Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar ŁOŚ wystartował

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bartektyn
    Junior
    • 11-2002
    • 20

    Browar ŁOŚ wystartował

    Witam
    Po wielu trudach wystartowałem. Na początek Pszeniczniak z gotowca
    Browamator Pszeniczne
    1,25kg. ekstrakt jasny
    0,5kg. ekstrakt pszeniczny
    wyszło 19l 14blg
    Piwko ładnie fermentuje, chciałbym zmierzyć teraz (mineło 2dni) aerometrem jak to wygląda od strony teoretycznej, ale troche się boje ingerować w piwko żeby nie zakazić jakimś świństwem mojego pierwszego kochanego piwka.
    Teraz najmniej miły moment mycie butelek.
    Troche chyba mam za niską temperature ale na razie nic z tym nie moge zrobić
    Myślę że jeszcze dwa dni i będe butelkował a potem jeszcze jeden gotowiec jeszcze nie wiem jaki chodzi mi po głowie jakiś gotowiec z Brewfermu. Ale najbardziej to cieszę się z tego że wreszcie dolaczyłem do szanownych kolegów i powiększyłem ilość browarów we Wrocławiu
    Szepnijcie słówko co zrobić z tym pomiarem żeby nic złego nie zrobić i czy zamieszać piwko przed pomiarem
    Pozdrawiam
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    #2
    Witam w gronie piwowarów!
    Pomiaru dokonasz ballingometrem na próbce pobranej z fermentora bez szkody dla piwa, jesli dobrze wyparzysz łyżkę, którą będziesz piwko pobierał. Jeśli są jeszcze oznaki fermentacji, to się wstrzymaj - chcesz znac wynik końcowy, a nie w trakcie przecież?

    P.S. I wypełnij profil, proszę
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • bartektyn
      Junior
      • 11-2002
      • 20

      #3
      Dzisiaj przeniosłem fermentor do cieplejszego pomieszczenia bo temperatura tam gdzie stał spadła do 17C to zamało zobaczymy co dalej. Kurcze ale to wciąga nie moge się już doczekać pierwszej degustacji. No i te obawy czy aby wszystko ok.
      Cały czas zastanawiam się nad wyborem gotowca troche mnie przestraszyła cena tych Brewfermu w stosunku do ilości piwa które się z nich warzy. Czy są tego warte?

      Comment

      • jerzy
        piwoholik
        • 10-2001
        • 4705

        #4
        Witaj piwowarze!
        Tak jak już pisała Marusia, próbkę lepiej pobierz dopiero gdy z piwa zniknie piana. Zamieszać trochę na górze możesz, ale jeśli nie klarujesz piwa na cichej fermentacji, to lepiej nie wzbudzaj drożdży z dna fermentora na chwilę (dobę, dwie) przed rozlewem.
        A jak już je zabutelkujesz, to pohamuj niecierpliwość i daj piwku poleżakować - za ten spokój odpłaci się ono sowicie lepszym smakiem. A część butelek zamknij najlepiej w sejfie, który będzie można otworzyć najwcześniej za rok...
        O wartości gotowców nie wypowiem się, bo nigdy z nich nie warzyłem.
        browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

        Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

        Comment

        • bartektyn
          Junior
          • 11-2002
          • 20

          #5
          Zawsze rano najpierw pędziłem do ekspresu z kawą a teraz szybciutko zobaczyć co też sie dzieje pod tą przykrywką. Ale dzisiej wygląda super pianka cały czs się utrzymuje i słychać jak piwko pracuje. Mam tylko jeden problem bo nie moge dostać we Wrocławiu suchego ekstraktu, a chciałem dodać do butelkowania czy glukoza naprawde nie wpłynie na jakość. A tak na marginesie to coś te nasze Wrocławskie sklepy strasznie się zaniedbały, pokładałem nadzieje w Piwniaku ze Szwedzkiej a tam dwa fermentory i cztery brewkity.

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #6
            Glukoza naprawdę nie wpłynie na jakość, a ja od kilkunastu warek sypię zwykły cukier i też jest dobrze.

            Comment

            • Małażonka
              Senior
              • 03-2003
              • 4602

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jerzy
              (...) A część butelek zamknij najlepiej w sejfie, który będzie można otworzyć najwcześniej za rok... (...)
              Bez przesady - wszak to przeniczniak, a te tak dla odmiany nie lubią czekać zbyt długo na wypicie. Myślę, że zamknięcie buteleczek na dwa-trzy miesiące to dobry pomysł, ale rok dla przeniczki to może być zbyt długi okres czasu (może stracić swoje goździkowo-bananowe smaczki)...

              Comment

              • jerzy
                piwoholik
                • 10-2001
                • 4705

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Małażonka
                Bez przesady - wszak to przeniczniak
                Małażonko... FCJP!

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Małażonka
                może stracić swoje goździkowo-bananowe smaczki
                Jeśli będzie je miało - popatrz się na skład. Ekstrakt pszeniczny to tylko 28% zsypu, a o drożdżach też niewiele wiemy...

                Bartku - glukoza jest bardzo dobrym dodatkiem do refermentacji, zaś suchy ekstrakt należy traktować jako dodatek ekskluzywny. Dawaj ją bez obaw.
                Zaś co do Piwniaka - to... ech...
                browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                Comment

                • Małażonka
                  Senior
                  • 03-2003
                  • 4602

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jerzy
                  Małażonko... FCJP!
                  Chyba już nie powinnam się odzywać - to stanowczo nie mój dzień

                  Comment

                  • bartektyn
                    Junior
                    • 11-2002
                    • 20

                    #10
                    Dzisiaj już chyba ucichło zaraz sprawdze blg. i zobaczymy co dalej. Glukoza już kupiona tylko mam kłopot z ilością bo rozbierzności są wielkie 1/2-1 szklanki na 10l warki i teraz nie zabardzo wiem ile jej dosypać i jak to się robi cz zrobić roztwór i wlać do fermentora przed butelkowaniem czy dosypywać do butelek.

                    Comment

                    • bartektyn
                      Junior
                      • 11-2002
                      • 20

                      #11
                      Pomiar dokonany wyszlo 4,5 blg. myślę że wieczorem będe butelkował. to chyba całkiem nie zly wynik w czwartek piwko zostalo nastawione , cztery dni fermentacji i do butelek.

                      Comment

                      • rozbor
                        Senior
                        • 05-2004
                        • 186

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bartektyn
                        ...Glukoza już kupiona tylko mam kłopot z ilością bo rozbierzności są wielkie 1/2-1 szklanki na 10l warki i teraz nie zabardzo wiem ile jej dosypać i jak to się robi cz zrobić roztwór i wlać do fermentora przed butelkowaniem czy dosypywać do butelek.
                        Co do ilości zaleca się 150 - 200 g na 20 l, mnie się zdarzyło dać ok. 150g na 10 l i butelek mi nie rozsadziło.

                        Jeżeli nie stosujesz cichej fermentacji do glukozę najlepiej dodać bezpośrednio do butelek, jednak stanowczo zachęcam Cię do przelania piwa na cichą fermentację np. do szklanego balona. Po ok. 2 tygodniach cichej fermentacji piwo przelewasz znad osadów do fermentora (dakantacja) i dodajesz roztwór glukozy. Po wymieszaniu masz pewność, że w każdej butelce jest jednakowe stężenie.
                        N 50°58'47,9"
                        E 20°50'34,7"

                        Comment

                        • kopyr
                          Senior
                          • 06-2004
                          • 9475

                          #13
                          Gdzie ci tak śpieszno z tym butelkowaniem? Niby Blg nie jest jakoś przesadnie wysoki, ale ja bym poczekał jeszcze kilka dni. Po co ryzykować stworzenie sobie skrzynki granatów? A tak krótka fermentacja w przypadku drożdży górnej fermentacji nie jest niczym dziwnym. Ja jednak bym poczekał kilka dni z butelkowaniem, jeśli niczym nie zakazisz piwa to moze ono tylko zyskać na opóźnieniu daty butelkowania.
                          blog.kopyra.com

                          Comment

                          • iron
                            Senior
                            • 08-2002
                            • 6703

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika rozbor
                            (...)
                            Jeżeli nie stosujesz cichej fermentacji do glukozę najlepiej dodać bezpośrednio do butelek, jednak stanowczo zachęcam Cię do przelania piwa na cichą fermentację np. do szklanego balona. Po ok. 2 tygodniach cichej fermentacji piwo przelewasz znad osadów do fermentora (dakantacja) i dodajesz roztwór glukozy. Po wymieszaniu masz pewność, że w każdej butelce jest jednakowe stężenie.
                            Pszeniczniaka na cichą fermentację? Toż to nie uchodzi
                            bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
                            Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
                            Rock, Honor, Ojczyzna

                            Comment

                            • jerzy
                              piwoholik
                              • 10-2001
                              • 4705

                              #15
                              8-10 gram glukozy na litr piwa to ilość akuratna. W przypadku piwa pszenicznego lepiej iść w kierunku górnej granicy tego zakresu.
                              Jeśli masz drugi fermentor - taki z kranikiem - to do niego spuszczasz rurką piwo z fermentora głównego i tam dolewasz roztwór zagotowanej glukozy. A dopiero z niego lejesz do butelek. Jeśli zaś takiego nie masz, to... lepiej go sobie spraw.
                              A z rozlewaniem do butelek naprawdę nie ma się co aż tak spieszyć...
                              browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                              Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎