Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar ŁOŚ wystartował

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Chris
    Senior
    • 05-2004
    • 812

    #16
    Dodam ,że zamiast fermentora z kranikiem możesz mieć inny pojemnik (np.garnek) i z niego (oczywiscie najpierw po przelaniu z fermentora) możesz rozlewać.
    chickkiller :)

    Comment

    • Krzysiu
      Krzysiu
      • 02-2001
      • 14936

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika iron
      Pszeniczniaka na cichą fermentację? Toż to nie uchodzi
      Ja "od zawsze" wszystkie stawiam na wtórną fermentację. Nie sszkodzi to ani pszenicznym, ani jęczmiennym, ani żytnim. Natomiast może zdarzyć się tak, że drożdże nadmiernie się zsiądą i nie zasilą odpowiedni piwa w refermentacji - mam takie podejrzenie co do Coopersów - PETy z tym piwem sa miękkie, co wskazuje, że gazu jest niewiele. Z innymi nie mam problemów.

      Krótko mówiąc - fermentacji wtórnej TAK.

      Comment

      • bartektyn
        Junior
        • 11-2002
        • 20

        #18
        Witam po krótkiej przerwie w sprawozdawczości ale nie w ważeniu.
        Pierwsze piwko czyli pszeniczniak wyszło super małe problemy z nagazowaniem ale i z tym dałem sobie rade po trzech tygodniach od butelkowania musiałem dosypać glukozy do każdej butelki troche pracy ale piwko się odwdzięczyło.
        Drugie piwo to również gotowiec Muntons Midland Mild Ale plus Ekstrakt słodowy John Bull Amber 1,6 kg i już prawidłowa ilość glukozy czyli 200gr. Po tygodniu fermentacji, poszło na cichą a wzeszłym tygodniu do butelek. Dzisiaj otworzyłem jedną buteleczke i myśle że wyjdzie fajne piwo no ale to się jeszcze okaże. W piątek trzecia warka Prawdziwe ALE już z chmieleniem i tu zaczeły się schody po pierwsze chyba przesadziłem z chmielem goryczkowym bo nie posiadam jeszcze wagi a po drugie gotowałem chmiel-granulat w pojedyńczej siateczce z Browamatora , nawet po zlaniu do fermentora przez sito dalej jest strasznie dużo pozostałości chmielowych. I tu moje pytanie co z tym teraz zrobić przy przelewaniu na cichą. Czy cedziić przez pieluche czy poprostu zostawić w spokoju.

        Comment

        • Marusia
          Senior
          • 02-2001
          • 20211

          #19
          Granulatu nie ma sensu wsypywać do tej torebeczki, ona jest na szyszki Zlewając przez rurkę na cichą zostanie Ci toto na dnie fermentora po burzliwej. Przez pieluchę trzeba było cedzić przy zlewaniu z gara na burzliwą, ale chyba nie powinno nic się stać, zresztą i tak już za poźno. Najwyżej będzie wściekle gorzkie
          www.warsztatpiwowarski.pl
          www.festiwaldobregopiwa.pl

          www.wrowar.com.pl



          Comment

          • Chris
            Senior
            • 05-2004
            • 812

            #20
            [QUOTE=bartektyn]Witam po krótkiej przerwie w sprawozdawczości ale nie w ważeniu.
            QUOTE]
            ....w warzeniu piszesz? FCJP
            chickkiller :)

            Comment

            • bartektyn
              Junior
              • 11-2002
              • 20

              #21
              Przepraszam za to "ważenie"
              W takim razie w czym powinienem gotować chmiel granulowany żeby nie było tego problemu i czy filtrowanie przez pieluche przy zlewaniu na cichą nie zaszkodzi oprócz tego że nie pomoże?

              Comment

              • Marusia
                Senior
                • 02-2001
                • 20211

                #22
                Lepiej na cichą nie filtruj przez pieluchę - jak ją odkazisz? Po prostu następnym razem, jak będziesz warzył z granulatem to daruj sobie woreczki i po prostu filtruj przez scierę do fermentora świeżą brzeczkę.
                www.warsztatpiwowarski.pl
                www.festiwaldobregopiwa.pl

                www.wrowar.com.pl



                Comment

                • Chris
                  Senior
                  • 05-2004
                  • 812

                  #23
                  a ja robie w ten sposób ,że granulat wkładam do siatki i obwijam ją kilka razy siatką która nie jest wykorzystana (tak żeby powstało kilka warstw osłaniających chmiel).Piwko chmieli sie znakomicie,a i nie ma kłopotów z oddzieleniem
                  chickkiller :)

                  Comment

                  • bartektyn
                    Junior
                    • 11-2002
                    • 20

                    #24
                    Myśle że teraz będe stosował dwie siatki żeby pozbyć się tego problemu.
                    No i czas na następną warke.
                    Pszeniczniak na ekstrakcie Weyermanna 4kg. Mam tylko problem z dwoma rzeczami.
                    Pierwsze to chmielenie wiem że pszeniczniaki powinno się mało chmielić. Tym razem kupiłem chmiel w szyszkach tylko nie wiem czy dodać go w jednej dawce na początku gotowania czy w dwóch? I czy dodawać tylko chmiel aromatyczny?
                    Druga sprawa to drożdże. Mam Wyeast 3068 i myśle że żeby nie marnować całej torebki na jedną warke trzeba ją podzielić czytałem o różnych metodach dzielenia płynnych drożdży i zdecydowałem że nie będe rozgniatał kapsułki z pożywką przed dzieleniem, strzykawką rozdziele drożdże do sterylnych pojemników{trzy porcje}. Tylko nie wiem czy pożywka która zostaje jest do wykorzystania czy jest już zbędna i wystarczy rozmnożyć drożdże w warce którą się przygotowuje?
                    A tak na marginesie jeżeli ktoś z Wrocławia ma ochotę na jedną porcyjke drożdży to serdecznie zapraszam na Krzyki
                    Pozdrawiam

                    Comment

                    • jerzy
                      piwoholik
                      • 10-2001
                      • 4705

                      #25
                      1/ chmielenie
                      Wszystko możesz zrobić według własnego widzimisie ale proponuję chmiel goryczkowy w niewielkiej ilości (rzędu 15-20g) na godzinę oraz aromatyczny na 5 minut.

                      2/ drożdże
                      Możesz dzielić porcję i rozmnażać je, możesz też zrobić na całości a potem odzyskać gęstwę drożdżową po zakończeniu fermentacji burzliwej, ew. w trakcie jej, jeśli są to drożdże unoszące się na powierzchni fermentującego piwa (w pianie).
                      W sumie to może bym nawarzył teraz pszeniczniaka...?
                      browerzysta, abstynent i nałogowy piwoholik c[]

                      Światem rządzi miłość. Ja na przykład kocham piwo :]

                      Comment

                      • bartektyn
                        Junior
                        • 11-2002
                        • 20

                        #26
                        Jerzy jeżeli masz ochote na drożdżyki to zapraszam to jeszcze będe miał szanse na kilka cennych porad. W celu kontaktu podaje adres bartektyn@interia.pl.
                        Pozdrawiam

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          #27
                          Może nawet lepiej zrobić z całosci, a potem zebrać gęstwę do słoika i podac dalej - w saszetkach jest stosunkowo mało drożdży i z 1/3 torebki trudniej je namnożyć.

                          A kolega Bartek to by się poudzielał na naszych cotygodniowych spotkaniach, to by miał do dyspozycji kopalnię wiedzy w wykonaniu od 3 do 6 piwowarów w jeden wieczór
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • bartektyn
                            Junior
                            • 11-2002
                            • 20

                            #28
                            Torebka z drożdżami została zmieszana dzisiaj już jest nie zły balonik ale piwko robię dopiero jutro niech się mnożą.
                            Chmielu dam chyba takie ilości jak pisał Jerzy 20g szyszki goryczkowego na godzine i 20g szyszki aromatycznego na 5min.
                            Nastepna warka po pszenicznym już z zacieraniem , surowce czekają to dopiero będzie jazda bez trzymanki juz to mam przed oczami.
                            A co do udziału w spotkaniach to z wielką i przeogromną chęcią następnym razem pamietajcie i o mnie zamelduje się obowiązkowo.

                            Comment

                            • Marusia
                              Senior
                              • 02-2001
                              • 20211

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bartektyn
                              A co do udziału w spotkaniach to z wielką i przeogromną chęcią następnym razem pamietajcie i o mnie zamelduje się obowiązkowo.
                              To raczej Ty pamiętaj o zaglądaniu do tego tematu
                              www.warsztatpiwowarski.pl
                              www.festiwaldobregopiwa.pl

                              www.wrowar.com.pl



                              Comment

                              • bartektyn
                                Junior
                                • 11-2002
                                • 20

                                #30
                                Od dzisiaj to moja obowiązkowa lektura

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎