Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Gdański Browar WaRy: zaczęło się!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Rycho_128
    Senior
    • 03-2007
    • 1039

    7 sierpnia zabutelkowaliśmy Red IPA 15 blg, warzone było 5 lipca. W zasypie nieco (30 deko na 22 kg całości zasypu) jęczmienia palonego dodanego na ostatnie 10 minut, w celu lekkiego przyciemnienia. Wśród chmieli Willamette – dał ciekawy profil smakowy, może nie jakiś megaintensywny, ale ten chmiel tak ma, że nie dominuje, ale fajnie uzupełnia smak i aromat. Ja polecam. Oprócz tego Cascade, Citra, Tomahawk (na goryczkę), chmielone na zimno. 3 rodzaje drożdży (US-05, S-04 i Nottingham). W sumie wiadomo mniej więcej czego się spodziewać, na razie dojrzewa i nagazowuje się. Mamy 9 skrzynek.
    CDN
    Gdański Browar WaRy
    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

    Comment

    • Rycho_128
      Senior
      • 03-2007
      • 1039

      No, już nie mamy 9 skrzynek ostatniej warki, bo się pije. Baaardzo dobre! Nie warzymy, kolejną gęstwę szlag trafi(ł). Wypadki chodzą po ludziach, więc z uwagi na nożną kontuzję KapitanaWagnera przerwa. Ale na zlocie się zjawimy!
      Zaległości potężne - miał był milk stout, RIS, dry stout, następna IPA, no i znowu lagery różne, no, zobaczymy.
      CDN...
      Last edited by Rycho_128; 30-08-2019, 20:25.
      Gdański Browar WaRy
      Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
      Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

      Comment

      • Rycho_128
        Senior
        • 03-2007
        • 1039

        #51 i 52

        Uff. W końcu udało się uwarzyć. Jest (a raczej będzie) milk stout, warzony w piątek, 11 października. Opiszę dokładniej, jak się zdegustuje, za jakiś czas. Wyszło 17 blg (po dodaniu laktozy), czyli jak na milk stouta dość treściwie. Podwójny numer, bo dwa rodzaje drożdży (S-04 i Nottinhgham). Są cztery fermentory - tak na styk, dość pełne.
        CDN...
        Gdański Browar WaRy
        Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
        Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

        Comment

        • Rycho_128
          Senior
          • 03-2007
          • 1039

          #53+

          Tak awansem, ale nadejszła wielkopomna chwiła!
          Jutro, z okazji święta, WARZYMY RISA.
          BLG tyle, ile fabryka da, czyli jeszcze nie wiadomo dokładnie. Gęstwy drożdżowe są. A będzie (takie są plany) Coffee&Chocolate RIS Whisky BA.
          Oprócz tego w planach dry stout z wysładzania na amerykanach.
          Oczywiście Milk Stouta opiszę (jest już w butlach) i te jutrzejsze wypusty takoż.
          Cdn...
          Gdański Browar WaRy
          Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
          Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

          Comment

          • Rycho_128
            Senior
            • 03-2007
            • 1039

            # 51 i #52

            Zaległości, zaległości…
            Na razie pierwsze część, czyli

            # 51, 52 Milk Stout 17 blg (po dodaniu laktozy), 27 IBU, 70 EBC, 6% ABV
            Warzone: 11.10.2019, w butle 8.11.2019


            Zasyp (uff, dużo tego…)
            Pale Ale VM 17 kg
            Monachijski VM 2 kg
            Karmelowy 600 VM 0,5 kg
            Karmelowy 50 VM 0,5 kg
            Kawowy jasny 0,5 kg
            Carafa II 0,6 kg
            Jęczmień palony 0,8 kg
            Pszeniczny czekoladowy 0,5 kg
            Laktoza 1,5 kg
            Suma: 21,9 kg

            Zacieranie: 65-62 st 45’, 72 st. 15’, 77 st. (wygrzew) 10’
            Słody ciemne na ostatnie 10 min. zacierania, laktoza w połowie chmielenia. Dodatkowo mech i pożywka.

            Chmiele: Iunga (11 aa) i Sybilla (4,9 aa), sumarycznie 250 g, w trzech dawkach, co dało rzeczone w nagłówku 27 IBU. Oczywiście bez chmielenia na zimno.

            Drożdże Danstar Nottingham i S-04 (po połowie). Przy rozlewie 280 gramów cukru (syrop). Niewiele, ale nie chcemy przegazowania. Teraz okazuje się, że chyba nieco mało, gaz jest, piana też, ale tak kapkę za słabo. A trzy tygodnie minęły… No nic, zobaczy się.
            Wyszło 9 skrzynek (bez kilku flaszek).

            Jak już pisałem, RIS i dry stout uwarzony, ba, już nawet w butlach (stało się to wczoraj), opiszę jak najdzie mnie wena twórcza (czyt. pisarska) no i jak uporządkuję notatki… W każdym razie poszło coś à la parti-gyle. RIS wyszedł 23 BLG, stout 13 BLG, wspomagany nieco ekstraktem słodowym.

            W najbliższych planach jasne pełne (dolniak) i inne lagery, w tym porter bałtycki może, no zobaczy się.

            CDN…
            Last edited by Rycho_128; 14-12-2019, 13:16.
            Gdański Browar WaRy
            Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
            Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

            Comment

            • Rycho_128
              Senior
              • 03-2007
              • 1039

              Kolejne warki: 53, 54, 55, 56, i 57

              Browar nie umarł, wręcz przeciwnie, więc tak:
              53 to dry stout w wysłodzin po RIS-ie + ekstrakt, chmielone nieco po amerykańsku, 13 BLG
              54 i 55 to RIS 23 BLG (różne dodatki dębowych chipsów),
              natomiast 56 i 57 to jasny lager 13 blg (różne drożdże: Diamond Lager i S-23)
              Niebawem opiszę nieco dokładniej.
              Ponadto 7 lutego nawarzyliśmy marcowe 14 BLG (58 i 59) na gęstwach z lagera, na razie fermentuje...
              CDN...
              Last edited by Rycho_128; 09-02-2020, 18:58.
              Gdański Browar WaRy
              Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
              Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

              Comment

              • Rycho_128
                Senior
                • 03-2007
                • 1039

                #60 i 61

                Uch koronawirus nam niestraszny więc przy dużej dawce ostrożności nawarzyliśmy wędzonkę 16 blg... Szczegóły niebawem.
                Cdn...
                Last edited by Rycho_128; 20-03-2020, 21:49.
                Gdański Browar WaRy
                Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                Comment

                • yavo
                  • 03-2009
                  • 909

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Rycho_128 Wyświetlenie odpowiedzi
                  W sumie to ja wiem, że to podbijanie numerów warek to jawne oszustwo, ale weźcie pod uwagę, że warzymy na raz w dużym garze hektolitr z okładem, to może chyba można?
                  Ja się zastanawiam, czy jeśli zrobię z ekstraktów kilka warek kilkulitrową testując różne chmiele (więc gotowanie ekstraktów ma miejsce osobno dla każdego eksperymentu), to mogę nadać kolejne numery . Cały czas próbuję zrobić zwykłego ale'a na klasycznym chmielu - i idzie mi to jak krew z nosa. Marynka+Lubelski wychodzą mi niedobre.

                  Comment

                  • Rycho_128
                    Senior
                    • 03-2007
                    • 1039

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yavo Wyświetlenie odpowiedzi
                    Cały czas próbuję zrobić zwykłego ale'a na klasycznym chmielu - i idzie mi to jak krew z nosa. Marynka+Lubelski wychodzą mi niedobre.
                    Klasyczny ejl to mi się kojarzy z brytyjskimi chmielami, których nb. raczej nie stosujemy u nas, bo nam do końca nie odpowiadają. Ale jak ktoś lubi te klimaty to, że tak powiem, must be. Ejle to u nas zazwyczaj AIPA/APA z w miarę prostym zasypem + hamerykańskie chmiele. W dużej iości. A Lubelski/Marynka? Ja chyba jeżeli już wolę zestaw Sybilla/Iunga. Chociaż piłem kiedyś Single Hop Marynka (z Wrężela o ile pomnę) i bardzo mi smakowało.
                    Last edited by Rycho_128; 22-04-2020, 12:03.
                    Gdański Browar WaRy
                    Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                    Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                    Comment

                    • yavo
                      • 03-2009
                      • 909

                      Chodziło mi o klasyczne piwo do obiadu, lager ale na drożdżach górnej fermentacji

                      Comment

                      • Rycho_128
                        Senior
                        • 03-2007
                        • 1039

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yavo Wyświetlenie odpowiedzi
                        Chodziło mi o klasyczne piwo do obiadu, lager ale na drożdżach górnej fermentacji
                        Mi się zawze wydawało, że:
                        1. Lager to dolna fermentacja drożdże lagerowe, temp. fermentacji niska (8-13 st)
                        2. Ejl to górna fermentacja i drożdże górnej fermentacji (temp. od 18 st. w górę)
                        A lager na drożdżach górnej fermentacji - chyba czegoś nie wiem. Jak to się robi?
                        Gdański Browar WaRy
                        Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                        Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                        Comment

                        • yavo
                          • 03-2009
                          • 909

                          Właśnie dlatego napisałem ale . Chodzi mi po prostu o piwo powszednie do obiadu, póki co myślałem o kilku wariantach - jeden na Perle, drugi na Lubelskim. Biorę też pod uwagę Hallertauer Mittelfruch, Tettnanger, Tradition i Spalter Select.

                          Żateckiego i Marynki nie biorę pod uwagę, bo mi na nich piwo nie wychodzi.

                          Comment

                          • Rycho_128
                            Senior
                            • 03-2007
                            • 1039

                            #53

                            yavo sprowokował mnie swoimi wpisami do uzupełniania wątku, więc pierwsza część dzisiaj:

                            # 53 Dry Stout z wysłodzin po RIS-ie + ekstrakt, 13 BLG
                            Warzone 11 listopada 2019, cicha 23 listopada, butle 7 grudnia 2019

                            Zasyp:
                            Wysłodziny po RIS-ie (warka 54/55, opis poniżej + ekstrakty Jasny WES1,2 kg i Muntons Spraymalt – Medium – 500 g)

                            Chmielenie (na 40 litrów):
                            Zeus (25 g, 0 min)
                            Zeus (25 g, 30 min)
                            Ahtanum (50 g, 55 min)
                            Citra (50 g, 55 min)
                            Bez chmielenia na zimno
                            Dało to 58 IBU
                            Drożdże gęstwa z Milk Stouta (Danstar Nottingham). Odfermentowało wysoko, nawet rzekłbym do 1 blg. Wytrawniak wyszedł...
                            Gdański Browar WaRy
                            Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                            Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                            Comment

                            • Rycho_128
                              Senior
                              • 03-2007
                              • 1039

                              #54 i 55

                              #54, 55 RIS (a właściwie Chocolate RIS Barel Aged) 23 blg
                              Warzone 11 listopada 2019, cicha 23 listopada, butle 7 grudnia 2020

                              Zasyp:
                              Pale Ale 15,4 kg
                              Monachijski Jasny 4 kg
                              Karmelowy 50 VM 0,5 kg
                              Karmelowy 600 VM 0,5 kg
                              Kawowy Jasny 0,5 kg
                              Jęczmień prażony 1 kg
                              Carafa II 0,6 kg
                              Pszeniczny czekoladowy 0,5 kg
                              Zwykły cukier 1 kg
                              Zacieranie 68-63 st przez godzinę (no, z okładem)

                              Chmielenie (45 litrów)
                              Iunga 150 g 0 min
                              Sybilla 100 g 30 min
                              Sybilla 100 g 55 min
                              75 IBU

                              Drożdże gęstwa z Milk Stouta. Odfermentowało dość wysoko, do 5,5 – 6 blg, ale przy tej mocy to można mu to wybaczyć.

                              Na cichą chipsy dębowe w 2 rodzajach: Whisky i mocno palone. Od razu powiem, że nie dały jakichś megaaromatów, może było tego za mało, może za krótko, bo 2 tygodnie. Może ekstraktywność piwa przytłumiła?
                              Co nie znaczy, że piwo jest złe. Wręcz przeciwnie. Spijam tak jedną flaszkę raz na 2-3 tygodnie i widać, ze szlachetnieje. Generalnie jest gęste, słodkawo-słodowo-czekoladowe, wręcz oleiste, z kremowo-brązową pianą. W ogóle nie czuć tych 75 IBU. Trzeba się zawziąć i schować skrzynkę na co najmniej rok, a lepiej i dłużej.
                              Taka ciekawostka przy okazji: wypiliśmy ze współwarzcą Pawłem kilka dni temu chyba ostatniego przedstawiciela warki nr 10 (sprzed czterech lat), była to red IPA 15 blg. Wrażenia niesamowite, można powiedzieć, że zupełnie inne piwo, niż w miesiąc-dwa od butelkowania. In plus oczywiście. Tyle, że trzeba ostrożnie nalewać było, zdekantować osad.

                              CDN...
                              Gdański Browar WaRy
                              Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                              Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                              Comment

                              • Rycho_128
                                Senior
                                • 03-2007
                                • 1039

                                Ociągam się z prowadzeniem dziennika warzelniczego...

                                ...ale nie znaczy to, że browar nie warzy. Otóż tak jakby jakikolwiek ślad w tym wątku kończy się na warce #61, a dokładniejsze opisy na #55. Opisy uzupełnię (kiedyś w przyszłości na pewno), a póki co:

                                1. Małe sprostowanie, otóż cały nasz Rauchmärzen ma numer 60, po padła na pysk gęstwa, która miała być oznaczona nr 61 (Lallemand Diamond Lager). Oczywiście, nie znaczy to, że te drożdże są jakieś złe, poprzednie piwa były ok, ale gęstwa nie przetrwała, więc cała warka (#60) poszła na S-23 – też z gęstwy.
                                2. Warka 61 i 62 to Belgian Dubbel 17 blg - zabutelkowane 18 czerwca, drożdże to płynne FM Klasztorna Medytacja, był kręcony starter i drugie drożdże Safale Abbaye. Od razu powiem: jest różnica na korzyść tych płynnych. No i jest postanowienie: następne belgijskie tylko na płynnych.
                                3. Od tygodnia (od 19 czerwca) na fermentacji Belgian Blonde (16 blg), drożdże gęstwa jw.

                                CDN
                                Last edited by Rycho_128; 26-06-2020, 12:10.
                                Gdański Browar WaRy
                                Gdański Browar WaRy w BrowarBizie
                                Piwo z kufla smakuje lepiej :)///Mniej karmelu...

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎