Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Koci browar ruszył – czyli z górki na pazurki.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mgła_na_kocich_łapkach
    Member
    • 03-2006
    • 56

    Koci browar ruszył – czyli z górki na pazurki.

    Pierwsze koty za płoty, w zwyczaju miał mawiać właściciel schroniska
    Pozwolę sobie opisywać w tym poście swoje przygody piwne - a zaczęło się parę miesięcy temu i do tej pory mam jakieś tam niewielkie doświadczenie w temacie ( parę gotowców i jakieś tam zacieranie gotowych zestawów).
    Teraz postanowiłem powarzyć wg własnych pomysłów, czyli co mi tam do głowy przyjdzie a kieruję się głównie w stronę lagerów, ponieważ takie piwa mi najbardziej smakują i warunki ku temu sprzyjają. Oczywiście popełni się coś z górnej fermentacji a jakże, w przyrodzie
    wielogatunkowość jest wskazana.

    1. Lagerek – chyba o kolorze herbacianym ?
    - pilzneński 4 kg
    - monachijski 0,5 kg
    - karmelowy jasny 0,2 kg
    Zacieranie 30 min – 64 st.C
    30 min – 72 st. C
    Chmielenie – marynka 30 gr. 60 min ( nie wiem czy jak na lagera to nie za mało gr. ?)
    - lubelski 20 gr. 30 min
    Drożdżaki to - Wyeast 2206 Bavarian Lager

    Więc jak widzicie sami nic nadzwyczajnego ale na eksperymenty przyjdzie jeszcze pora.
  • huanghua
    Senior
    • 10-2005
    • 1910

    #2
    Welcome to the jungle
    W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

    Comment

    • mgła_na_kocich_łapkach
      Member
      • 03-2006
      • 56

      #3
      Kurna właśnie zobaczyłem że, nie mam ekstraktu na starter - czy można uwarzyć taką tyci wareczkę (np. 50 min w 68 st. C) tak aby wyszedł z tego słoiczek płynu do startera ??

      Comment

      • Maggyk
        Szara Adminiscjencja
        • 05-2004
        • 5615

        #4
        Jest inne wyjście, my zwykle robimy starter z przegotowanej i ostudzonej wody z dodatkiem cukru.
        Życie jest jak skrzynka piw rzemieślniczych - nigdy nie wiesz na co trafisz!
        Piwo domowe -
        Centrum Piwowarstwa - sklep dla piwowarów domowych

        Reklama w BROWARZE
        PIWO GDZIE - STREFA Z ZASADAMI :D

        Comment

        • mgła_na_kocich_łapkach
          Member
          • 03-2006
          • 56

          #5
          Też pomysł, ale myślałem o czymś bardziej finezyjnym, jednak masz rację - po co się męczyć.

          Comment

          • mgła_na_kocich_łapkach
            Member
            • 03-2006
            • 56

            #6
            Pierwsza samodzielna warka się dokonała, wszystko poszło – prawie - wg przepisu zamieszczonego w pierwszym poście.
            Pierwszy raz samodzielnie śrutowałem, po kilkukrotnych próbach ustawienia grubości śruty poszło jak z płatka, ale śruta była drobniejsza niż w zestawach śrutowanych przez browamator. Spodziewałem się że, tak rozdrobniony słód będzie sprawiał jakieś kłopoty w dalszym cyklu produkcyjnym ale tak nie było:
            - wyszło poczciwe Blg;
            - bardzo fajnie się wysładzało (bez osadu);
            - pojemność wysłodzin była zaskakująco mniejsza.
            Wyszła wareczka o kolorze mocnej herbaty.

            Zaszczepiłem drożdżami Wyeast 2206 Bavarian Lager - zrobiłem to bez startera, po aktywacji wlałem od razu do wystudzonej brzęczki i następnie wyjechałem na 3 dni.
            Wracam a tam ,,kicha” - nic się nie dzieje, zapaszek w baniaku nadal ładny, więc zamieszałem balonem i wstawiłem do nieco cieplejszego pomieszczenia 15 st. C – no i ruszyło - dziwna sprawa, zawsze startowało bez problemu po paru godzinach - ale zawsze było ze starterem.
            Zastanawiam się ,czy może to być efekt słodu który dostałem za darmochę w ilości 120 kg i nic a nic o nim nie wiem tylko to, że wygląda mi na pilzneński i pochodzi z pobliskiego browaru.
            Teraz stoi w piwnicy (10 st. C), ładnie pracuje i mam nadzieję że, nic złego się nie wydarzyło przez te trzy dni bezczynności, a jeśli nastaw się zepsuł to czy da się to wyczuć już na etapie zlania na cichą fermentację ???
            Jest to dość istotne, bo chcę pozyskać gęstwę z tego nastawu po fermentacji burzliwej i zaszczepić następny eksperyment.
            Poradźcie ???

            Comment

            • joelka
              Senior
              • 03-2005
              • 817

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgła_na_kocich_łapkach
              - wyszło poczciwe Blg;
              - bardzo fajnie się wysładzało (bez osadu);
              - pojemność wysłodzin była zaskakująco mniejsza.
              Wyszła wareczka o kolorze mocnej herbaty.
              Z tym wysładzaniem, jak Ci się osady będą przedostawać, to wlej to jeszcze raz do wiadra i przepuść przez filtr, dopóki nie będzie tak klarowne, jak tego sobie życzysz


              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgła_na_kocich_łapkach
              Zaszczepiłem drożdżami Wyeast 2206 Bavarian Lager - zrobiłem to bez startera, po aktywacji wlałem od razu do wystudzonej brzęczki i następnie wyjechałem na 3 dni.
              Wracam a tam ,,kicha” - nic się nie dzieje, zapaszek w baniaku nadal ładny, więc zamieszałem balonem i wstawiłem do nieco cieplejszego pomieszczenia 15 st. C – no i ruszyło - dziwna sprawa, zawsze startowało bez problemu po paru godzinach - ale zawsze było ze starterem.
              ???
              To była kwestia tego, że wstawiłeś od razu do niskiej temp i drożdże nie mogły się "przebudzić". Jak robisz lagera, to możesz startera nie robić, jeśli jesteś żywotności drożdży pewien. Wstaw jednak wiadro do ciepłego pomieszczenia, a dopiero jak drożdże w brzeczce ruszą, przenieś do niskiej temp.

              Comment

              • joelka
                Senior
                • 03-2005
                • 817

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgła_na_kocich_łapkach

                Teraz stoi w piwnicy (10 st. C), ładnie pracuje i mam nadzieję że, nic złego się nie wydarzyło przez te trzy dni bezczynności, a jeśli nastaw się zepsuł to czy da się to wyczuć już na etapie zlania na cichą fermentację ???
                Jest to dość istotne, bo chcę pozyskać gęstwę z tego nastawu po fermentacji burzliwej i zaszczepić następny eksperyment.
                Poradźcie ???
                Też chciałabym wiedzieć od znawców, na ile zmienia się smak piwa jeśli bezczynnie leży i nie fermentuje. Kiedyś poświęcę pare litrów i część zapodam prawidłowo a część przetrzymam w zimnie 3 dni i dopiero zadam rozruszanymi drożdżami. Chcę się przekonać co się zmieni.
                Jak do tej pory wiem jedynie, że piwo nie musi się zepsuć. Drożdże po odzyskaniu mogą zrobić jeszcze pare dobry piw. I wiem też, że jeśli miałoby się zepsuć to odrzuciłoby Cię od wiadra z brzeczką po tych 3 dniach. Brzeczka szybko kiśnie. Nie trzeba czekać aż do cichej Jeśli nie wyczułeś brzydkich, niepokojących zapachów po przyjeździe, to nie powinno nic się złego stać.
                Gratuluje refleksu i zachowania zimnej krwi. Wg mnie zadziałałeś poprawnie.

                Comment

                • mgła_na_kocich_łapkach
                  Member
                  • 03-2006
                  • 56

                  #9
                  OOO dzieki za słowa otuchy - zapach jest Ok więc można się spodziewać sukcesu.
                  Po opisanym doświadczeniu myślę że spore znaczenie ma zdrowe zabełtanie nastawem.

                  Comment

                  • mgła_na_kocich_łapkach
                    Member
                    • 03-2006
                    • 56

                    #10
                    Warka 2 :

                    pilzneński – 4 kg
                    monachijski – 0,5 kg
                    monachijski II typ (20-25 EBC) – 0,5 kg
                    karmelowy jasny - 0,2 kg

                    zacieranie - 68 st. C przez 60 minut
                    - końcówka 78 st. C
                    chmielenie - 60 min. – Marynka 20 gr. – może więcej ??
                    10 min. – Lubelski 20 gr.
                    drożdże – Wyeast 2206 Bavaria Lager – gęstwa z poprzedniej warki, po fermentacji burzliwej.
                    Mam zamiar dodać około 500 gram (może więcej??) płatków owsianych tak dla eksperymentu, ponieważ jeszcze nie warzyłem piwa z dodatkami, ale czy do lagerów dodaje się surowce niesłodowane ?

                    Planuje uzyskać 20 litrów ciemnego, mocnego lagera o trwałej pianie.

                    Comment

                    • Wujcio_Shaggy
                      Senior
                      • 01-2004
                      • 4628

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgła_na_kocich_łapkach
                      [...] Mam zamiar dodać około 500 gram (może więcej??) płatków owsianych tak dla eksperymentu, ponieważ jeszcze nie warzyłem piwa z dodatkami, ale czy do lagerów dodaje się surowce niesłodowane ? [...]
                      Owszem, niektóre browary przemysłowe dodają kukurydzę .
                      Dla eksperymentu możesz oczywiście dodać płatków, 500 g powinno być w sam raz.
                      Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                      Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                      @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                      Comment

                      • joelka
                        Senior
                        • 03-2005
                        • 817

                        #12
                        Tylko lepiej żeby były płatki błyskawiczne i ponoć dodaje się na przerwę ostatnią. Dobrze mówię? (przy okazji się dowiem ) I bez różnicy czy jęczmienne czy owsiane

                        Comment

                        • mgła_na_kocich_łapkach
                          Member
                          • 03-2006
                          • 56

                          #13
                          Płatki dodam na samym początku bo mam zamiar zacierać w jednej temp. też dla próby ponieważ tak jeszcze nie zacierałem, a czy będą to błyskawiczne to jeszce nie wiem.

                          Comment

                          • Twilight_Alehouse
                            Chmielowisko.pl
                            • 06-2004
                            • 6310

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika joelka
                            I bez różnicy czy jęczmienne czy owsiane
                            Hmm, to zupełnie jakbyś napisała, że bez róznicy czy słód jęczmienny czy pszeniczny
                            Płatki jęczmienne to po prostu niesłodowane uzupełnienie słodu jęczmiennego. W słodzie enzymów jest aż nadto, więc spokojnie przerobią skrobię z płatków i w efekcie będzie tak, jakby po prostu dodać odpowiednią ilość słodu i z niej uzyskać dodatkowy ekstrakt. Z jedną różnicą - jako dodatek niesłodowy poprawią pianę.
                            Natomiast płatki owsiane zadziałaja już inaczej, bo i natura owsa jest inna. Nie tylko zwiększż pienistość, ale i nadadzą piwu większej treściwości.

                            A wszelkie płatki zawsze zacieram od początku. Inna sprawa, że zwykle stosuję tylko jedną, angielską przerwę.

                            Comment

                            • joelka
                              Senior
                              • 03-2005
                              • 817

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse
                              Hmm, to zupełnie jakbyś napisała, że bez róznicy czy słód jęczmienny czy pszeniczny
                              Pisząc bez różnicy chodziło mi, że jęczmienne też może użyć, a już nie wnikałam co się wtedy zmieni. Zakładałam że wie po co wybrał owsiane Bez różnicy w sensie, że zależnie jakie piwo robi. No ale fakt, mogłam wprowadzić w błąd także dzięki, że wyprostowałeś wątek

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎