Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo indyjskie białe.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pizmak666
    Senior
    • 12-2006
    • 1898

    Piwo indyjskie białe.

    Wie ktoś co kryje się pod hasłem "piwo indyjskie białe"? Spotkałem się z tym określeniem w XIX wiecznej prasie.
    „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

    "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

    Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.
  • Petitpierre
    Senior
    • 01-2014
    • 2560

    #2
    A może po prostu chodzi o India Pale Ale, które ktoś tak niefortunnie przetłumaczył?
    Mały porterek-przyjaciel nerek

    Comment

    • Nietoperz23
      Member
      • 09-2015
      • 44

      #3
      Dokładnie myślę ze to nierotunne tłumaczenie.

      Comment

      • Leonpraga
        Senior
        • 02-2005
        • 468

        #4
        Dlaczego zakładać, że to błąd w pisowni albo niefortunne tłumaczenie, nie widzę nic dziwnego w piwie z Indii, czy tam nie znali piwa?, że takie zdziwienie, w Chinach też robiono piwo i to przez browary należące do Polaków, też dziwne.

        Comment

        • Petitpierre
          Senior
          • 01-2014
          • 2560

          #5
          Indie były częścią Commonwealth'u. To nie Hindusi potrzebowali piwa, tylko Brytyjczycy, którzy tam stacjonowali, przebywali, mieszkali. Znalazłeś dowód, że Hindusi warzyli wówczas piwo dla Hindusów? W roku 1716 Hindusi poznali piwo dzięki Brytyjczykom. Whisky, również produkt brytyjski, pojawiła się w 1858 w Indiach na 100%, choć latach 20tych Dyer w Kasuali coś tam wydziwiał w temacie, że klimat jak w Szkocji, to się uda, aczkolwiek dopiero rok 1982 przyniósł powstanie pierwszej indyjskiej destylarni whisky, Amrut.
          Mały porterek-przyjaciel nerek

          Comment

          • Leonpraga
            Senior
            • 02-2005
            • 468

            #6
            Piwo z Indii, było sprowadzane do Warszawy i sprzedawane w składach, chodzi o lata 1850, nie 1716, ja nie napisałem ze piwo robili Hindusi dla Hindusów, czy Hindusi dla Anglików, bo nie o tym mowa tylko, o sprowadzaniu piwa z Indii do Polski ok. 1850 roku i sprzedawaniu go w składach kolonialnych.

            Comment

            • Petitpierre
              Senior
              • 01-2014
              • 2560

              #7
              W tych latach były sprowadzane piwa brytyjskie, zgodnie z terminologią, stauty, białe, londyńskie itd.
              Mały porterek-przyjaciel nerek

              Comment

              • Leonpraga
                Senior
                • 02-2005
                • 468

                #8
                W reklamach nie pisze że piwo Angielskie, tylko na przykład że piwo zostało sprowadzone z Indii, a kto je wyprodukował, czy anglik, czy hindus, albo kto inny to mało istotne w tym temacie, bo faktycznie było piwo do Warszawy sprowadzane z Indii.

                Comment

                • Petitpierre
                  Senior
                  • 01-2014
                  • 2560

                  #9
                  A czyje były Indie?
                  Mały porterek-przyjaciel nerek

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    Wiesz co to tak jak byś napisał że piwo z Polski za Cesarstwa Rosyjskiego, było rosyjski i sprowadzane z Polski przez Rosjan, oni je produkowali i wysyłali na teren Cesarstwa Rosyjskiego, ze Anglicy zrobili sobie z Indii kolonie, to nie znaczy że Indie nazywały się nie Indiami a Anglią, tak jak Polska była pod zaborem Rosyjskim, tak samo można nazwać że Indie były pod zaborem Angielskim.

                    Comment

                    • Petitpierre
                      Senior
                      • 01-2014
                      • 2560

                      #11
                      Znalazłem! Z gazety z Przemyśla. Już to kiedyś wklejałem:



                      Wszystko czarne na białym. Po prostu tak wówczas tłumaczono.
                      Mały porterek-przyjaciel nerek

                      Comment

                      • Leonpraga
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 468

                        #12
                        O jakiej poprawności piszesz, ze co, ze niby na reklamie jest że Pale Ale piwo białe, angielskie i czego to ma dowodzić, w temacie chodziło o Piwo Indyjskie białe, to chcesz poprzez ta reklamę udowodnić że to piwo Indyjskie nie angielskie sprowadzono z Anglii nie rozumiem, w Warszawie browar Lentzkiego na Ogrodowej tez produkował Piwo białe, Berliner Weissbier, to co oznaczać ma że to niemieckie było to piwo, albo Anna Krause, produkowała Bawarskie białe, Szeligowski tez produkował Białe marcowe.
                        Attached Files

                        Comment

                        • iron
                          Senior
                          • 08-2002
                          • 6703

                          #13
                          A czy to czasem nie tak, że białe znaczyło wówczas tyle co dziś jasne...
                          Tak tylko dywaguję nie mam żadnego podparcia w literaturze.
                          bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
                          Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
                          Rock, Honor, Ojczyzna

                          Comment

                          • Leonpraga
                            Senior
                            • 02-2005
                            • 468

                            #14
                            Czytając sporo analiz, czy jak to zwali rozbiorów dawnych piw, to chodziło tu bardziej o barwę piwa i zawartość, alkoholu, większość naprawdę słabych piw, patrząc po parametrach, miało bardzo jasną barwę, stąd dla niektórzy nazywali je białym, ale robiono też, owsiaki, które tak nazywano, w XIX w. był browar Warszawie który robił piwo bezalkoholowe, Migurskiego, na ul. Pięknej, robił on leciutkie piwa, gaszące pragnienie, o bardzo jasnej barwie, był też browar na Woli który robił piwo cydr, połączenia piwa z jabłkiem, i było on bezalkoholowy o jasnej barwie, ale też piwo białe robił Schaefer i Silberfaden, z owsa, i tak jak pisałem nazwa raczej tyczyła się do słabych piw o jasnej barwie, dziś pewnie było by to piwo, jasne, a bardziej bardzo jasne, bo te piwa, zawierały od 1-2 % alkoholu.

                            Comment

                            • iron
                              Senior
                              • 08-2002
                              • 6703

                              #15
                              Czyli byli mało precyzyjni w terminologii i to wiele tłumaczy jeśli chodzi o dzisiejsze dylematy, co to wówczas znaczyło.

                              Zupełnie nie związany z tematem cytat z przedwojennej reklamy mi się nasunął - "czekoladki na przeczyszczenie - czyszczą nie przerywając snu"
                              No i "zupa tak gęsta, że aż łyżka stawa"
                              bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
                              Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
                              Rock, Honor, Ojczyzna

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎