasze perforowanej?
              Moim zdaniem nie będzie zachodzić takie zjawisko, a jeśli nie zachodzi, zatem nie wpływa to na filtrację, czyli nie ma różnicy pomiędzy obiegiem wymuszonym a ręcznym mieszaniem.
              Czy tak jest w praktyce?
              Last edited by Robert13; 12-08-2011, 07:20.

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎