Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

browary wrocławskie po wojnie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #46
    browary wrocławskie po wojnie

    etykieta z rozlewni Haase z Berlina
    Attached Files
    sj

    Comment

    • breslauer
      Senior
      • 05-2002
      • 2690

      #47
      Re: browary wrocławskie

      Kałusz napisał(a)
      A co sie działo z Breslauer Union Brauerei, z browarem Conrada Kisslinga? I przy okazji, bo pewnie to wiecie, ile było we Wrocławiu rozlewni/przedstawicielstw browaru Haase? Może ktos ma jakies informacje o berlińskich rozlewniach Haasego? - pytam, bo wpadły mi w ręce bardzo ładne etykiety browaru Haase z dwóch różnych rozlewni z Berlina. Chciałbym cos o tym wiedzieć.
      1. Breslauer Union Brauerei to stara nazwa późniejszego browaru Engelhardta. Jako BUB ten browar funkcjonował do początku lat 20-tych XX w. Tak więc do tego browaru odnoszą się wszystkie informacje związane z Engelhardtem. Na marginesie - jeśli ktoś z Was nie ma jeszcze zdjęć dawnego Engelhardta we Wrocławiu, to niech się pośpieszy, bo browar przeznaczony jest do wyburzenia, a na jego miejscu powstać ma osiedle mieszkaniowe. Prawdopodobnie wyburzenie ma nastąpić jeszcze w tym roku.

      2. Na temat Kisslinga ktoś się już wypowiadał, ale ja jeszcze raz powtórzę: Kissling NIGDY nie miał browaru we Wrocławiu. Była to firma, która jedynie handlowała piwem, a specjalizowała się w handlu piwem z Kulmbach.

      Pozdrawiam

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #48
        Re: browary wrocławskie

        Kałusz napisal/a
        I przy okazji, bo pewnie to wiecie, ile było we Wrocławiu rozlewni/przedstawicielstw browaru Haase? Może ktos ma jakies informacje o berlińskich rozlewniach Haasego? - pytam, bo wpadły mi w ręce bardzo ładne etykiety browaru Haase z dwóch różnych rozlewni z Berlina. Chciałbym cos o tym wiedzieć.
        W samej Świdnicy trzy prywatne hurtownie rozlewały piwo z browaru Haase, na Dolnym Śląsku zapewne kilkadziesiąt. Browar nie miał własnych rozlewni, a jedynie umowy z właścicielami prywatnych rozlewni i hurtowni. Sądzę, ze ze względu na płynność tej sytuacji jest to do odtworzenia jedynie ułamkowo.

        Natomiast w Berlinie firma Haase posiadała najprawdopodobniej przez pewien czas własny browar, niestety nie wiem kiedy, ani który. Widziałem kiedyś butelkę "Brauerei E. Haase Breslau, Brauerei Filiale Berlin".

        Comment

        • Kałusz
          Senior
          • 02-2002
          • 302

          #49
          Re: Re: browary wrocławskie

          Krzysiu napisał(a)

          Widziałem kiedyś butelkę "Brauerei E. Haase Breslau, Brauerei Filiale Berlin".
          Mam taką flaszkę - pojemnosć 0.33, zamykana na porcelankę, z wytłoczonym logo browaru.
          sj

          Comment

          • Kałusz
            Senior
            • 02-2002
            • 302

            #50
            browary wrocławskie po wojnie

            jeszcze jedna etykieta z browaru Haase:
            Attached Files
            sj

            Comment

            • Kałusz
              Senior
              • 02-2002
              • 302

              #51
              Jeszcze jedna moja prosba o identyfikacje butelki z Wrocławia - zielona 0,33, wygladajaca jak typowa porterówka, z napisem P. Brand Breslau. Czy to był browar czy jakaś rozlewnia?
              sj

              Comment

              • ART
                mAD'MINd
                • 02-2001
                • 23799

                #52
                Browar Wiesnera - pocztówka z wystawy:


                Brauerei "Zum Birnbaum" Sternagel-Haase, również z wystawy:


                Breslauer Dom-Braeu, j.w. tyle że kiepska fotka
                - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #53
                  Kałusz napisał(a)
                  ... zielona 0,33, wygladajaca jak typowa porterówka, z napisem P. Brand Breslau. Czy to był browar czy jakaś rozlewnia?
                  Nie spotkałem się sie z takim nazwiskiem wśród właścicieli browarów.

                  Comment

                  • breslauer
                    Senior
                    • 05-2002
                    • 2690

                    #54
                    Kałusz napisał(a)
                    Jeszcze jedna moja prosba o identyfikacje butelki z Wrocławia - zielona 0,33, wygladajaca jak typowa porterówka, z napisem P. Brand Breslau. Czy to był browar czy jakaś rozlewnia?
                    A czy jest na niej napisane coś więcej? Czy jest jakiś herb bądź logo? Przydałoby się jej zdjęcie ... Właściwie jeśli nie ma napisane na niej "brauerei", to może być po czymkolwiek: wodzie mineralnej, likierze, nalewce, itp. We Wrocławiu przed wojną było wiele firm produkujących bądź rozlewających alkohole.

                    Comment

                    • breslauer
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2690

                      #55
                      Wyburzanie Engelhardta

                      Z najnowszych wieści odnośnie browarów wrocławskich po wojnie - właśnie trwa rozbiórka budynków dawnego browaru koncernu Engelhardt, a późniejszej Wytwórni Win na wrocławskim Dąbiu. Jak ktoś chce robić zdjęcia, to radzę się pospieszyć.

                      Comment

                      • breslauer
                        Senior
                        • 05-2002
                        • 2690

                        #56
                        Krzysiu napisał(a)
                        Wrocław – Port (d. Nussbaum)

                        Browar założony w 1717 r. Na pocz. XX w. „Brauerei zum Bergkeller”, później „Brauerei zum Nussbaum”. W 1945 r. częściowo zniszczony. Pozostało pełne wyposażenie oprócz warzelni. Działał przez kilka lat pod nazwą „Nieczynny browar Port, rozlewnia piwa i napojów”. Mieścił się w zabudowaniach przy Kliczkowskiej 33. Pierwszym dyrektorem był Henryk Żuk
                        Obecnie mleczarnia.
                        Gwoli uzupełnienia - obecnie przy Kleczkowskiej 33 w budynkach dawnego browaru "Zum Nussbaum" mieści się firma produkująca lód dla celów spożywczych. Informację o tym podało "Słowo Polskie" w dniu 21 października. Cytuję: "Zakład produkcyjny znajduje się w miejscu przedwojennego niemieckiego browaru. Obecni właściciele odremontowali znajdujące się tam ujęcie wody i założyli własną stację jej uzdatniania". W dawnych piwnicach jest magazyn lodu.

                        Comment

                        • lukiper
                          Senior
                          • 02-2003
                          • 163

                          #57
                          W związku z tym tematem mam parę pytań.
                          1.Czy znana jest dokładna lub przybliżona data powstania przedwojennego wrocławskiego browaru "ZUM GRENZHAUS" który działał przy obecnej ul. Św. Mikołaja 53. To pierwsze pytanie. Kolejne.
                          2.Kiedy został zamknięty browar "ZUM NUSSBAUM" - ul. Kleczkowska 33. Ponoć działał też po 1945. I czy ktoś ma może skan etykiety PPF z tego browaru? Słyszałem że takowa istnieje.
                          3."BRAUEREI OTTO KATHE"- co to za browar? Czy znana jest jego historia, okres działania, obecna ulica przy którym działał? Zamieszczam skan etykiety z tego browaru który znalazłem na stronie J. Skrzyniarza.
                          4."BRAUEREI ZUM GROSSEN MEERSCHIFF"- obecna ul. Garbarska 5-6 / Ruska 28 , "BRAUEREI ZUM GRENZHAUS"- ul. Św. Mikołaja 53. Jeżeli ma ktoś skany etykiet z tych browarów to bym był wdzięczny za umieszczenie ich na forum.
                          Mam nadzieje, że ktoś z Was pomoże w odpowiedzeniu na te pytania.
                          Attached Files
                          www.pilsdeckchen.za.pl
                          www.wkk.free.ngo.pl

                          Comment

                          • AdamP
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 111

                            #58
                            Przeglądając takie dokumenty co Krzysiu (bilanse otwarcia itp.) dla browarów województwa warm. - maz. natrafiłem m.in. na "Zarządzenie zewnętrzne Ministra Przemysłu Rolno - Spożywczego w sprawie przekazania zbędnych nieruchomości po nieczynnych zakładach" z 29.09.1952r., gdzie wśród wielu nieruchomości mających zostać przekazanych głównie prezydiom rad narodowych wymienione są budynki podlegające pod Zakłady Piwowarsko - Słodownicze we Wrocławiu. Były to browary:
                            1. Nowy Targ 39,
                            2. ul. Grabiszyńska 184,
                            3. ul. Grabowska 5/6,
                            4. browar w Wołowie przy ul. Browarnej

                            Wymieniono tam również browary, słodownie i inne nieruchomości podlegające pod zakłady w JEleniej Górze, Zielonej Górze, Zabrzu i Elblągu.

                            Comment

                            • Marcin76
                              Senior
                              • 11-2005
                              • 235

                              #59
                              Z wypowiedzi zamieszczonych przez Krzysia wynika, że we Wrocławiu w latach 40-tych po wojnie działały 3 browary - 1. Piastowski, 2. Ratuszowy, 3. Wiarus. Mam pytanie czy browar Mieszczański na pewno nie działał tuż po wojnie? Mam dane wykazujące wydajność warzelni w styczniu, lutym i marcu 1947 roku browarów podlegających CZPPF. Wśród browarów podlegających oddziałowi wrocławskiemu jest wymieniony min Mieszczański: 66,15 % ( styczeń ), 66,49 % ( luty ), nie produkuje ( marzec ). Wynika z tego, że browar mieszczański działał przynajmniej w styczniu i lutym 1947 roku.

                              Comment

                              • AdamP
                                Senior
                                • 05-2002
                                • 111

                                #60
                                Czy koleżeństwo interesujące się historią browarów Wrocławia zna publikację: "Die Brauerei - Industrie Deutschlands und des Auslandes" z 1900r., gdzie jest trochę o browarze Hassego.
                                Jesli nie to wrzucę fotki. na razie, na zachętę , zamieszczam jedno ze zdjęć z tej książki.
                                ... ach te załączniki
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎