Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar "Natoliński Szlachecki" rozpoczyna działalność!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Maidenowiec
    Senior
    • 07-2004
    • 2287

    Warka #9 - IPA (raczej) stała się faktem.

    Zasyp:
    -3,5 kg. Pale Ale
    -1 kg. Pilzneński
    -1 kg. Monachijski
    -0,5 kg. Caraaroma

    Zasyp takie a nie inny, gdyż okazało się, że mam mniej Pale Ale niż sądziłem i nie mam caraamber.

    120 minut w 67-62*C i 15 minut w 72*C. Podgrzanie do 76*C.

    Filtracja przebiegła całkiem sprawnie i szybko.

    Gotowanie 1h45m
    Chmielenie
    100 g. Marynki w szyszkach (75 od początku, 25 w 45 minucie)
    ok. 40 g. Lubelskiego w szyszkach (15 minut przed końcem)
    30 g. Fuggles (jak wyżej)
    30 g. Challenger (jak wyżej)
    Mech irlandzki

    Wyszły 24 litry brzeczki o 14*BLG, czyli chyba całkiem zacnie. Zostało zadane Safale S-04 ze startera.
    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

    Thou shallt not spilleth thy beer!

    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

    Comment

    • Maidenowiec
      Senior
      • 07-2004
      • 2287

      Piwo od rana nieprzerwanym ciągiem bąbluje. Kot jest zafascynowany zaworkiem
      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

      Thou shallt not spilleth thy beer!

      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

      Comment

      • Maidenowiec
        Senior
        • 07-2004
        • 2287

        No to dzisiejsze butelkowanie szlag trafił. Ciemna pszenica ma pięknie konidia. Bodaj by to jasny szlag trafił Co ciekawe nie porosła cała tylko w jednym miejscu. Jeszcze ciekawsze, myślałem, że trefna warka będzie capić straszliwie, a ta całkiem przyjemnie pachnie. Ale grzyb to grzyb, ryzykować nie będę. A tyle sobie po tej warce obiecywałem.

        Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.
        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

        Thou shallt not spilleth thy beer!

        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

        Comment

        • Maidenowiec
          Senior
          • 07-2004
          • 2287

          Dzisiaj o 5 w nocy skończyłem rozlewać ostatnią warkę, w związku z czym sezon 05/06 uważam za zakończony Postawiony sobie cel został osiągnięty
          Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

          Thou shallt not spilleth thy beer!

          Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

          Comment

          • Maidenowiec
            Senior
            • 07-2004
            • 2287

            Korzystając z przerwy technologicznej razem z Adelą uprzątnęliśmy piwnicę. Nagle zrobiło się jaśniej i jakoś więcej miejsca Swoją drogą, dotarł dzisiaj do mnie razem z książkę cydr John Bull i zastanawiam się, czy nie byłoby sensowniej zamiast tego kilograma cukru kupić taki drugi ekstrakt.
            Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

            Thou shallt not spilleth thy beer!

            Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

            Comment

            • Wielki_B
              Senior
              • 02-2005
              • 1968

              To byłoby to samo, co zrobić cyderka na tym jednym brewkicie w połowie zalecanej dawki wody.
              Przypuszczam jednak, że z cydrami w brewkitach może być podobnie do piw; z tym, ze o ile te drugie mają podwójna dawkę chmielu, o tyle te pierwsze moga mieć podwójną dawkę kwasu cytrynowego. No i jabłecznik będzie za kwaśny.

              Comment

              • Maidenowiec
                Senior
                • 07-2004
                • 2287

                Masz rację, nie pomyślałem o tym kwasku cytrynowym.
                Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                Thou shallt not spilleth thy beer!

                Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                Comment

                • Maidenowiec
                  Senior
                  • 07-2004
                  • 2287

                  I zaniedbałem temat. 31 października odbyła się uroczysta inauguracja sezonu warzelniczego. Helułinowy imbir, z mocną dawką tytułowego składnika. Dzisiaj z kolei dzień pełen wrażeń pozytywnie zweryfikowany 21 litrami cydru, 20 litrami ciemnego Ale 15.5blg oraz ok. kilogramem białego sera. Na chleb nie starczyło już czasu i rąk, a szkoda. Jestem bardzo ciekawy jakie walory smakowe da Special B, bo kolor jest piękny.
                  Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                  Thou shallt not spilleth thy beer!

                  Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                  Comment

                  • coder
                    Senior
                    • 10-2006
                    • 1347

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
                    Ale grzyb to grzyb, ryzykować nie będę. A tyle sobie po tej warce obiecywałem.
                    A popatrz co na to piszą w FAQ Browamatora:
                    ====================================
                    Bez paniki! Nawet jeżeli fermentująca brzeczka wygląda albo pachnie niepokojąco, to werdykt ostateczny wydajemy wobec gotowego piwa: będzie smaczne albo nie. Kontynuując niewiele ryzykujemy, bo "dalsza obróbka" brzeczki to niewiele wysiłku w porównaniu z tym, co zostało wcześniej zrobione (zwłaszcza jeżeli zacieraliśmy). Nie ryzykujemy też zdrowotnie, bo nie są znane przypadki by w piwie urodziły się mikroorganizmy patogenne. Dla uspokojenia warto sobie uświadomić, że np. w tworzeniu najbardziej wyrafinowanych piw belgijskich biorą udział nie tylko dzikie drożdże ale i rozmaite bakterie.

                    i jeszcze:

                    W piwie nie mają szans zagnieździć się żadne patogenne mikroorganizmy, a to z powodu niskiego pH (kwasowosci), obecnosci alkoholu etylowego oraz pochodzących z chmielu izohumulonów, które wykazują własciwosci bakteriostatyczne.

                    Comment

                    • Maidenowiec
                      Senior
                      • 07-2004
                      • 2287

                      Aż cały wątek przeczytałem w poszukiwaniu tego cytatu, bo nie pamiętałem gdzie to było A niech sobie piszą, ja swoje wiem i nie zamierzam butelkować piwa ewidentnie porośniętego pleśnią, szkoda czasu i roboty. Co więcej, z tego co pamiętam przy wylewaniu do kibla jednak zaczęło capić i to strasznie. A ocet był w tym najprzyjemniejszy. Poza tym, teoria sobie, a praktyka sobie. Jakby był taki cud, miód i orzeszki to nie byłoby kwasiżurów Sama pleśń poza tym też najzdrowsza nie jest jednak.
                      Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                      Thou shallt not spilleth thy beer!

                      Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                      Comment

                      • Maidenowiec
                        Senior
                        • 07-2004
                        • 2287

                        Noo, to po przerwie w wątku wracamy do opisów

                        Na razie krótka relacja: w zeszłym tygodniu powstał Bitter #1 oraz Piwes 05, z kolei wczoraj dwa bitterki, Bitter #2 oraz Extra Special Bitter i już sobie wesoło fermentują.

                        Jak widać zaczęliśmy warzyć po dwie warki na jeden "dzień warzelniczy". Trochę jest z tym większy sajgon, ale przy pewnym zgraniu idzie całkiem sprawnie. Na pewno trzeba będzie usprawnić elektryczny kociołek zacierny i po zmianie kuchenki gazowej na 5-palnikową musimy ogarnąć jeszcze odpowiednie ustawienia.

                        A i co do drożdży, bitterki zadane zostały Wyeast ESB, a Piwes górniakami Breferm'u.

                        Co do samego Piwesa, robiliśmy go z samej jednej puszki aby zobaczyć co to w ogóle będzie. Z osądem poczekam już na gotowe piwo, ale coś czuję, że to będzie dobry brewkit na stout'a.
                        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                        Thou shallt not spilleth thy beer!

                        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                        Comment

                        • huanghua
                          Senior
                          • 10-2005
                          • 1910

                          Już myślałem że nie zobaczę więcej aktywności w tym temacie.
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec Wyświetlenie odpowiedzi
                          (...)Na pewno trzeba będzie usprawnić elektryczny kociołek zacierny (...)
                          Proszę o więcej szczegółów... jeśli można.
                          Last edited by huanghua; 09-12-2007, 15:47.
                          W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                          Comment

                          • Maidenowiec
                            Senior
                            • 07-2004
                            • 2287

                            Jak kociołek z Lidla, tylko, że zza Odry, bo niestety na lidlowski nie trafiłem. 2000 watt, z spiralne grzałki w środku, 30 litrów pojemności kotła z nierdzewki.

                            Fakt, że nie da się go oddzielić od podstawy grzejnej jest strasznie upierdliwy. Na pewno zamierzam dodać do niego kranik z filtratorem, lub sam wkładany filtrator rurkowy. W dodatku muszę dorobić do chłodnicy dłuższe rurki, bo gar to wstawiam do wanny i pół metra rurki do podłączenia to nadto. To ustrojstwo z natury rzeczy musi być jednak trzymane w pewnej odległości od bieżącej wody.
                            Last edited by Maidenowiec; 09-12-2007, 16:40.
                            Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                            Thou shallt not spilleth thy beer!

                            Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                            Comment

                            • Maidenowiec
                              Senior
                              • 07-2004
                              • 2287

                              Jak na razie w tym sezonie warzelniczym spłodziliśmy:

                              - Bitter #1 (WY ESB)
                              - Bitter #2 (WY ESB)
                              - ESB (WY ESB)
                              - IPA (WY ESB)
                              - Christmas Ale (WY ESB)
                              - Imbirowe (WY ESB)
                              - Stout #1 (WY Irish Ale)
                              - Stout #2 (WY Irish Ale)
                              - Pi-wes 4 (Brewferm Top)
                              Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                              Thou shallt not spilleth thy beer!

                              Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎