Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Bociana

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kazimierz_W
    Senior
    • 05-2009
    • 689

    #46
    akcja akcja akcja

    Chwilowo mieszkam na terenie Browaru Bociana, więc za punkt honoru postawiłem sobie zrobienie dwu warek. #31 Złoty Ale pięknie się pieni aż pod samą pokrywę. Piwniczny rekonesans z termometrem przyniósł skutek, piwo fermentuje w 20*C. W tym pomieszczeniu jeszcze nie fermentowałem.
    Z wczorajszego wieczoru jestem bardzo dumny. Zrobiłem tyle rzeczy, że ho ho. Nawet żona nie miała mi za złe, że siedzę w piwnicy
    Akcja w sumie była dość prosta i szybka. Planowana była jasna pszenica, a wyszła... ciemna. Już po raz drugi czy trzeci nacinam się na ekstraktach słodowych. Tym razem 1,2kg WES pszeniczny okazał się 1,2kg WES bursztynowy. Oryginalna etykieta, a w puszce co innego. Zgłoszę to producentowi. Nie żebym się przejął, wolę ciemną od jasnej, ale...
    Więc tak: 3,4kg WES pszeniczny, 1,2kg WES bursztynowy.
    Chmielenie 60 min, 0'Lubelski gran. 20g +15g Hallertau Mittelfruh.
    Wyszło około 25l, 12 BLG. Drożdże WB 06.
    Fermentacje prowadzę w balonie z szerokim otworem z luźno nałożoną pokrywką. Zobaczymy co mnie czeka jak wrócę z pracy. Może jazda na szmacie?
    Browar Bociana smaczny od rana
    Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

    http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

    Comment

    • Kazimierz_W
      Senior
      • 05-2009
      • 689

      #47
      lans

      Żeby zwiększyć popularność mego "bloga" postanowiłem okrasić go zdjęciami z pola walki. Dziś fermentacja burzliwa warek 31 i 32. Szczęśliwie ciemna pszenica nie uciekła z balonu. Temperatura fermentacji ustaliła się na poziomie 19*C.
      Chętnych spróbować moich piw zapraszam we wrześniu na Warmię, więcej informacji o tym tu
      Attached Files
      Browar Bociana smaczny od rana
      Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

      http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

      Comment

      • Kazimierz_W
        Senior
        • 05-2009
        • 689

        #48
        To może jeszcze etykieta inna niż wszystkie do tej pory z Browaru Bociana.
        Alko na etykiecie trochę większe niż wcześniej pisałem, bo dodałem coś na refermentację.
        Attached Files
        Browar Bociana smaczny od rana
        Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

        http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

        Comment

        • Kazimierz_W
          Senior
          • 05-2009
          • 689

          #49
          Otworzyłem ostatnią butelkę Belgijskiego Trypla, rozlaną rok temu. Bardzo smaczne, wytrawne, wzorowa piana. Tylko szkoda, że ostatnia.
          Na piątkowym mini spotkaniu olsztyńskich piwowarów dowiedziałem się, że jestem jedyną osobą, która nie próżnuje i mimo lata warzy. Się ma warunki, a co
          Dziś nastał ten dziwny moment, że już nic nie fermentuje. Cztery warki za to, leżakują. Ba, nawet znalazłem dla nich miejsce poniżej 20*C, co przy tych upałach jest nie lada wyczynem.
          Ale po kolei, w tym tygodniu na trzy raty zabutelkowałem trzy warki. Na pierwszy ogień poszedł #31 Złoty Ale z Suffolk. Na refermentację dałem ok 3,5g na 0,5l. Wczoraj piłem oryginał z St. Peters i nagazowanie powinno być bliskie pierwowzorowi. Prawie połowę przelałem do 1,5l PET, bo piwo będzie towarzyskie. Alko jak nakazał producent 4,1%.

          Następnie #30 Barley Wine. To piwo, podejrzewam, że przez upały, bardzo słabo odfermentowało. Mimo 2 tygodniowej cichej z pierwotnych 16BLG zeszło tylko do 8BLG. Ale co zrobić, dałem po 1,8g glukozy na 0,5l, zrehydratyzowane drożdże z zestawu (główna fermentacja na drożdżach Mauribrew z odzysku) i hop do wszystkich małych butelek jakie miałem. A że na całe 11l nie starczyło małych to i kamionki i inne 0,5l poszły w ruch. Dzień po butelkowaniu, widoczne oznaki dalszej fermentacji. Oby nie było granatów, bo wg. planu mam dopiero spożywać je zimą.

          Dziś nadeszła też w końcu pora na #32 Ciemna Pszenica. Fermentowałem to piwo początkowo w dolnym zakresie temperatur. Ale jak temperatura spadła na 17-18* to drożdżom odechciało się robić. Przeniosłem w 22* i znów się ruszyło, dziś było już 2,5BLG. Upał się zrobił, temperatura wzrosła do 24* więc nie było na co czekać. Jak w przypadku warki #31 nie robiłem cichej (w planie była, ale za duży upał). 10l przelałem do dwu beczek odzyskanych z Lidla, reszta do 0,5l. Glukozy dałem sporo bo aż 7g na 0,5l, ale myślę że będzie w stylu. Oczywiście do beczek dałem połowę mniej surowca.
          Te beczki to tak pod piwowarską imprezę warmińską. Na nią muszę jeszcze uwarzyć Harcerskie 4BLG na cytrusowym chmielu.
          Ehhh, tylko pić nie ma co jeszcze przez dwa tygodnie. Zacisnę zęby i uszczuplę zapasy poczynione na wyjazdach dalekich
          Browar Bociana smaczny od rana
          Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

          http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

          Comment

          • Kazimierz_W
            Senior
            • 05-2009
            • 689

            #50
            Czy to już uzależnienie?

            Nie wiem, boję się o siebie. I mimo, że chodzi o alkohol, to wcale nie o jego picie. Uwierzcie, nie mogłem się powstrzymać. Widok bezczynnych zbiorników był nie do zniesienia. To nic, że pięć (nie cztery jak wcześniej pisałem) nietkniętych warek leżakuje spokojnie. Musiałem, kurde musiałem.
            Szybka kalkulacja na co mam czas i podjęta decyzja, w 40 min nastawiam puchę Brewferm Christmas. Konieczność była, no bo jak nie teraz to kiedy będzie czas by, uleżało się na koniec grudnia. Pucha ta nie wymaga żadnych dodatków, nawet do refermentacji. 7l, OG 1,065, zrehydratyzowane drożdże zadane w 24*. Stoi w pomieszczeniu z temperaturą 21*. W przyszłym tygodniu przeleję na cichą i spokojnie pojadę na urlop.
            Browar Bociana smaczny od rana
            Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

            http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

            Comment

            • Kazimierz_W
              Senior
              • 05-2009
              • 689

              #51
              #27 6 zbóż wyszło wyśmienicie. Na początku wydawało mi się trochę za gorzkie, ale z czasem ładnie się wyrównało. Przepis, a raczej zestaw na pewno do powtórzenia w następnym sezonie. Niestety cały zapas został spożyty.
              #29 robust porter -Noc Kupały wyszedł równie wyśmienicie. Ładna piana, intensywna goryczka i duża treściwość. Brak nut palonych. Na letniej wycieczce sprawdził się doskonale. Bardzo fajny styl, ale następnego portera zrobię bardziej w stylu angielskim.
              #31 Złoty Ale z Suffolk. Ładny złoty kolor i najpiękniejsza piana na świecie. Gęsta jak śmietana, oblepia ściany szklanki, zostawia ślady każdego łyka. Aromat słodowy i kwiatowy niezbyt intensywny, za to goryczka, że hej! Brewkit z St. Peter's nad wyraz wart swej ceny. Polecam.
              #32 Ciemna pszenica. Piwo zakażone. Trochę na początku dało się wypić. Było coś jak Berliner Dunkel Weisse Wczoraj ostanie 10l poszło w kanał.

              W między czasie powstała warka #34. Harcerskie o cytrusowym aromacie.
              Surowce: 1kg jasny, 1kg karmelowy jasny. Zacieranie 25 min w temp 73*. Filtracja i wysładzanie, pierw szło dobrze a później jakoś słabo. Pracowałem na sprzęcie Dina z filtratorem z oplotu. Jakoś nie jestem zadowolony z pracy na tym sprzęcie. Za mało wysłodziłem przez to.
              Chmielenie 60min. Cascade granulat: 0'-15g, 30'-15g, 55'-30g
              Wyszło tylko 20l, 4BLG i to dla tego, że ratowałem sytuację ekstraktem jasnym i niestety glukozą. Ehhhh. A wszytko dlatego, że tradycyjnie nie chciało mi się gotować całości. Dodałem zimnej wody w fermentorze. Ciężko mierzyć gęstość non stop więc wrzuciłem cukromierz do wiadra, a on za późno podniósł się z dna... Dorzuciłem jeszcze 30g Cascade z kamieniem. Ponieważ piwo jest lekkie i nie ma cichej dlatego dałem od razu jako eksperyment. Co prawda po 3 dniach można by już butelkować, no ale urlop, a poza tym aromatu musi złapać, wiec stało sobie 11dni.
              Wracam z urlopu i co widzę? Kamień nie dał rady chmielowi i siateczka wypłynęła, a na pokrywie oraz na górze wiadra pojawiła się pleśń. Mimo to powierzchnię piwa pokrywał normalny kożuch, zapach był ładny cytrusowy. Pleśń zaatakowała kropelki które osadziły się na pokrywie podczas transportu. Za namową mamy pokrywę umyłem, z wiadra grzyba wytarłem, a piwo rozlałem z 200g glukozy. W smaku trochę było pustawo (z 4 zeszło do 1blg), za to aromat chmielu jak sobie wymarzyłem. Zobaczymy jak sie nagazuje.
              W tym sezonie będę robił jeszcze jedne Harcerskie, poprawię błędy i nachmielę Citrą.
              Browar Bociana smaczny od rana
              Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

              http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

              Comment

              • Kazimierz_W
                Senior
                • 05-2009
                • 689

                #52
                Warka #34 wyszła na prawdę elegancko. Intensywny cytrusowy aromat i wysokie nagazowanie skutecznie markują niski ekstrakt i dość głębokie odfermentowanie. Wczoraj pół nocy testowałem warząc #35 Grodziskie.

                Warzenie poprzedziłem lekturą raportu PSPD. Korzystałem z przepisu Mateusza Pająka z książki "Znakomite piwa". Jego przepis był tożsamy z badaniami Stowarzyszenia.
                Zasyp 3kg pszeniczny wędzony Weyermann w 6l wody 40*. Program: 37*-30min, 50*-20min, 70*-30min - 75*(na tym etapie dodałem 150g łuski ryżowej by ułatwić sobie filtrację) i filtracja. Sam proces przebiegł bardzo sprawnie. Wysładzanie: 6l, 4l, 2l.
                Już podczas zwracania filtratu rozpocząłem półtoragodzinne gotowanie. Chmielenie wg grodziskiej normy z lat '60 (3kg chmielu na 100kg słodu). 66g - granulat Lubelski. 40g-0', 26g-30'.

                Chłodzenie i lulu, jest 3. 6 godzin warzenia, całkiem spoko czas

                p.s. podczas gotowania zabutelkowałem #33, belgijskie świąteczne X-MASS. A pomyśleć, że w tym czasie mogłem degustować coś po knajpach z kolegami.
                Browar Bociana smaczny od rana
                Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                Comment

                • Kazimierz_W
                  Senior
                  • 05-2009
                  • 689

                  #53
                  Zapomniałem napisać, że wydajność wyszła mi fatalna. Wg przepisu z książki 20l piwa uzyskuje się 2,5kg słodu. U mnie z 3kg wyszło 18l. Winą tego jest chyba zbyt grube śrutowanie, które zamówiłem bojąc się filtracji. BLG ok. 7,5.

                  Czy ktoś może poradzić jak dodać żelatyny do klarowania? Czy ją po prostu wlać, czy jakoś równomiernie rozprowadzić po powierzchni?
                  Last edited by Kazimierz_W; 08-09-2012, 13:01. Powód: skleroza
                  Browar Bociana smaczny od rana
                  Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                  http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                  Comment

                  • Kazimierz_W
                    Senior
                    • 05-2009
                    • 689

                    #54
                    Ostatni wekend był czasem wytężonej i efektywnej pracy w moim skromnym browarku.

                    #35 Grodziskie. Jak wątpliwość Cię dopada idź z tym zaraz do sąsiada, parafrazując F. Kiepskiego. Dino miał bardzo dobry pomysł jak dodać żelatynę bez cichej fermentacji. Gęstniejącą żelatynę wlałem delikatnie przez łyżkę do piwa. Następnie zamieszałem po wierzchu, tak by na górze mieć równo wymieszaną żelatynę z piwem. Po trzech dniach piwo było pięknie sklarowane, zeszło do 3BLG. W sobotę przelałem je do butelek. Dałem surowiec do refermentacji (140g) oraz 6g drożdży S-04. Smak bez zarzutu. Pozostało tylko czekać.

                    W niedzielę natomiast postanowiłem uzupełnić nieco zapasy. Szybka akcja, dwie puszki.
                    #36 Brewferm Grand Cru +500g białego kandyzowanego i 30g białego buraczanego cukru. W sumie 9l, 18BLG. Zrehydratyzowane drożdże, ze względu na czas, zmuszony byłem dodać w temp. 29*. Powiedzieć, ze ładnie wystartowały to mało. Następnego dnia podczas wizji lokalnej okazało się, że ślady piany są aż na pokrywie 30l kadzi
                    #37Mutons Nut Brown Ale +1kg BA Plus. 21l i 11BLG. Tu bez rehydratyzacji wsypałem drożdże przy temp. 27*. Tak jak w przypadku belga w poniedziałek też była już ładna piana.
                    Oba piwa fermentują teraz w 20*C.
                    W zapasie mam jeszcze jeden brew-kit z St. Peter's. Oznacza to rychłe nowe zakupy. Zbliża się sezon dolniaków, a wraz z nim wyczekiwany prze mnie Bavarian Dunkel.
                    Browar Bociana smaczny od rana
                    Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                    http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                    Comment

                    • Kazimierz_W
                      Senior
                      • 05-2009
                      • 689

                      #55
                      Pierwsza próba Grodziskiego po ośmiu dniach od zabutelkowania. Piwo po otwarciu zachowało się jak prawdziwe Grodziskie. Piana od razu wyskoczyła z butelki, nie dało się na raz nalać. Przez katar nie wyczułem niestety zapachu. Smak ok.
                      Piwo będzie można spróbować 13.10 na olsztyńskiej edycji Warmińskiego Dziedzictwa Browarniczego.
                      Attached Files
                      Browar Bociana smaczny od rana
                      Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                      http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                      Comment

                      • Kazimierz_W
                        Senior
                        • 05-2009
                        • 689

                        #56
                        W blogu piwnym nic się nie działo za to browar pracował pełną parą. Poprzednie piwa trafiły do butelek i przyznam, że jeszcze ich nie próbowałem. Tymczasem 13 października podczas Warmińskiego Festiwalu Tradycji Browarniczych uwarzyłem, w znakomitym towarzystwie olsztyńskich piwowarów domowych, kolejne harcerskie. Relacje z jego powstania były nie tylko w TV lokalnej ale i w Teleexpresie Do tego wypite zostało przez gości i nas 20l piwa domowego z sześciu browarów domowych.
                        Ale do rzeczy. #38 Harcerskie 4,5 BLG. Zasyp: 1kg pilzeński, 1kg karmelowy. Zacieranie 40 min w temp 73*. Problemów było co niemiara, jak to na pokazie na świeżym powietrzu. Takie sytuacje dużo uczą. Chmielenie Citra 60 min: 0' -15g, 30'-15g, 55' - 30g. Do tego 30g Chinook na zimno od razu na burzliwą. Zapach brzeczki zniewalający. Drożdże US-05 i to był błąd. Zakładałem pominięci cichej, bo za lekkie piwo. Ale te drożdże strasznie słabo się zbijają. Dlatego piwo po tygodniu trafiło do butelek dość mętne, zdecydowałem się butelkować bo wyjeżdżałem na tydzień.
                        Następnego dnia po Festiwalu, kończąc zaczętą robotę, nastawiłem kolejną szybką puchę. #39 St. Peter's Rubinowy Ale, w którym jest też słód żytni. Piłem oryginał i czekam na efekt z puszki. Nastaw z 3kg syropu, 23l, 10BLG. Ekstrakt chmielu Goldings w proszku. Tej warce nie szczędziłem już cichej fermentacji.
                        19.10 poczyniłem swą jubileuszową warkę #40
                        Ona również otworzyła nowy sezon dolniaków. Powstał Czeski Pils 12BLG. Surowce: pilzeński 3,5kg, monachijski 0,5kg + jasny ekstrakt słodowy Bruntal 1,7kg. Zacieranie: 63*- 15min. Odebranie 1/3 gęstego i podgrzanie go do 73*-10min. Następnie gotowanie przez 10min. Dodanie do głównego zacieru, 73* i 30min. 78* i filtrujemy, wysładzanie 3x3l. Już w trakcie filtracji zacząłem gotowanie. Chmielenie: Marynka 0'-25g, 30'-25g, Lubeski 50'-39g + łyżeczka mchu i ekstrakt słodowy. Wyszło 24l 12BLG. Zadałem uwodnione W34/70 w temp 26*. Wieczorem przeniesione w chłodne miejsce, fermentuje w 13*.
                        Generalnie jubileuszowa warka to było mistrzostwo świata, bo wyrobiłem się w pięć godzin razem z posprzątaniem. W miedzy czasie jeszcze zabutelkowałem Harcerskie, a Rubinowy trafił na cichą. No i jak tu nie być z siebie dumnym
                        W wiadro z drożdżami po Czeskim Pilsie od razu trafi pils puszkowy, tak by był ruch w interesie, a co!
                        Browar Bociana smaczny od rana
                        Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                        http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                        Comment

                        • Kazimierz_W
                          Senior
                          • 05-2009
                          • 689

                          #57
                          Sobota była dniem kolejnej ciężkiej i przyjemniej pracy w browarze.
                          #39 Rubinowy Ale trafił do butelek (szklanych, PET i beczki 5l) z dodatkiem 150g glukozy.
                          #40 Pils Czeski przelany na cichą. W jego miejsce od razu trafiła #41, Lager z puszki. Sposób postępowania był następujący. Do garnka wlałem i zagotowałem wodę. To go odkaziło wraz z łyżką. Większość wrzątku odlałem, do reszty dodałem podgrzany Mutons Continental Lager 1,8kg oraz ekstrakt jasny Bruntal 1,7kg. Dokładnie wymieszałem i dodałem zimnej wody z kranu by zbić temperaturę. Schłodzoną brzeczkę wlałem do wiadra po poprzedniej warce. Dziś wysoka piana cieszyła już oko.

                          #38 Harcerskie na Citrze wyszło bardzo smaczne. Jest względna treściwość, zdecydowana goryczka i przyjemny aromat chmielu. Tata i brat narzekają, że trochę z tą goryczką to przesadziłem. Może, ale jak by było lato i +30* to by inaczej śpiewali
                          #37 Orzechowy Ale jest intrygujący. To moja pierwsze spotkanie z tym stylem. Niby lekko słodki, ale wytrawny, nie gorzki. Orzech wyczuwalny, potęguje wytrawność. Smakuje nawet żonie.
                          Browar Bociana smaczny od rana
                          Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                          http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                          Comment

                          • Swiaderny
                            Junior
                            • 10-2010
                            • 19

                            #58
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kazimierz_W Wyświetlenie odpowiedzi
                            #38 Harcerskie na Citrze wyszło bardzo smaczne. Jest względna treściwość, zdecydowana goryczka i przyjemny aromat chmielu. Tata i brat narzekają, że trochę z tą goryczką to przesadziłem. Może, ale jak by było lato i +30* to by inaczej śpiewali
                            Znajdzie się buteleczka dla 'zbłąkanego pielgrzyma' w okolicach 23.11.2012?

                            Comment

                            • Kazimierz_W
                              Senior
                              • 05-2009
                              • 689

                              #59
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Swiaderny Wyświetlenie odpowiedzi
                              Znajdzie się buteleczka dla 'zbłąkanego pielgrzyma' w okolicach 23.11.2012?
                              Jeszcze coś powinno się znaleźć. Generalnie mam 5l beczkę tego Harcerza i najchętniej bym go złykał w towarzystwie Browarmiaków. Niestety 23.11 odpada w tej opcji. Tu jest największy problem, z Dinem nie możemy się umówić na degustację piw od Czarnego od czasu Festiwalu. Mieszkamy blok obok siebie, ale ten cholerny czas.
                              Umówimy się na PW na wymianę i prezenty. W tej chwili mam około 7 pozycji w butelkach.
                              Browar Bociana smaczny od rana
                              Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                              http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                              Comment

                              • Kazimierz_W
                                Senior
                                • 05-2009
                                • 689

                                #60
                                W środę wziąłem pól dnia wolnego z pracy i zaangażowałem się w Browar.
                                W planie było: zrywanie etykiet, mycie i dezynfekcja butelek, butelkowanie, przelewanie na cichą oraz dekokcyjne warzenie Monachijskiego Ciemnego. Plan zrealizowano.
                                Zacząłem od warzenia. Surowce, zestaw z CP: Słód pilzneński 1,3 kg, Słód monachijski 2,6 kg, Słód karmelowy jasny Steinbach 0,25 kg, Słód karmelowy ciemny 0,2 kg. Słody wsypane do zbyt małej ilości wody i temp 65*, resztę wody zaraz uzupełniłem. Przerwa 15' w temp 63*. Odjęcie 1/3 gęstego i podniesienie do 73*. Przerwa 10' o gotujemy przez 15'. Zwrot do głównego gara. Podniesienie do 73*, po ok 20' negatywny wynik próby jodowej. Podgrzanie do 78* i filtracja.
                                Wysładzanie: 4l, 3,5l, 3l. w trakcie wysładzania rozpocząłem już gotowanie.
                                Gotowanie 60 min. 0' 25g Marynka, 50' 15g Lubelski + łyżeczka mchu irlandzkiego.
                                Chłodzenie i dolanie zimnej wody z kranu do właściwego BLG. Dolałem 3l wody, uzyskałem 18l i 12,5BLG. Średnio słaba wydajność, wrrrrr. Zadałem drożdże z paczki S-23, bez rehydratyzacji w temp. 23*, bo śpieszyłem się na premierę Weizenbocka z BK. Warto było, Koźlak pyszny, drożdże ładnie ruszyły. Następnego dnia rano przeniesione w 12*.
                                W tak zwanym między czasie wykonałem wszystkie czynności opisane we wstępie posta. Do butelki poszła #40 Czeski Pils z 160g glukozy. #41 puszkowy Lager poszedł na cichą, za parę dni dodam mu Saaz na zimno. Ogólny czas pracy to 5,5 godziny. MISZCZ!!!
                                Co do wydajności to boję się, że jeszcze wolniejsze tempo filtracji niewiele da, ale spróbuję.
                                Browar Bociana smaczny od rana
                                Słuchaj Zakładu Patologii Dźwięku w każdy czwartek od 22.00 na www.uwmfm.pl or die!!

                                http://pl-pl.facebook.com/pages/Zak%...10390938984626

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎