Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Szlachecki szykuje się na pospolite ruszenie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Wujcio_Shaggy
    Senior
    • 01-2004
    • 4628

    #16
    Nr 1 - Piwo Inauguracyjne

    Trochę mnie pocieszyłeś odnośnie tych Ballingów - widocznie tak to miało być; na przyszłość będziemy dodawać jeszcze mniej wody. Dzięki za rady. Przy następnych warkach będziemy tak robić, teraz sugerowaliśmy się dość mocno instrukcją, żeby "ten pierwszy raz" poszedł w miarę sprawnie.

    Fermentacja już chyba się rozpoczęła - temperatura wzrosła do 21°; na powierzchni cieczy zalega cienka, jednolita warstwa piany. Zajrzę o 18-tej, gdy wrócę do domu - ciekawe, co zobaczę?

    Póki co nie zdradzimy, co było dodane . Kiedyś pewnie to nastąpi, zobaczymy jaki będzie efekt. Nie była to rzecz superoryginalna: niektórzy z piwowarów, dzielących się tu swymi wrażeniami, też to dodawali.
    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

    Comment

    • crizz
      ...
      • 02-2003
      • 1255

      #17
      Cukier?

      Comment

      • iron
        Senior
        • 08-2002
        • 6703

        #18
        Miód ?
        bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
        Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
        Rock, Honor, Ojczyzna

        Comment

        • Borysko
          Senior
          • 02-2004
          • 1144

          #19
          Spiryt?

          Comment

          • Wujcio_Shaggy
            Senior
            • 01-2004
            • 4628

            #20
            Ciekawe typy (i propozycje - może ostatnią zastosujemy przy rozlewie - wszak z takiego Ballinga wiele "alc. vol." nie wyjdzie).

            A co do konkretów, to temperatura wzrosła o kolejny °C, wewnątrz zbiornika zaś widać kołdrę piany około 3-centymetrowej grubości!!!
            Wzruszenie odbiera mi głos i zdolność naciskania odpowiednich klawiszy...

            Na pianie widać kilka jasnobeżowych plam. No i prawie nie ma jej przy brzegach zbiornika. Kolejne oględziny przed północą.

            Zapomniałem napisać wcześniej, że inauguracyjny proces nastawiania warki został udokumentowany techniką fotograficzną (w technologii analogowej, niestety, w związku z czym nie da się zdjęć tu umieścić). Następną klatkę filmu zajmie widok fermentora w akcji...
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

            Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

            @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

            Comment

            • bury_wilk
              Senior
              • 01-2004
              • 2655

              #21
              A ja jestem poszkodowany i muszą mi wystarczyć relacje WS
              Najbliższy kontakt z warką będę miał pewnie dopiero po zakończeniu fermentacji. Nie mniej duchem stale jestem przy fermentatorze i to na pewno dzięki temu wszystko wyjdzie dobrze

              Lubię kiedy się zieleni
              Lubię jak się piwo pieni...

              ...najlepiej z Browaru Szlacheckiego!

              Comment

              • bury_wilk
                Senior
                • 01-2004
                • 2655

                #22
                Trwają wzmożone rozmowy nad warką numer 2. Na razie wiadomo tyle, że będzie ciemna i że zaistnieje najprawdopodobniej w czwartek. Już się nie mogę doczekać...

                Lubię kiedy się zieleni
                Lubię jak się piwo pieni...

                ...najlepiej z Browaru Szlacheckiego!

                Comment

                • Wujcio_Shaggy
                  Senior
                  • 01-2004
                  • 4628

                  #23
                  Ja się też nie mogę doczekać, żeby osłodzić sobie gorycz oczekiwania rozpocząłem akcję szorowania butelek. W życiu tyle nie zmywałem - skończyłem o drugiej w nocy, i nie ukrywam, że podczas mycia butelek przybywało...

                  Zasadniczy proces chyba się skończył - temperatura wynosi obecnie 20°C, piana zgęstniawszy, zaczęła opadać. Chyba już dłużej nie zdzierżę i zmierzę dziś Ballinga...
                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                  Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                  @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                  Comment

                  • Wujcio_Shaggy
                    Senior
                    • 01-2004
                    • 4628

                    #24
                    No i nie zdzierżyłem. Drżącymi z przejęcia dłońmi napełniłem menzurkę naszym pre-piwem; cudem chyba uniknąłem wrzucenia łyżki lub menzurki do brzeczki - tak mną telepało.
                    Obejrzałem sobie ten płyn. Mętny oczywiście, nawet bardzo. Kolor bursztynowy, trochę wpadający w pomarańcz . Zapach bynajmniej nie piwny - jak ciasto drożdżowe... Gdzieś w tle lekki aromacik chmielu i naszego tajemniczego dodatku. Albo ten chmiel to autosugestia.

                    Areometr zanurzył się i wypłynął. Znów lekko zanurkował i znów wypłynął. Takie jo-jo trwało kilka sekund, ale już stało się jasne, że trochę za dużo rurki wystaje. Po czym przyrząd stanął nieruchomo. Odczyt wyniósł 4,5°Blg, czyli odfermentowało o 6°. Trochę to chyba za duży stopień, jak na piąty dzień fermentacji? Przez pozostałe dwa dni już dużo raczej nie zmaleje.

                    A potem degustacja próbki. Nie jest niedobre, da się wypić. Nie smakuje to jak piwo - ot, taki sobie płyn. Wyczuwam leciutki smak drożdży, kwasu w nim nie ma, słodyczy też nie. Coś jakby cień goryczki?

                    Generalnie chyba niezgorzej. Odczekamy dwa dni i...
                    Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                    Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                    @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                    Comment

                    • bury_wilk
                      Senior
                      • 01-2004
                      • 2655

                      #25
                      A tymczasem druga warka jest coraz bliżej. Jedną się rozleje, drugą się nastawi. Będzie czarna i tajemnicza jak noc... mam nadzieję, że oprócz tego będzie smaczna...

                      Lubię kiedy się zieleni
                      Lubię jak się piwo pieni...

                      ...najlepiej z Browaru Szlacheckiego!

                      Comment

                      • Wujcio_Shaggy
                        Senior
                        • 01-2004
                        • 4628

                        #26
                        Fermentor na wysokościach; piany już prawie nie ma. Zmienił się zapach: z dziwnego-drożdżowego na dziwny-trochę-piwny...

                        Jutro rozlew. Szczerze mówiąc, wolałbym już dziś - już mnie nudzi to czekanie. W ramach walki z nudą - oczywiście - myję butelki .

                        A żeby było gdzie postawić pełne butelki, posłużyłem się dewizą Adama (nomen omen!) Słodowego i zrobiłem to sam. To - znaczy półkę w pawlaczu na jakieś 70 butelek... Uważam, że wykonana jest fachowo (trzyma się), przynajmniej jak na razie.

                        Coś tu padło o drugiej warce, ale to jeszcze na razie przyszłość...
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                        @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                        Comment

                        • elroy
                          Senior
                          • 10-2002
                          • 359

                          #27
                          [i]
                          Coś tu padło o drugiej warce, ale to jeszcze na razie przyszłość... [/B]
                          Przyszłość?
                          Podobno ma być czarna - czuję już że smaczna
                          www.piwo.org

                          Comment

                          • bury_wilk
                            Senior
                            • 01-2004
                            • 2655

                            #28
                            elroy napisał(a)
                            Przyszłość?
                            Podobno ma być czarna - czuję już że smaczna
                            Ja też tak czuje
                            A przyszłość ma to do siebie, że z czasem (nie takim znów długim) zmienia się w teraźniejszość...

                            Lubię kiedy się zieleni
                            Lubię jak się piwo pieni...

                            ...najlepiej z Browaru Szlacheckiego!

                            Comment

                            • bury_wilk
                              Senior
                              • 01-2004
                              • 2655

                              #29
                              A słowo ciałem się stało
                              Warka numer jeden w butelkach, warka numer dwa w fermentatorze. Działo się wczoraj, oj działo i nie tylko na polu piwnym. Z ciekawszych osiągnięć, należy odnotować spontaniczne zaangażowanie osób trzecich, problemy garnkowe, zalanie łazienki i koniec filmu w aparacie. Ogólnie pełen sukces.
                              Co do samego piwa, to ma kolor ciemnej strony księżyca i 14,5 na aerometrze, więc moze to będzie ciemna strona mocy. Uwarzona z zestawu browamator ciemne, oczywiście otrzymała bonusowy składnik, mający dodać jej indywidualnego charakteru. (Mam nadzieję, że nie będzie to wredny charakter...)

                              Lubię kiedy się zieleni
                              Lubię jak się piwo pieni...

                              ...najlepiej z Browaru Szlacheckiego!

                              Comment

                              • Wujcio_Shaggy
                                Senior
                                • 01-2004
                                • 4628

                                #30
                                Warka nr 1, Piwo Inaugurayjne

                                Skupię się tylko na wydarzeniach, które odgrywały się na polu piwnym; pozostałe może i są ciekawe, ale nie dla piwowarów - może niedługo powstanie jakaś telenowela osnuta na ich wątkach.

                                Zawartość fermentora, w którym ostało się ledwie kilkanaście baniek piany, zdekantowaliśmy do drugiego, z kranikiem. Uprzednio wlaliśmy do niego roztwór glukozy; bezpośrednio z węża pozyskaliśmy próbkę do zmierzenia końcowego Blg. Pozostały w głównym fermentorze ok. litr zlaliśmy do słoików w celu odzysku drożdży (raczej chyba dla treningu, niż konkretnych zastosowań).

                                Rozpoczęliśmy rozlew, przy wsparciu "osób trzecich" pracujących kapslownicą. Wypełniło się 37 butelek półlitrowych oraz 9 bączków (bączki w celach wczesnej degustacji oraz promocji, zarówno browaru, jaki i samej idei piwowarstwa domowego), co razem dało 21,5 litra zielonego piwa, którego kolor przechodził w pomarańcz...

                                Końcowy Balling wyniósł 4,5° (bez zmian od wtorku). Smak próbki nieco się poprawił, w kierunku wyraźniejszej goryczki.

                                Teraz odczekamy (nie wiem jak, może zajmiemy się produkcją etykiet) 2-3 tygodnie i zdegustujemy sobie po bączku...
                                Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                                Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                                @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎