Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Dąbrowski browar rusza pełną parą.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • puszka
    Senior
    • 10-2002
    • 204

    Dąbrowski browar rusza pełną parą.

    Witam
    Piwo robie od jakiś 3 lat. Do tej chwili zrobiłem ok 20 warek. Wszystkie jednak były zrobione z nachmielonych gotowców lub ekstraktów z chmieleniem własnoręcznym.
    Piwka wychodziły bardzo dobre ale zdażały się również kwasiżury. Myśle że nabrałem dosyć doświadczenia aby zabrać się za zacieranie.
    Przez ten okres czasu stałem sie posiadaczem kilku fermentorów (robie w nich tez winko) oraz pokaźnej ilości sprzetu.
    Do pełni szczęścia potrzebowałem tylko gara min 30litrowego. Pod koniec tamtego roku stałem sie szczęśliwym posiadaczem takiego garka. Od razu zakupiłem w BA filtrator do fermentora oraz termometr. Kupiłem także dwa zestawy na bazie słodu do stworzenia piwa z procesem zacierania.
    No i zabrałem się za robote.
  • puszka
    Senior
    • 10-2002
    • 204

    #2
    #1 A'la Grodziskie

    29.12.2010

    Zrobiłem z gotowego zestawu z BA zgodnie z instrukcją


    Skład
    wędzony Weyermann 1,5kg
    pszeniczny jasny Weyermann 1kg

    chmiel aromatyczny lubelski 50g
    drożdże S-33

    Nie bede opisywał procesu zacierania gdyż nie wiem czy to nie jest tajemnica firmy BA a nie chce sie narażać

    Generalnie po jakiś 5 godzinach zacieranie i gotowania uzyskałem 21l brzęczki o BLG 8 czyli tak jak ma być.
    Wszystko wystawiłem na mróz i po kilku godzinach zadałem drożdżami.

    Wg instrukcji nalezy fermentować ok 5 dni w temp pokojowej. Nic na temat cichej.

    Ja żeby piwo było mniej mętne po 5 dniach zlałem na cichą ale taką krótką czyli 5dni.

    Dziś całość zabutelkowałem z dodatkiem 170g glukozy. Wyszło 42 butelki 0,5 l.

    Oczywiście nie omieszkałem zmieżyć BLG. Wyszło 2.

    Co do smaku to już wiem że jak na moje gusta to za mało chmielowe. Czas mnie gonił i chmiel dodałem do nie w pełni gotującej się brzęczki.
    piwko jest delikatnie mętne. Ciekawe czy to wina mojej nieudolnej filtracji czy tak ma być ze względu na słód pszeniczny.

    Butelki na razie do kuchni na tydzień a potem do piwnicy. Już sie nie moge doczekać jak bedzie nagazowane.
    Last edited by puszka; 08-01-2011, 19:15.

    Comment

    • puszka
      Senior
      • 10-2002
      • 204

      #3
      #2 Dortmunder

      Tego samego dnia co warke pierwszą zatarłem piwko nr 2.

      Jest to Dortmunder z z zestawu BA.

      Piwko zacierałem zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu.
      Po filtracji fermentor wystawiłem z mróz. Około 24 wieczorem piwo było nadal za ciepłe więc postanowiłem wynieść je do piwnicy a drożdże zadałem na drugi dzień z samego rana.
      W piwnicy o tej porze roku mam 10stC więc myśle ze bedzie ok.

      Dziś warke przelałem na cichą. Piwo klarowne. BLG 6. Jeszcze fermentuje. Smak jak dla mnie wszystko OK. Boje się troche bo na dworze odwilż. żeby nie podskoczyła mi temperatura w piwnicy.
      Last edited by puszka; 08-01-2011, 19:25.

      Comment

      • puszka
        Senior
        • 10-2002
        • 204

        #4
        Gdzie znajde ciekawe przepisy na warki z zacieraniem. Chciałbym troche po eksperymentować ale na początek trzeba zrobić coś z przepisu a ja mam do wyboru tylko gotowe zestawy.

        Comment

        • TomX
          Senior
          • 09-2004
          • 1035

          #5
          Fajne receptury znajdziesz w dziale "Receptury" na sąsiednim serwisie www.piwo.org/forum/

          I uważaj na pisownię - brzęczka to taki mały ptaszek, warzy się brzEczkę
          Piwo, góry, jaskinie... tego mi trzeba!

          I Ty bądź bohaterem w swoim domu - zostań piwowarem domowym! :)

          Comment

          • Robert13
            Senior
            • 04-2010
            • 899

            #6
            Ha ha.. Nie słuchaj propagandy tylko pisz jak serce podpowiada. Napisałeś poprawnie.
            Tego ptaszka odkryto i sklasyfikowano po tym jak powszechnie używano obu form.

            W temacie autorskich zasypów, proponuje wzorowanie sie na zasypach z zestawów surowcowych CP, ale nieznacznie zmieniając (w górę) ilość słodu karmelowego, lub zamiast jednego podstawowego dwa, albo na odwrót.
            Patrz na EBC słodów oraz ich wagę w zasypie, a w przypadku chmieli na zawartośc alfakwasów, a także stosując zasadę, że wyższy baling piwu nie szkodzi.
            Zawsze coś smacznego z tego wyjdzie..

            Comment

            • maroxan
              Senior
              • 03-2008
              • 179

              #7
              Witaj Puszka, jak będziesz popełniał następne warki, pisz proszę dokładnie co robiłeś - jakie temp. zacierania itp itd...w ten sposób powiększy się nasza skarbnica wiedzy.
              A jak wyjdzie z tego piwo na medal - to inni też będą mieli szansę je powtórzyć.

              Pozdrawiam
              Cogito ergo sum vampiras
              moje skromne warzenie
              ________________
              Nasze fotografie

              Comment

              • mareks
                Senior
                • 05-2002
                • 1939

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika puszka Wyświetlenie odpowiedzi
                Gdzie znajde ciekawe przepisy na warki z zacieraniem. Chciałbym troche po eksperymentować ale na początek trzeba zrobić coś z przepisu a ja mam do wyboru tylko gotowe zestawy.
                Ja polecam program Beer Smith.
                Po wprowadzeniu do jego bazy słodów i chmieli jakie się posiada można komponować receptury. Pokazuje kolor jaki będzie miec piwo i wylicza IBU.

                Comment

                • puszka
                  Senior
                  • 10-2002
                  • 204

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika puszka Wyświetlenie odpowiedzi
                  #1 A'la Grodziskie


                  Butelki na razie do kuchni na tydzień a potem do piwnicy. Już sie nie moge doczekać jak bedzie nagazowane.
                  Dziś buteleczki wyniosłem do piwnicy. Oczywiście jedną otworzyłem.
                  Piwko już nagazowane. Może troche za słabo ale to dopiero tydzień od zakapslowania.
                  Na razie jest mało treściwe w smaku. Tak jakby rozcięńczone woda. Goryczka prawie zerowa. Zapach ładny słodowy a kolorek żółciutki lekko mentny.

                  Licze ze podczas leżakowania piwo nabierze smaku
                  Last edited by puszka; 16-01-2011, 17:24.

                  Comment

                  • Promil03
                    Senior
                    • 10-2007
                    • 2833

                    #10
                    Chyba Cię na spotkanie naszej sekcji musimy zaprosić
                    Zajrzyj tutaj: http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=81716

                    Comment

                    • puszka
                      Senior
                      • 10-2002
                      • 204

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
                      Chyba Cię na spotkanie naszej sekcji musimy zaprosić
                      Zajrzyj tutaj: http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=81716
                      Jeśli tylko znajde czas a z nim to różnie bywa - z chęcią się na jakimś spotkaniu moge pojawić.
                      Last edited by puszka; 16-01-2011, 18:44.

                      Comment

                      • puszka
                        Senior
                        • 10-2002
                        • 204

                        #12
                        Dziś #2 Dortmunder zlany do butelek. Wyszło 43butelki. Dwie skrzynki powędrowały do piwnicy a 3 buteleczki zostawiłem w cieplejszym miejscu by szybko nabrały gazu celem degustacji. Jak na razie piwko wyśmienite.

                        W planach mam jeszcze dwa dolniaki ale martwię się zapowiadanym ociepleniem. W tej chwili w piwnicy 10stC. Czy jak temperatura skoczy np do 12stC(myślę ze więcej do kwietnia w mojej piwnicy nie będzie ) to będzie tragedia??
                        Last edited by puszka; 04-02-2011, 20:43.

                        Comment

                        • Gabe
                          Senior
                          • 03-2010
                          • 405

                          #13
                          Moim zdaniem nie będzie. Ale zależy, co rozumiesz pod pojęciem tragedia. Temperatura fermentacji równa 14oC (~temperatura otoczenia +2) jest bliska ideałowi wskazywanemu przez producentów drożdży dolnej fermentacji

                          Comment

                          • puszka
                            Senior
                            • 10-2002
                            • 204

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gabe Wyświetlenie odpowiedzi
                            Moim zdaniem nie będzie. Ale zależy, co rozumiesz pod pojęciem tragedia. Temperatura fermentacji równa 14oC (~temperatura otoczenia +2) jest bliska ideałowi wskazywanemu przez producentów drożdży dolnej fermentacji
                            Dla mnie tragedia to tylko wtedy gdy piwa się nie da wypić

                            Comment

                            • puszka
                              Senior
                              • 10-2002
                              • 204

                              #15
                              Dziś miałem zacierać Pilsa. Otwieram paczke z CP i ze zdziwieniem widze ze słód jest nie ześrutowany. Czym prędzej do kompa sprawdzić kto popełnił błąd. Ja czy CP??

                              Oczywiście ja.


                              W związku z tym musze kupić srutownik czym prędzej.

                              Wiecie gdzie najtaniej?? Wydatek nie planowany więc chodzi mi o najtańszy, dostępny na magazynie-do wysyłki odrazu oraz taki co mi się zwróci jak bede srutował sam czyli nie jakieś dziadostwo. Chciałbym żeby można było go wspomagać wiertarką bądź wkrętarką.
                              Nie mam na razie czasu śledzić forum na temat śrutowników więc może ktoś pomoże.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎