Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Sprzet na start :)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • komprez
    Junior
    • 03-2010
    • 15

    Sprzet na start :)

    Witajcie !

    Postanowiłem w końcu skompletować sprzęt do brew-kitów jak na razie ...

    Oto co mi się nasunęło :

    - fermentator na burzliwą
    - fermentator na cichą
    - kranik
    - rurka fermentacyjna
    - rurka do zlewania

    - kapslownica
    - kapsle

    - areometr
    - środek do dezynfekcji

    W co jeszcze warto się zaopatrzyć ?
  • Maggyk
    Szara Adminiscjencja
    • 05-2004
    • 5615

    #2
    Termometr może się przydać, byś potem nie drżał czy nie wsypałeś drożdży do zbyt gorącej brzeczki i ich nie ukatrupiłeś, jak fermentacja będzie wolniej startowała.
    Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
    Piwo domowe -
    Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

    Reklama w BROWARZE
    PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

    Comment

    • komprez
      Junior
      • 03-2010
      • 15

      #3
      OK - fakt zapomniałem dopisać bo mam swój elektroniczny (własny projekt z termostatem)

      Comment

      • Maggyk
        Szara Adminiscjencja
        • 05-2004
        • 5615

        #4
        Rurka fermentacyjna nie jest konieczna w domowym piwowarstwie, ale są różne szkoły - o szczegółach możesz poczytać m.in. tu od postu 14 (to tak z ostatnich tematów z rurką, które pamiętam).
        Last edited by Maggyk; 08-06-2010, 14:23.
        Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
        Piwo domowe -
        Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

        Reklama w BROWARZE
        PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

        Comment

        • Seta
          Piję piwo
          • 10-2002
          • 6964

          #5
          Rurki są zbędne, bardziej potrzebne są wężyki.
          Jak masz kasę wziąłbym jeszcze jeden fermentator - dwa do fermentacji i trzeci tylko do rozlewu (z kranikiem). Można z dwoma, ale kranik to częsta przyczyna zakażeń.
          Garnek jakiś masz?
          Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

          Comment

          • Robert13
            Senior
            • 04-2010
            • 899

            #6
            Wlasnie miałem napisać, że 3 fermentatory to minimum niezależnie czy robi sie piwo z puszek czy zaciera.
            Zawsze potrzebny jest dodatkowy pojemnik by, a to brudne butelki (i czasem wężyki) wymoczyć w ACE lub w roztworze sody kaustycznej, a to by mieć zawsze gotowy roztwór pirosiarczynu by dezynfekować wężyki, zaworki do rozlewu czy same butelki lub inne przybory piwowarskie.
            Poza tym mając 3 sztuki, ta dodatkowa szybko się zwróci korzystając kilka razy z czystego osadu drożdzowego po fermentacji cichej.
            Drożdze mają swoją cenę od 6zł, poprzez 12-15zł, aż do 30-42zł.

            Comment

            • komprez
              Junior
              • 03-2010
              • 15

              #7
              Super dzięki za informacje ale że tak spytam po co trzeci fermentator ?
              Skoro mam brewkita to sa w nim drożdze i nie potrzeba ich odzyskiwać ....
              jeśli chodzi o fermentacje cichą to chodzi o to że jak przeleję do trzeciego fermetnatora
              to będzie mniej osadu ? a co wtedy z drożdzami ? nie zostaną też odfiltrowane ?

              I jak jest z tymi polepszaczami ... Jest coś takiego jak Brew Enhancer 2 czy coś takiego
              kosztuje to ok 30pln za 1kg ... widziałem też inne i wkońcu sam nie wiem czego użyć
              jakbyście doradzili

              Comment

              • Robert13
                Senior
                • 04-2010
                • 899

                #8
                Są tez dostępne puszki bez drożdży:
                http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/kategorie/1334

                Pozostałe argumenty za trzecim wiadrem pozostają bez zmian. Nie będe się powtarzał i jesli Cię to nie przekonuje, to kup dwa fermentatory.
                Na pozostałe wątpliwości niech odpowiedzą ci co się lepiej znają...

                Comment

                • jaozyrys
                  Senior
                  • 10-2008
                  • 154

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika komprez Wyświetlenie odpowiedzi
                  Super dzięki za informacje ale że tak spytam po co trzeci fermentator ?
                  kolega Robert preferuje system: burzliwa bez kranika, cicha bez kranika, rozlew z kranikiem.
                  ja jestem wygodny i używam tylko fermentatorów z kranikiem, raczej nic mnie nie przekona do zabawy z wężykami. tzn. mam jeden króŧki, który podłączam do kranika żeby piwa nie natleniać przy przelewaniu. nie rozumiem argumentu z drożdżami, bo je można zbierać bez względu na ilość posiadanych fermentatorów, o ile są tego warte :P

                  ten polepszacz to mieszanka suchego ekstraktu i glukozy. lepszy niż sam cukier, gorszy niż sam ekstrakt
                  Last edited by jaozyrys; 09-06-2010, 20:20.

                  Comment

                  • komprez
                    Junior
                    • 03-2010
                    • 15

                    #10
                    powiedz mi kolego jaki ekstrakt polecasz ?

                    Comment

                    • Robert13
                      Senior
                      • 04-2010
                      • 899

                      #11
                      @jaozyrys

                      Zgadza się, że preferuję taki system. Za dużo pracy w to wkładam, bym ryzykował zakażenie.

                      Co do napowietrzania młodego piwa, to mam własne obserwacje.

                      Pewnie naraże się "starszym i mądrzejszym", ale mam obserwacje z ktorych wynika, że średnie czy duże napowietrzenie jest równie złe co zupełny jego brak -po prostu piwo wowczas potwornie długo nagazowuje się i później dojrzewa w butelce.

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎