Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Miejsce montażu kranika + pytanie o rurkę fermentacyjną

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mikefaux
    Junior
    • 07-2010
    • 14

    Miejsce montażu kranika + pytanie o rurkę fermentacyjną

    Jako, że nie znalazłem odpowiedzi na moje na forum, wiec założyłem temat.
    Mam 2 pytania.
    1: Na jakiej wysokości powinienem wmontować kranik w fermentorze do filtracji brzeczki?
    2: Jeżeli robię fermentacje cichą to w pokrywie fermentatora mam zamontować rurkę fermentacyjną? Czy wystarczy szczelnie zamknąć pokrywę?

    Z góry dziękuję za pomoc.
  • mareks
    Senior
    • 05-2002
    • 1939

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mikefaux Wyświetlenie odpowiedzi
    Jako, że nie znalazłem odpowiedzi na moje na forum, wiec założyłem temat.
    Mam 2 pytania.
    1: Na jakiej wysokości powinienem wmontować kranik w fermentorze do filtracji brzeczki?
    Na jak najmniejszej w stosunku do dna fermentora.


    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mikefaux Wyświetlenie odpowiedzi
    J
    2: Jeżeli robię fermentacje cichą to w pokrywie fermentatora mam zamontować rurkę fermentacyjną? Czy wystarczy szczelnie zamknąć pokrywę?
    Tak.
    Last edited by mareks; 23-09-2010, 17:12.

    Comment

    • mikefaux
      Junior
      • 07-2010
      • 14

      #3
      A do burzliwej nie trzeba rurki, prawda? Żeby sie nie dostaly nieczystosci i robaki, wystarczy po prostu położyć pokrywę na fermentatorze?

      Comment

      • mikefaux
        Junior
        • 07-2010
        • 14

        #4
        jeszcze jedno szybkie pytanie.

        Jak przelewam z burzliwej na cicha, to nie musze w zaden sposob filtrowac piwka, tylko wystarczy zlac przez kranik do fermentatora na cicha?

        Comment

        • mareks
          Senior
          • 05-2002
          • 1939

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mikefaux Wyświetlenie odpowiedzi
          A do burzliwej nie trzeba rurki, prawda? Żeby sie nie dostaly nieczystosci i robaki, wystarczy po prostu położyć pokrywę na fermentatorze?
          Ja zatrzaskuję prawie cała pokrywę ale zostawiam w jednym miejscu niewielką szczelinę aby dwutlenek węgla miał jak się wydostawać. Przykrywam fermentor czystą pieluchą i wokół zaciskam gumkę bieliźnianą aby do środka nie przedostały się owady.

          Comment

          • mareks
            Senior
            • 05-2002
            • 1939

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mikefaux Wyświetlenie odpowiedzi
            jeszcze jedno szybkie pytanie.

            Jak przelewam z burzliwej na cicha, to nie musze w zaden sposob filtrowac piwka, tylko wystarczy zlac przez kranik do fermentatora na cicha?
            Dekantujesz piwo znad osadu drożdżowego.

            Gdybyś fermentował w fermentorze z kranikiem to przy zlewaniu przez kranik zaciągniesz drożdże z dna nie mówiąc o tym, że kranik to potencjalne źródło infekcji.

            Comment

            • mikefaux
              Junior
              • 07-2010
              • 14

              #7
              Czyli co mi radzisz. Mam do dyspozycji 2 pojemniki 33l (w zalozeniu fermentatory) garnek z nierdzewki ok. 40l. Jak mam rozplanowac cale dzialanie?

              Comment

              • mareks
                Senior
                • 05-2002
                • 1939

                #8
                Najlepiej zakupić jeszcze jeden fermentor.
                Jeśli nie to jeden fermentor robisz z kranikiem. W tym bez kranika robisz fermentację burzliwą. Dekantujesz do zdezynfekowanego garnka, odzyskujesz gęstwę, myjesz i dezynfekujesz fermentor a potem wlewasz z powrotem piwo na cichą.
                Po cichej przelewasz do zdezynfekowanego fermentora z kranikiem di którego wlewasz roztwór np. glukozy do nagazowania piwa.

                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mareks Wyświetlenie odpowiedzi
                  Najlepiej zakupić jeszcze jeden fermentor.
                  Jeśli nie to jeden fermentor robisz z kranikiem. W tym bez kranika robisz fermentację burzliwą. Dekantujesz do zdezynfekowanego garnka, odzyskujesz gęstwę, myjesz i dezynfekujesz fermentor a potem wlewasz z powrotem piwo na cichą.
                  Po cichej przelewasz do zdezynfekowanego fermentora z kranikiem di którego wlewasz roztwór np. glukozy do nagazowania piwa.
                  Niech sobie kupi jeszcze jedno wiaderko za 22zł i nie robi takich cudów...
                  Będzie miał trzy wiaderka to będzie też miał w czym trzymac roztwór piro do dezynfekcji wężyka i temu podobnej drobnicy.

                  Comment

                  • slavoy
                    Senior
                    • 10-2001
                    • 5052

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mikefaux Wyświetlenie odpowiedzi
                    1: Na jakiej wysokości powinienem wmontować kranik w fermentorze do filtracji brzeczki?
                    Jeśli to standardowy plastikowy kranik używany w piwowarstwie domowym, to najlepiej, gdy środek otworu na tenże dasz na wysokości 2,75cm od dna wiadra. 2,5cm to minimum, przy którym porządne dokręcenie kranika może już sprawiać problemy.
                    Last edited by slavoy; 25-09-2010, 07:11.
                    Dick Laurent is dead.

                    Comment

                    Przetwarzanie...
                    X
                    😀
                    🥰
                    🤢
                    😎
                    😡
                    👍
                    👎