Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przeterminowany słód

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wogosz
    Senior
    • 12-2005
    • 1007

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta
    Wogoszu. Nie czuję się na siłach aby z TOBĄ polemizować. Jednak od kilku lat jestem w mojej firmie odpowiedzialny m.in. za nadzór procesu przygotowania kleju skrobiowego (kukurydza lub pszenica modyfikowane). Wbrew pozorom jest to proces chemicznie podobny do zacierania.
    Przeprowadzamy go ok 200 razy miesięcznie, więc częściej niż warzę piwo.
    Na podstawie mojego doświadczenia mogę twierdzić, że wiek (właściwie przechowywanego) surowca ma znaczenie w procesie hydrolizy enzymatycznej skrobi
    Seta daj spokój. Zawsze chętnie z Tobą porozmawiam i żałuję że mieszkamy tak daleko od siebie i nie możemy się spotkać przy kufelku, bo cenię Cię za Twoją wiedzę jak również poglądy.
    Wracając do naszej polemiki, bo przecież po to tu pisujemy żeby wymienić swoje poglądy, to zgadzam się z Twoim tokiem rozumowania, ale jest jedna różnica. Kukurydza i pszenica mają po kilkanaście procent wilgotności (zwykle 11-15%), a słód max. 5%. Ta różnica wilgotności determinuje różnice w zmianach biochemicznych jakie zachodzą w słodzie i przechowywanych zbożach. To może być odpowiedź na Twoje doświadczenia z czasem przechowywania mąki pszennej.
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
    Wzrost wilgotności, przepraszam Wogoszu za wcinanie się w kompetencje - nie musi być aż tak znaczny, żeby zaczął słód pleśnieć, a może wpłynąć na wydajność - mam nadzieję, ze potwierdzisz, lub zaprzeczysz, choc mam nadzieję na to pierwsze
    Potwierdzam. i proszę mi tu publicznie nie "wyjeżdżać" z moimi kompetencjami Ja zrobiłem ledwie ponad 50 warek, a Ty grubo ponad 100. Coś blado wyglądam.

    Comment

    • Marusia
      Senior
      • 02-2001
      • 20211

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi

      Potwierdzam. i proszę mi tu publicznie nie "wyjeżdżać" z moimi kompetencjami Ja zrobiłem ledwie ponad 50 warek, a Ty grubo ponad 100. Coś blado wyglądam.
      Ale Ty jesteś bardziej obstukany z teorii
      www.warsztatpiwowarski.pl
      www.festiwaldobregopiwa.pl

      www.wrowar.com.pl



      Comment

      • korbicz
        Senior
        • 06-2008
        • 170

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Seta Wyświetlenie odpowiedzi
        (...)Dlaczego słód ma roczny termin "best before"? Dlaczego ześrutowany słód ma ten termin 4-krotnie krótszy?(...)
        Te terminy są wg mnie wzięte z powietrza. Może i duzi producenci pokroju Weyermanna badają trwałość enzymów ale nie liczyłbym, że termin ważności ma z tym cokolwiek wspólnego. Źle przechowywany słód będzie trzeba wyrzucić dużo szybciej, podobnie jak przechowywany prawidłowo będzie się nadawał do użycia dużo dłużej. A w interesie producenta jest skracać termin przydatności bo więcej się go sprzeda i mniejsze szanse, że się ktoś nim zatruje. Jakby dali np. 10 lat to by te dziennikarzyny z tvn zrobili z tego kolejną aferę, vide szwedzkie mięso.

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎