Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kuchenka indukcyjna do warzenia -trochę faktów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • oozz
    Member
    • 07-2011
    • 53

    Kuchenka indukcyjna do warzenia -trochę faktów

    Witam,
    wprawdzie jest kilka tematów o tym, ale stare i przynoszą mało faktów.
    Ponieważ zakupiłem w końcu garnek, chciałem podzielić się wynikami prób i testów z warzenia.

    1. Kuchenka indukcyjna 4 polowa, jedno pole poszerzane. Moc maks. 2.2 kW, podłączona pod dwie fazy.

    2. Garnek emaliowany znanej polskiej firmy zaczynającej się na "o".

    Uwagi:
    -garnek wystaje poza pole (to poszerzone), ale działa. Niestety grzeje nierównomiernie-trzeba mieszać.
    -nawet na funkcji "bust" temperatura rośnie powoli, po pewnym czasie kuchenka zmienia "bust" na 9 - za długo to trwa i zabezpieczenie działa
    -Podczas zacierania niezbędne wspomaganie się wrzątkiem
    -Przy dużej ilości płynu (około 22l) intensywne wrzenie tylko pod pokrywką

    Podsumowanie-da się..ale przy najbliższym przypływie gotówki zakupię taboret.

    Pozdrawiam Marek
  • jacer
    Senior
    • 03-2006
    • 9875

    #2
    Czy aby do indukcji nie potrzeba specjalnych garnków?
    Milicki Browar Rynkowy
    Grupa STYRIAN

    (1+sqrt5)/2
    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
    No Hops, no Glory :)

    Comment

    • kony
      breweriarz
      • 08-2005
      • 1701

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer Wyświetlenie odpowiedzi
      Czy aby do indukcji nie potrzeba specjalnych garnków?
      Musi być ferromagnetyk, inaczej nie zadziała.

      Comment

      • jacer
        Senior
        • 03-2006
        • 9875

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony Wyświetlenie odpowiedzi
        Musi być ferromagnetyk, inaczej nie zadziała.
        Tyle to ja wiem.
        Szybko sprawdziłem i ludzie piszą, że nie może mieć wklęsłego dna. Emalia z Olkusza ma lekko wklęsłe dno, stad może wynikać mała sprawność. Do tego dno powinno byc grubsze niż w standardowych garach.
        Milicki Browar Rynkowy
        Grupa STYRIAN

        (1+sqrt5)/2
        "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
        "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
        No Hops, no Glory :)

        Comment

        • oozz
          Member
          • 07-2011
          • 53

          #5
          Do tej pory wszystkie polewane garnki działały.
          Nawet komplet "ślubnych" sprzed wielu lat.
          Często nie działają nowe i błyszczące - one potrzebują specjalnego dna.

          Mała sprawność wynika raczej z nie pokrywaniem się z polem indukcyjnym. Myślę też, że dostarczana moc na jedno pole jest trochę za mała.
          Podejrzewam, że gazowa kuchenka turystyczna też miała by problem z gotowaniem-za mała moc i nie grzeje równo całej powierzchni naczynia.
          Taborety to 5-7 KW.
          Last edited by oozz; 19-03-2012, 14:52.

          Comment

          • longmen
            Member
            • 11-2011
            • 68

            #6
            Witam,
            W końcu zdecydowałem się zrobić samemu piwko z zacieraniem. Zakupiłem dzisiaj garnek o pojemności 40 litrów (Emalia Olkusz). Garnek wybrany tej pojemności z uwagi na dużą średnicę - konieczność pokrycia całego pola grzewczego.
            Aby uniknąć wpadki w trakcie warzenia zrobiłem test na płycie indukcyjnej grzejąc wodę.
            Dane płyty: BOSCH PIN651T14E
            Link: http://213.183.25.18/produkty/płyty-...?source=browse
            Moc całego pola poszerzanego to 3,6kW.
            Postawiłem gar na polu poszerzanym - pokrywa w zasadzie całe - i zalałem do garnka 20 litrów wody.
            Płyta była załączana na szybkie grzanie "powerbust"
            Pomiar dokonywany za pomocą termometru elektronicznego z IKEI (opisywanym na forum).
            Zalana kranówka miała temperaturę 19 stC.
            Wyniki:
            Początkowo temperatura rośnie bardzo szybko : 1 stC w 30-40 sekund. Potem wolniej.
            Sprawdzone: podgrzanie z 62 stC do 63 stC zajęło ok. 50 sekund (bez pokrywki).
            Uzyskanie 73 stopni zajęło ok 35-40 minut - czas uzyskany bez założonej pokrywki.
            Doprowadzenie od 73 stC do wrzenia kolejne 30-35 minut (z założoną pokrywką).
            Całkowity czas wyniósł (od 19stC do wrzenia) ok 70 minut.
            Myślę że to czasy są w miarę mnie zadowalające. Zamawiam resztę szpejów i w następny weekend warzenie z zacieraniem.
            Docelowo chyba z uwagi na oszczędność czasu i energii będę kombinował z izolacją zewnętrzną gara.
            Mam nadzieję, że wielu osobom rozwieją się wątpliwości odnośnie płyt indukcyjnych.
            pozdrawiam
            Tylko CRACOVIA !!!

            Comment

            • oozz
              Member
              • 07-2011
              • 53

              #7
              Cóż szału nie ma, ale da się.

              Do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale trzeba pamiętać, że (niestety) mieszanie powoduje wolniejsze nagrzewanie. Na szczęście można się wspierać delikatnie dodawanym wrzątkiem.

              W końcu z taboretu zrezygnowałem, a na indukcji już 14 warek zrobionych.

              Mam płytę tej samej firmy (PIB675M24E). Wbrew pozorom lepiej używa mi się największego pola grzejnego, a nie tego poszerzonego. Mój garnek nie mieści się na jednym polu, i po dłuższym gotowaniu płyta wskazuje awarię sąsiedniego pola. Trzeba też uważać, by przy umieszczeniu 22kg nie ukruszyć rogu płyty.
              Last edited by oozz; 01-10-2012, 07:03.

              Comment

              • sebanek
                • 02-2009
                • 178

                #8
                Minęło parę lat od ostatnich wpisów dot. zacierania/warzenia na kuchni indukcyjnej. Może w międzyczasie ktoś wzbogacił się o nowe doświadczenia....???
                Zastanawiam się nad zamianą "kociołka z lidla" na gar 36l ze stali do zacierania na kuchni indukcyjnej. Taboret gazowy ze względu na brak miejsca nie wchodzi w rachubę
                Last edited by sebanek; 17-09-2015, 14:33.

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23782

                  #9
                  My działamy czasem na indukcyjnym taborecie 3,5 KW:

                  Kuchenka z Makro o dumnej marce Horeca 3,5 kW. Niebo w porównaniu do gara z Lidla. Da radę spokojnie - 40 litrów, w godzinkę z okładem bez pokrywki do wrzenia temperatura na zewnątrz ok. 17 st C. Tyle, że np. nasza domowa instalacja to max na 7/10 mocy tej kuchenki może jechać. Powyżej korki wywala.
                  Obrandowane toto jest hasłem HORECA (marka Makro) 3500W z plytą Schott-Ceran. Podejrzewam że to któryś Bartscher 35. Trafiliśmy na promocyjną cenę ok. 500 zł.
                  zdjęcie na fejsie w okolicach 15 maja/19 czerwca:
                  CentrumPiwowarstwa.pl, Opole. 3952 osoby lubią to · 13 osób mówi o tym · 21 użytkowników tu było. Sklep internetowy dla piwowarów domowych. Możliwy jest osobisty odbiór zamówień z magazynu w Op
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • sebanek
                    • 02-2009
                    • 178

                    #10
                    Ja kuchenkę mam w kuchni - największe pole 2200W z funkcją zwiększania mocy do 3200W, - zastanawiam się czy da się na tym fajnie zacierać, tzn. w miarę szybko i bez przypalania

                    Comment

                    • kowdi
                      Member
                      • 04-2014
                      • 41

                      #11
                      A nie boicie się, że nie wytrzyma ciężaru płyta? Ja sam kombinuję jak tu nie przekroczyć 25 kg na zwykłej elektrycznej płycie, bo różne historie się słyszało o wytrzymałości ich, a że mam dość starą płytę to nie mam w ogóle danych o jej wytrzymałości, a poza tym tak stara płyta może już być osłabiona.

                      U mnie na zwykłej elektrycznej na największym palniku bez problemu gotowało się ~20 l (+6 kg garnka) dość intensywnie, ale ze strachu o pęknięcie to więcej bałem się wlać do gara.

                      Comment

                      • sebanek
                        • 02-2009
                        • 178

                        #12
                        W instrukcji obsługi nie podano maksymalnego ciężaru jaki może być ustawiony na płycie. Warząc w kociołku z lidla ustawiałem go prawie pełnego na płycie (sądzę, że ok 30kg). Co prawda kociołek ma nóżki plastikowe, więc bardziej miękkie niż stal, ale z to cały ciężar jest rozkładany tylko na powierzchnię nóżek, a przy garze będzie rozkładany na całą powierzchnię dna gara. Teoretycznie (o ile dobrze policzyłem), zakładając że gar z zawartością będzie ważył 40 kg to wychodzi ciężar 0,04 kg/cm2, czyli chyba nie tak dużo

                        Comment

                        • sebanek
                          • 02-2009
                          • 178

                          #13
                          Zrobiłem, sprawdziłem więc dzielę się doświadczeniami.
                          Gar 36l ze stali nierdzewnej firmy hendi kupiony w makro za niecałe 450 zł. Oglądałem tańsze - stalgast i horeca, ale hendi miały najrówniejsze dno - są nawet różnice pomiędzy poszczególnymi sztukami tej samej firmy więc warto to przed zakupem sprawdzać. W porównaniu do zacierania w kociołku lidlowskim jest znacznie lepiej pod następującymi względami:
                          1. większa pojemność gara daje możliwość zacierania rzadszego zacieru, a co za tym idzie - łatwiej się miesza, nie przypala, bardziej równomierne rozkłada się temperatura w garze.
                          2. moja kuchenka indukcyjna zdecydowanie szybciej w porównaniu do kociołka z lidla podnosi temperaturę między przerwami ok. - 1 St C na 1 minutę przy wykorzystaniu mocy 2,2 kW.
                          3. Zminimalizowany jest efekt bezwładności grzania (kociołek z lidla podgrzewał jeszcze przez chwilę po wyłączeniu podnosząc temperaturę zacieru o 1-2 st).
                          4. Kuchenka nie pękła
                          W garze wywierciłem (a w zasadzie ślusarz wywiercił) otwór i zamontowałem kran oraz filtrator z rurki miedzianej. Pełni więc on funkcję całkiem dobrze działającej kadzi zacierno-filtracyjnej.
                          Last edited by sebanek; 05-10-2015, 18:29.

                          Comment

                          • anteks
                            maruda
                            • 08-2003
                            • 10737

                            #14
                            Jakie duże robisz warki?
                            Mniej książków więcej piwa

                            Comment

                            • sebanek
                              • 02-2009
                              • 178

                              #15
                              20-24l

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎