Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar "Natoliński Szlachecki" rozpoczyna działalność!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Maidenowiec
    Senior
    • 07-2004
    • 2287

    #91
    Zmiana planów nastąpiła. Dzisiaj będzie warzony stout. Przy okazji rozleję warkę #3 (nomen omen też stout, rozleję o ile oczywiście nie porosła czymś niemiłym podczas ponad 2 tygodniach cichej).

    Zasyp na dzisiejszą:

    4 kg - Pale Ale
    0,35 - Cara Munich
    0,35 - jęczmień palony
    0,15 - Carafa III

    Standardowe dla mnie 3 przerwy, jak długo będą trwały wyjdzie w praniu. Chmielenie 40g Marynki w szyszkach, 30g od początku, 10g 15 minut przed końcem gotowania razem z wodorostami.

    Wyeast Irish Ale ze startera (leniwe są dranie, nie ma ich nawet 1/2 z tego co Safale przybywa przez noc).
    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

    Thou shallt not spilleth thy beer!

    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

    Comment

    • Maidenowiec
      Senior
      • 07-2004
      • 2287

      #92
      Warka #3 została rozlana do 37 butelek 0,5 i jednej zapatentowanej 0,75. Jeżeli nie wdał się w nią podczas rozlewy żaden syf to ma szansę być całkiem fajnym piwem. Do refermentacji dodałem 200gram ciemnego ekstraktu w proszku. Przy okazji została ochrzczona "Erin".

      PS. Jak ja nienawidzę tego cholernego zaworka grawitacyjnego.
      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

      Thou shallt not spilleth thy beer!

      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

      Comment

      • Maidenowiec
        Senior
        • 07-2004
        • 2287

        #93
        Tak beznadziejnej filtracji jeszcze nie miałem... Od 21.30 się z nią męczę. Jak zacznę gotować o północy to będzie cudownie
        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

        Thou shallt not spilleth thy beer!

        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

        Comment

        • darko
          Senior
          • 06-2003
          • 2078

          #94
          Ja dzisiaj zacząłem o podobnej porze i już dawno skończyłem
          Last edited by darko; 14-04-2006, 22:14.

          Comment

          • Maidenowiec
            Senior
            • 07-2004
            • 2287

            #95
            Nad tą warką ciąży jakieś fatum. Nie zmienia to faktu, że mam nauczkę na przyszłość: nie należy, pod żadnym pozorem, się starać. Wszystkie poprzednie warki robiłem rekreacyjnie i wychodziły świetnie i elegancko. Do tej się przyłożyłem, gdyż chciałem, żeby był to zacny stout. Gotować zacząłem dopiero po północy :/ Pewnie też nie będzie nigdy miało piany, podczas przelewania z wiadra do wiadra zawsze tworzyła się wielka czapa z piany, czasami trwająca do następnego dnia. A tutaj była prawie tak szybka jak od koli. Raczej wykluczam dodatkową skrobię, ktoś może wie od czego to? Tak samo te Irish Ale jakoś nie są za szczególnie przekonane do życia. No nic, zobaczymy co z tego wyjdzie, ale najszczęśliwszy nie jestem.
            Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

            Thou shallt not spilleth thy beer!

            Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

            Comment

            • Maidenowiec
              Senior
              • 07-2004
              • 2287

              #96
              I jeszcze jedno, z takiego zasypu otrzymałem 20 litrów 12 BLG. Żenada.
              Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

              Thou shallt not spilleth thy beer!

              Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

              Comment

              • Maidenowiec
                Senior
                • 07-2004
                • 2287

                #97
                Jakoś nie miałem czasu opisać co ostatnio się działo. W środę przelana została do butelek warka#4. Co ciekawe, pachnie bananami. W smaku czuć goździki i jałowiec oraz chmielową goryczkę. Zapowiada się zacnie. Miało być czerwone, wyszło brown ale

                Tego samego dnia warzyliśmy Oatmilk Stout'a . Muszę znaleźć karteczkę z zasypem, ale z tego co pamiętam to oprócz normalnego zasypu dodałem 0,5kg płatków owsianych, 0,25kg laktozy i 0,5kg Carawheat. 5 przerw, wyszły 22 litry o 16,5*BLG. Zadane Wyeast Irish Ale zebranymi z fermentora po burzliwej Stout'a #6 i uprzednio wpakowanymi do startera. Przy okazji zbiła mi się zlewka.
                Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                Thou shallt not spilleth thy beer!

                Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                Comment

                • Maidenowiec
                  Senior
                  • 07-2004
                  • 2287

                  #98
                  Właśnie sprawdziłem piwo i odfermentowało do 7*BLG. W związku z tym chyba przeleję je dzisiaj na cichą.
                  Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                  Thou shallt not spilleth thy beer!

                  Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                  Comment

                  • Maidenowiec
                    Senior
                    • 07-2004
                    • 2287

                    #99
                    Aż musiałem sprawdzić, co ja właściwie zrobiłem z 4 warką, a 2 zacieraną. Piwo po ok. miesiącu dojrzewania jest świetne w smaku. Ani trochę drożdżowe, wysycenie dobre, piana mogłaby być lepsza. Zobaczę jak inne butelki, ale być może będę musiał zacieranie zmienić, gdyż dodałem do niej płatków owsianych, a stosunkowo szybko opada. Przyjemnie grzeje w żołądek. Chyba jestem z niego najbardziej zadowolony jak do tej pory
                    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                    Thou shallt not spilleth thy beer!

                    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                    Comment

                    • Maidenowiec
                      Senior
                      • 07-2004
                      • 2287

                      Będę musiał uzupełnić wiadomości w tym temacie, ale to potem. Na dzisiaj planuję India Pale Ale. Ponad 4 kilo Pale Ale (nie wiem ile dokładnie go mam) i Caraamber. Wypróbuję polecaną przez Krzysia jedną przerwę. Myślę, że zacznę w 67*C i co jakiś czas będę po prostu podgrzewał, jak za bardzo temperatura spadnie, gdyż planuję przetrzymać w tej przerwie ze 2 godziny. Pofolguję sobie z chmielem, to jest pewne

                      Jakie macie doświadczenia z IPA?
                      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                      Thou shallt not spilleth thy beer!

                      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                      Comment

                      • Marek-C
                        Senior
                        • 12-2005
                        • 848

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
                        Będę musiał uzupełnić wiadomości w tym temacie, ale to potem. Na dzisiaj planuję India Pale Ale. Ponad 4 kilo Pale Ale (nie wiem ile dokładnie go mam) i Caraamber. Wypróbuję polecaną przez Krzysia jedną przerwę. Myślę, że zacznę w 67*C i co jakiś czas będę po prostu podgrzewał, jak za bardzo temperatura spadnie, gdyż planuję przetrzymać w tej przerwie ze 2 godziny. Pofolguję sobie z chmielem, to jest pewne

                        Jakie macie doświadczenia z IPA?

                        w jakim celu?
                        Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                        Comment

                        • Maidenowiec
                          Senior
                          • 07-2004
                          • 2287

                          O ile pamięć mnie nie myli, Krzysiu napisał, iż można tak zrobić w celu zwiększenia wydajności.
                          Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                          Thou shallt not spilleth thy beer!

                          Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                          Comment

                          • mark33
                            Idę po piwo do piwnicy.
                            • 04-2005
                            • 3283

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marek-C
                            w jakim celu?

                            Zobacz ile trawa zacieranie w dużym browarze.
                            Attached Files

                            Comment

                            • Marek-C
                              Senior
                              • 12-2005
                              • 848

                              Może się nie znam ale: jeśli próba jodowa wykaże brak skrobii to co można jeszcze zacierać? łuskę?
                              To trochę tak jak siedzieć przy pustym stole po obiedzie - można ale dla przyjemności.

                              Co do browarów: teoria teorią ale przemysł dodaje do kadzi specjalnych enzymów w celu przyspieszenia zacierania, poza tym nie porównujmy 5kg słodu + 15l wody z ilościami przemysłowymi!



                              Marek

                              ps. nie wymądrzam sie - po prostu pytam.
                              Uważaj co Twoje dziecko robi w internecie - następnym razem zabierze Twój dowód...

                              Comment

                              • mark33
                                Idę po piwo do piwnicy.
                                • 04-2005
                                • 3283

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marek-C
                                Może się nie znam ale: jeśli próba jodowa wykaże brak skrobii to co można jeszcze zacierać? łuskę?
                                To trochę tak jak siedzieć przy pustym stole po obiedzie - można ale dla przyjemności.

                                Co do browarów: teoria teorią ale przemysł dodaje do kadzi specjalnych enzymów w celu przyspieszenia zacierania, poza tym nie porównujmy 5kg słodu + 15l wody z ilościami przemysłowymi!



                                Marek

                                ps. nie wymądrzam sie - po prostu pytam.

                                Spróbuj uwarzyć piwo z przerwami 30/30min z np 4,5 kg słodu, oraz takie samo z przerwami 40/40 min. Następnie policz wydajność zacierania obu warek a otrzymasz jasną i czytelną odpowiedź.

                                Próba jodowa nie waskazuje, że się już wszystko wygotowało/rozpuściło tylko na razpad skrobi na cukry proste dostępne dla drożdży.

                                Pozdrawiam.
                                Tyż Marek

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎