Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo z browaru Chimay

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #46
    slado napisał(a)
    ...Taka obła buteleczka pojemności 0,33 ...
    Zapewne Orval.

    slado napisał(a)
    ...ale smak nie pasuje do moich preferencji...
    Ja również traktuję belgijskie piwa jak kompot, zdecydownie preferuję skromniejsze, wyspiarskie smaki. Ale nie zmienia to faktu, że kilka porcji trzeba będzie wykonać.

    Comment

    • slado
      Gość
      • 07-2003
      • 1072

      #47
      Krzysiu napisał(a)
      Zapewne Orval.
      ...
      Tak, to był Orval. Po tym przypomnieniu jestem wręcz pewien.
      By dać pełnię informacji dodam, że warka nastawna miała 18'Blg a zacierana była wytrawnie.

      Comment

      • mirekkk
        Senior
        • 09-2003
        • 101

        #48
        slado napisał(a)
        By dać pełnię informacji dodam, że warka nastawna miała 18'Blg a zacierana była wytrawnie.
        Wytrawnie... czyli?
        Dodam, że warzę dopiero drugi sezon i nadal się uczę
        Pozdrawiam,
        Mirek

        Comment

        • slado
          Gość
          • 07-2003
          • 1072

          #49
          mirekkk napisał(a)
          Wytrawnie... czyli?
          Dodam, że warzę dopiero drugi sezon i nadal się uczę
          Wytrawnie, to znaczy długa przerwa w temperaturze ~63'C i do ujemnej próby w temperaturze ~73'C. Wychodzi więcej cukrów prostych do przetworzenia cukrów na alkohol, mniej natomiast na smak i słodkość podczas degustacji gotowego piwka.
          Przy tych akurat drożdżach, Trappist High Gravity, sposób jest jak najbardziej słuszny bo drożdżyki nadają piwu tak ciekawe nutki, że im chudsze smakowo piwko, tym bardziej uwydatniają się efekty zmagań i osiągnięć drożdży.
          Dziś, jeszcze przed obiadkiem, a z żadka to robię, niezaspokojoną swą ciekawość przytłumiłem kolejną degustację tego jszcze młodziutkiego piwa.
          Tak na czczo, całkowicie nastawiony tylko na ocenę wypiłem buteleczkę dwutygodniowego (wiem że profanacja) piwa na drożdżykach braciszków.
          Usilnie doszukiwałem się przy tem pozytywnych wrażeń smakowo-zapachowych. I wiecie co? TO JEST CIEKAWE PIWO.
          Następna kontrola za około miesiąc. A końcowa degustacja jak wytrzymam i będę miał co na podorędziu, za pół roku.
          Ciekawe doświadczenie.

          Comment

          • CarlBerg
            Senior
            • 09-2003
            • 968

            #50
            slado napisał(a)
            (...) i słodkość podczas degustacji gotowego piwka (...)
            Z tą słodkością podczas zacierania np. 15/45 nie zgodzę się.

            Wszystko zależy od jakości przeprowadzonej fermentacji. Można uzyskać piwo o dużej zawartości alk i niezwykle bogatym smaku i aromacie
            Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
            Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              #51
              slado napisał(a)

              Tak na czczo, całkowicie nastawiony tylko na ocenę wypiłem buteleczkę dwutygodniowego (wiem że profanacja)
              E tam, nie przesadzaj z tą profanacją. Ja specjalnie butelkuję każde piwko w parę przynajmniej małych buteleczek właśnie po to, żeby co tydzień sprawdzać, jak się zmienia Trapistów już próbowałam dwa razy - za każdym razem inne, już smaczne, choć oczywiście czuć, że to jeszcze nie to, co ma być Dziś też chyba stestuję
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • CarlBerg
                Senior
                • 09-2003
                • 968

                #52
                Zrobiliście mi smaka Skuszę się i za momencik sprawdzę, co w bączku piszczy
                Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                Comment

                • slado
                  Gość
                  • 07-2003
                  • 1072

                  #53
                  CarlBerg napisał(a)
                  Z tą słodkością podczas zacierania np. 15/45 nie zgodzę się.

                  Wszystko zależy od jakości przeprowadzonej fermentacji. Można uzyskać piwo o dużej zawartości alk i niezwykle bogatym smaku i aromacie
                  Hmmm, nie bądź zatem taki tajemniczy i rozwiń tę tajemnicę jak tego dokonać. Przećwiczę przy najbliższej okazji...

                  Comment

                  • CarlBerg
                    Senior
                    • 09-2003
                    • 968

                    #54
                    Nie ma żadnej tajemnicy - przecież napisałem, że "wszystko zależy od jakości przeprowadzonej fermentacji"

                    Wszyscy tutaj zdają sobie sprawę z kapryśności drożdzy płynnych i każdy ma swoje patenty na zmuszenie ich do większej pracy - począwszy od poprawnego startera, natleniania brzeczki, topienia ich w brzeczce, mieszania, odpowiedniej temperatury itp. Przy drożdżach płynnych trzeba się trochę nabiegać
                    Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                    Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                    Comment

                    • slado
                      Gość
                      • 07-2003
                      • 1072

                      #55
                      CarlBerg napisał(a)
                      Zrobiliście mi smaka Skuszę się i za momencik sprawdzę, co w bączku piszczy
                      I co tam piszczy? Podziel się wrażeniami z kontroli!

                      Comment

                      • michalh
                        Senior
                        • 12-2002
                        • 284

                        #56
                        Czytam o tych próbach smakowych piwa klasztornego i chciałbym dołożyć coś z moich doświadczeń: to piwo powinno znacznie dłużej dojrzewać, bo pełnię smaku uzyskuje dużo później niż zwykłe ale, stouty i inne popularniejsze gatunki. Ostatnie moje piwo na WLP500 na 4 miesiące i ciągle uważam je za niedojrzałe, choc tez regularnie je próbuję . Nie znam się na biochemicznej stronie piwowarstwa, ale tak mi się wydaje, że podczas fermentacji klasztorniaków powstawje wiele dodatkowych związków, pewnie też wyzszych alkoholi, estrów i innych - i te wszystkie związki muszą się odpowiednio 'ułożyć' w piwie, a może ulotnić (?), żeby powstał ten specyficzny, ceniony smak klastorny bez zbędnych posmaków. Mój pierwszy klasztorniak ma prawie rok i jest zdecydowanie lepszy od piw kilkumiesięcznych. Tak więc przy klasztorniakach cierpliwość piwowara wystawiona jest na jeszcze cięższą próbę
                        Zauważyłem też że od niedojrzały klasztorniak mocniej 'wchodzi w głowę' niż inne gatunki o porównywalnej mocy.

                        Comment

                        • peter_1000
                          Senior
                          • 05-2003
                          • 583

                          #57
                          A czy próbował już ktoś użyć do klasztorniaka dedykowanych dla tego gatunku (wg Browamatora) Safbrew S-33? Mam ze dwie saszetki tego szczepu i zastanawiam się czy zawracać nim sobie głowę czy jednak użyć Wyeast`a.
                          Przemyski Browar Forteczny oraz wędzarnia

                          Comment

                          • CarlBerg
                            Senior
                            • 09-2003
                            • 968

                            #58
                            Tak, własnie kończy się u mnie fermentacja na S-33. Dość ciekawe drożdżyki, przy rehydratacji pięknie pachniały jakby musem jabłkowym. Z 19,4 Blg w ciągu 5 dni odprowadziły do ok. 4 Blg. Na ocenę smaku trzeba poczekać choć z miesiąc
                            Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                            Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                            Comment

                            • peter_1000
                              Senior
                              • 05-2003
                              • 583

                              #59
                              Browamator poleca drożdże SafBrew do piw typu Witbier lub klasztorniaki, czy więc w sposób analogiczny do gatunku piw klasztornych pasowałyby drożdże Witbier Wyeast'a? Pytam, ponieważ posiadam te drożdże z poprzedniej warki ,a zamierzam piwo takie uwarzyć. Wacham się jeno jakich drożdży użyć (a nie chcę dokupywać) Safbrew czy wspomniane belgijskie.
                              Przemyski Browar Forteczny oraz wędzarnia

                              Comment

                              • slado
                                Gość
                                • 07-2003
                                • 1072

                                #60
                                Nie wahaj się tylko zrób na czym masz. Zdasz relację a my dowiemy sie czy warto
                                Last edited by slado; 11-11-2004, 17:25.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎