Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

ChemicalBrowar

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • dominik_walkowiak
    Senior
    • 10-2013
    • 335

    #61
    Tez jestem ciekawy czy można po cichej ponownie wykorzystać chmiel. Może zrobie eksperyment. Mam na cichej 2 piwka wiec może wrzucę na cichą troche chmielu jak będę butelkował chmiel wrzucę do następnego piwka na cicha.

    Comment

    • btetlewicz
      Member
      • 12-2013
      • 92

      #62
      Z tego co czytalem na innym forum, sporo osób szyszki z cichej zamraża i potem wykorzystuje go do chmiekenia następnej warki. Ponoć taki chmiel daje sie od pierwszej minuty do gotowania. Wyciąga się z niego goryczkę bo aromat poszedł na cichej. Ktoś robił próby takie i wyszło ze z samego chmielu po cichej goryczka jest niewystarczająca ale śmiało wystarcza jako uzupełnienie świeżego chmielu. Przydałyby się jeszcze jakieś opinie kogos kto tak próbował i ma jakieś doświadczenie w temacie.

      Comment

      • btetlewicz
        Member
        • 12-2013
        • 92

        #63
        Aktualizajca WARKA#3
        Wczoraj wrzuciłem na cichą 20g Citry i 25g Nelsona.

        Jeszcze podzielę się z Wami swoim szczęściem
        Szwagier zrobił mi niespodziankę....miał odebrać w Opolu zamówienie (razem 300g chmielu). W prezencie dostałem łącznie prawie 1kg - Mosaic, Cascade, Citra i Nelson. Jak rozpakowałem to szczena mi opadła. Cieszyłem sie jak dziecko.

        Comment

        • btetlewicz
          Member
          • 12-2013
          • 92

          #64
          Wczoraj Warka #3 poszła do butelek.

          150g cukru na 20l piwa


          Super aromat chmielu podczas rozlewania skłonił mnie do sprintu do piwnicy po jedną z ostatnich butelek Warki #2.

          Comment

          • btetlewicz
            Member
            • 12-2013
            • 92

            #65
            W piątkowy wieczór/noc popełniłem czwartą warkę. Dr amber ale z CP. Już podczas zacierania były problemy. Mianowicie nie wychodzila mi proba jodowa. Po przepisowych 70 minutach dalej była skrobia. Łącznie zacierałem koło 100-110 minut w 68st. i się poddałem - mashout i filtracja. Filtracja szła sprawnie az do czasu gdy się troszkę zagapiłem i wysłodziłem do 28L 7blg.... Przez godzinę chmielenia udało mi się odparowĆ do 22L 11 blg (mialo być 12). Drożdże Safale 04 podjęły pracę juz po 3 godzinach od zadania i mam dzisiaj śliczną czapę w wiadrze B-) Samo chmielenie troszkę zmodyfikowalem w porównaniu do inatrukcji z CP i dodałem na samym początku 25g szyszki Nelsona z poprzedniej warki (fermentacja cicha). Zastanawia mnie ciągle ta nieudana próba jodowa. Stosuje jodynę z apteki...do tej pory "działała" dobrze. Jakieś sugestie?

            Comment

            • btetlewicz
              Member
              • 12-2013
              • 92

              #66
              Warka#4 od środy na cichej. Blg 2. Przy okazji pytanie. Czy popełniłbym błąd erzucając chmiel na zimno już teraz? Czy chmielenie na zimno ponad 10 dni nie będzie przesadą?

              Comment

              • fidoangel
                Senior
                • 07-2005
                • 3489

                #67
                Pewne negatywne efekty chmielenia na zimno wynikają z dodania chmielu:
                - gdy piwo jest nie do końca dofermentowane
                - gdy piwo jest zbyt ciepłe
                - gdy chmiel jest w piwie zbyt długo

                A na pocieszenie dodam, że to są niuanse wychwytywane przez doświadczonych sensorów lub osoby o niskim progu wyczuwalności np. trawiastości.
                "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                Comment

                • btetlewicz
                  Member
                  • 12-2013
                  • 92

                  #68
                  Panowie pomocy. Trzy dni temu wrzucilem na zimno 20g Dr.Rudi do mojego AmberAle. Wcześniejszą warkę chmieliłem na zimno w pończosze. Teraz wsypałem luzem. Zrobiła mi się na powierzchni piana z chmielinami. Powiedzcie - to chilerstwo opadnie? Przy przelewaniu do butelkowania czeka mnie zabawa z druciakiem(pomysł Anteksa dobrze się sprawdzał po gotowaniu) Jak radzicie sobie z brudami po chmieleniu na zimno? (żelatyny nie posiadam)

                  Comment

                  • zgoda
                    Senior
                    • 05-2005
                    • 3516

                    #69
                    U mnie druciak nie działał. Kombinuj z pończochą na wylocie węża
                    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                    Comment

                    • btetlewicz
                      Member
                      • 12-2013
                      • 92

                      #70
                      Dzieki za sugestię. Też sie zastanawiałem czy nie próbować z pończochą. Szkoda ze wirpoola nie mozna zrobić w fermentorze na cichej heheheheheh

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎