Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Środek czystości - ChemiPro Caustic

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kamcio1990
    Senior
    • 11-2010
    • 300

    Środek czystości - ChemiPro Caustic

    Witam!
    Planuje cichą fermentację odbyć w dość dużym balonie. Był on parę lat nie używany i dlatego planuję go porządnie umyć i zdezynfekować. Szczotką trudno dostać we wszystkie miejsca dlatego pomyślałem że użyje tego środku: http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/produkty/753 . Moje obawy dotyczą tego, czy moje piwo nie "przesiąknie" zapachem i smakiem chloru zawartego w tym produkcie. Macie podobne doświadczenia? Ktoś z Was używał tego środka? Polecacie inny środek czyszczący?
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam!
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10739

    #2
    Spokojnie możesz użyć ( widzę że aktualnie nie ma w sklepie )
    Ja używam 'kreta"i żyje
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • kamcio1990
      Senior
      • 11-2010
      • 300

      #3
      Są jakieś efekty uboczne? Jak z zapachem i smakiem piwa? Rozumiem że balon trzeba wypełnić cały tym roztworem i odczekać podany czas, tak?

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10739

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kamcio1990 Wyświetlenie odpowiedzi
        Są jakieś efekty uboczne? Jak z zapachem i smakiem piwa? Rozumiem że balon trzeba wypełnić cały tym roztworem i odczekać podany czas, tak?
        Efektów ubocznych nie stwierdzono . Smak i zapach OK . tak zalewam cały fermentor i po godzinie płuczę
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • Robert13
          Senior
          • 04-2010
          • 899

          #5
          Proponuje przetrzymac całą dobę, np. 0,5kg sody kaustycznej na 30 litrów.
          Oczywiście zawartość wylej do jakiejś wanienki i roztwór ten możesz jeszcze używać do mycia butelek metodą jak powyżej..

          Comment

          • wogosz
            Senior
            • 12-2005
            • 1007

            #6
            Do usuwania osadów organicznych najlepszy jest wodorotlenek sodu czyli "Kret" do odtykania kanalizacji (w domach kanalizacja najczęściej zatyka się resztkami organicznymi). Jednak aby działał dobrze, trzeba go używać w roztworze na gorąco - wtedy działa szybko i skutecznie. W przypadku szklanych butli jest to pewien problem bo szkło z których są zrobione, nie jest zbytnio wytrzymałe na szybką zmianę temperatur. Dlatego ja wpierw wygrzewam butlę nalewając ciepłej wody, a potem dolewając po trochu wrzątku z czajnika (tylko tak aby wrzątek nie ściekał po ściance butli, bo pęknie!). Wystarczy temp. ok. 70-80 st. Do tak przygotowanej butli wsypuję powoli sodę. Powoli, bo reakcja jest bardzo egzotermiczna i roztwór może się zacząć gotować co może doprowadzić do pęknięcia butli. Tego roztworu przygotowuję w butli niewiele, 2-3 litry, ale o większym stężeniu (do 5%). Obracając butlę, omywam roztworem sody całe wnętrze obserwując usuwanie osadów, ewentualnie wspomagając się dużą szczotką do mycia butli (ostrożnie z wyciąganiem szczotki bo pryska naokoło soda).
            Odradzam przechowywanie w domu roztworu sody jak radzi Robert13 ze względów bezpieczeństwa, a już w wanienkach po 30-40 l. to nie bardzo mieści mi się w głowie. Pamiętaj, że aby soda była skuteczna w usuwaniu osadów musi być użyta na ciepło - zimny roztwór prawie nie działa. Dlatego lepiej użyć 100-200 g. na gorąco w niewielkiej ilości wody i po użyciu wylać (przepłukując sobie przy okazji kanalizację), niż trzymać 30l roztworu, który potem przed użyciem należałoby podgrzać.
            Jeżeli po tej operacji pozostaną w butli jakieś osady, wyglądające jak od wyschniętej wody, to prawdopodobnie jest to osad kamienia kotłowego, który najlepiej usunąć roztworem kwasu solnego, a w domowych warunkach np. Cilitem, czy podobnymi środkami do usuwania kamienia. Jak roztwór podgrzejesz, to kamień usuniesz w kilka minut.

            Comment

            • mareks
              Senior
              • 05-2002
              • 1939

              #7
              Kamień usuwa się roztworem wody z kwaskiem cytrynowym.

              Comment

              • wogosz
                Senior
                • 12-2005
                • 1007

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mareks
                Kamień usuwa się roztworem wody z kwaskiem cytrynowym.
                Tak i jeszcze można octem i wieloma innymi kwasami organicznymi, których skuteczność w stosunku do kwasu solnego ma się tak jak szorowanie posadzki szczoteczką do zębów w porównaniu z mechaniczną szorowarką.

                Comment

                • Robert13
                  Senior
                  • 04-2010
                  • 899

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                  Odradzam przechowywanie w domu roztworu sody jak radzi Robert13 ze względów bezpieczeństwa, a już w wanienkach po 30-40 l. to nie bardzo mieści mi się w głowie
                  Zalecam używanie sody jako roztworu 2% (jeden kret, czyli 0,5kg na 25litrow), na zimno i z dłuższym czasem dezynfekcji, natomiast zdecydownie odradzam stosowanie go jako roztworów silnych lub/i na gorąco

                  Comment

                  • wogosz
                    Senior
                    • 12-2005
                    • 1007

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13
                    Zalecam używanie sody jako roztworu 2% (jeden kret, czyli 0,5kg na 25litrow), na zimno i z dłuższym czasem dezynfekcji, natomiast zdecydownie odradzam stosowanie go jako roztworów silnych lub/i na gorąco
                    2% roztwór sody na zimno, używany tylko do dezynfekcji będzie skuteczny, natomiast usuwanie nim wieloletnich osadów, najczęściej z owoców - jak potrzebował Kamcio - raczej się nie uda.
                    Robiłem próby z kilkuletnimi butelkami ze strasznymi pleśniami na dnie i pozostawianie ich na dobę z zimną sodą nie zdawało egzaminu. Dopiero zastosowanie gorącej sody usunęło pleśnie i osady w kilkanaście minut.

                    Comment

                    • darko
                      Senior
                      • 06-2003
                      • 2078

                      #11
                      Dwu procentowy roztwór sody kaustycznej nie jest środkiem dezynfekującym. Takie właściwości ma dopiero r-r cztero procentowy.

                      Comment

                      • kamcio1990
                        Senior
                        • 11-2010
                        • 300

                        #12
                        Dzięki Wogosz! Napisałeś to bardzo profesjonalnie! Teraz już wiem co mam zrobić by usunąć te resztki.

                        Comment

                        • Robert13
                          Senior
                          • 04-2010
                          • 899

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
                          Dwu procentowy roztwór sody kaustycznej nie jest środkiem dezynfekującym. Takie właściwości ma dopiero r-r cztero procentowy.
                          Może i tak, ale u mnie działa on doskonale w stężeniu jak napisałem, czasami rozpuszczam go w 20 litrach, co jest minimalną różnicą. Nie widzę potrzeby zwiększania jego mocy.

                          Comment

                          • bielok
                            Senior
                            • 10-2007
                            • 338

                            #14
                            Cześć

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                            Do usuwania osadów organicznych najlepszy jest wodorotlenek sodu czyli "Kret" do odtykania kanalizacji (w domach kanalizacja najczęściej zatyka się resztkami organicznymi). Jednak aby działał dobrze, trzeba go używać w roztworze na gorąco - wtedy działa szybko i skutecznie.

                            Dodam jeszcze (celem uzupełnienia informacjo od Wogosza) że jeśli niespecjalnie zależy Ci na czasie możesz spokojnie używać roztworu NaOH na zimno. Wielokrotnie sprawdziłem że taki roztwór działa skutecznie lecz czas działania musi się wydłużyć. Sprawdzałem i na szklanych balonach, na butelkach 0,5l jak i na butlach 19l z poliweglanu.
                            anioły śmierdzą potem
                            żrą kiełbasę
                            mają w dupie żywych

                            Comment

                            • kamcio1990
                              Senior
                              • 11-2010
                              • 300

                              #15
                              Ta opcja na zimno nie jest taka głupia. Jeżeli działa to wybrał bym tą metodę, bo szkoda ryzykować z balonem tymbardziej że to będzie moja pierwsza styczność z nim.
                              Trzeba było by wypełnić cały balon roztworem, czy jakieś 2-3 litry na dno? Długo by musiało tak leżeć?

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎