Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Domowy Browar Pontius

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • radagast
    Junior
    • 09-2008
    • 7

    Domowy Browar Pontius

    Właśnie spełniłem jedno z moich marzeń i ruszyłem ze skromnym domowym browarem . Na pierwszą warkę wybrałem angielskie Pale Ale (zestaw z Browamatora). Nie obyło się oczywiście bez stresu i błędów, ale koniec końców piwo skończyło w butelkach i czeka na pierwsze degustacje .
  • radagast
    Junior
    • 09-2008
    • 7

    #2
    I warka - Pale Ale

    I warka - Pale Ale

    Uwarzone 2 listopada 2012.

    Surowce:
    - słód Pale Ale Weyermann 3,8kg
    - słód Carahell Weyermann 0,2kg
    - chmiel goryczkowy Marynka 35g
    - chmiel aromatyczny Lubelski 25g
    - drożdże: Safale US-05 11,5g.

    Zacieranie w 12 litrach wody (woda 3/1 słód):
    - 70°C - zasyp
    - 67-68°C - przerwa infuzyjna, aż do negatywnej próby jodowej (ok. 60 min.).

    Filtracja/wysładzanie:
    - do wysładzania użyłem 12 litrów wody o temp. 70°C

    Gotowanie/chmielenie (przed chmieleniem miałem 18L brzeczki) 60':
    - 0' Marynka
    - 45' Lubelski

    Po chmieleniu i schłodzeniu dolewałem przegotowanej wody do uzyskania brzeczki o gęstości 12°Blg. Uzyskałem jej niecałe 17L (czego nie przewidziałem i nie zmniejszyłem ilości chmielu).
    Drożdże wcześniej rehydratowane zadałem w temperaturze 24°C. Temp. fermentacji utrzymywała się na poziomie 19( w nocy)-21°C.

    11 listopada piwo przelałem na cichą fermentację. Zmierzona gęstość - 2,5°Blg. Temp. jak wcześniej.

    24 listopada - w dniu rozlewu - gęstość wynosiła 1,5°Blg. Do butelek rozlałem nieco ponad 16L. Do refermentacji użyłem 90g glukozy rozpuszczonej w 100 ml ciepłej wody (teraz dowiedziałem się, że za mało wody).

    Comment

    • radagast
      Junior
      • 09-2008
      • 7

      #3
      Pełniejsza relacja na moim nowym blogu: http://browar-pontius.blogspot.com/

      Comment

      • acjon
        Member
        • 03-2011
        • 61

        #4
        Chmielu nigdy za mało lepiej dać więcej niż mniej, ja bym jeszcze więcej wrzucił na smak i aromat. Robiłem podobną warkę, dałem 25g Spaltera na aromat i szału niestety nie było.

        Comment

        • radagast
          Junior
          • 09-2008
          • 7

          #5
          Jestem już po pierwszej degustacji. Piwo pewnie jeszcze dojrzeje w smaku, ale jest tak mówisz: chmielu na pewno nie jest za dużo - niepotrzebnie się martwiłem.
          Last edited by radagast; 04-12-2012, 21:18.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎