Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Elbląg - Brauerei Englisch Brunnen

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • AdamP
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar
    Spółka ta zakupiła dobrze prosperujący browar w Weingrundforst oraz dobra Englisch Brunnen, które były wolnymi dworami mieszczańskimi (Freie Bürgerhöfe), znajdującymi się na terytorium należącym do miasta Elbląga. Nie udało mi się ustalić kto był właścicielem tych terenów w momencie przejęcia ich przez spółkę. Koło roku 1830 właścicielką Englisch Brunnen była pani Rogge z domu Hennings, wdowa po kupcu, natomiast właścicielem Weingrundforst był kupiec Johann gottlieb Kirsten. .
    Przejrzałem XIX-wieczne Księgi Wieczyste Sądu Obwodowego w Elblągu, z których wynika, że spółka Elbinger Aktien Brauerei zakupiła dobra w Weingrundforst od Maxa Gütermanna.

    Nazwisko Johanna Gottlieba Kirstena nie figuruje w księdze wieczystej, więc nie był on jednak właścicielem tych dóbr. Pojawia się tam podobne nazwisko – Clara Kirchstein.

    Leave a comment:


  • Shlangbaum
    replied
    Archiwalia browaru

    Czy to jedyny browar, który miał w nazwie "Angielski" ?
    Last edited by Shlangbaum; 14-04-2006, 08:37.

    Leave a comment:


  • mimons
    replied
    Trochę historii powojennej

    Elbląskie Zakłady Piwowarskie w Elblągu powstały w 1945 r., po przejęciu poniemieckiego browaru od Armii Czerwonej przez Zjednoczenie Przemysłu Piwowarsko- Słodowniczego w Bydgoszczy. Zakłady prowadziły produkcje piwa, słodu, urządzeń browarniczych i wód gazowanych W dniu 13 sierpnia 1945 r. powstał Państwowy Browar nr 1 w Elblągu. W 1946 dołączono do niego rozlewnię piwa w Braniewie, a w 1947 słodownię w Malborku. Przedsiębiorstwo zatwierdzono w 1947 r na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 30.01.1947 r., w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstwa na własność Państwa. Przedsiębiorstwo początkowo podlegało Państwowemu Zjednoczeniu Przemysłu Piwowarsko - Słodowniczego w Bydgoszczy. Jednostką nadrzędną był Centralny Zarząd Przemysłu Fermentacyjnego w Warszawie, przemianowany później na Zjednoczenie Przemysłu Piwowarskiego. Do 1951 r. funkcjonował jako Zakład Piwowarsko - Słodowniczy "Żuławy" w Elblągu, a następnie pod nazwą Zakład Piwowarsko - Słodowniczy w Elblągu "Piwo - Słód Elbląg". W 1953 r. Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego powołał Elbląski Zakład Piwowarsko - Słodowniczy z siedzibą w Elblągu. W skład Elbląskich Zakładów Piwowarsko - Słodowniczych wchodziły: Browar i Słodownia w Elblągu, Rozlewnia Piwa i Wytwórnia Beczek w Braniewie, Rozlewnia Piwa w Lidzbarku, Słodownia, Rozlewnia i Hurtownia piwa w Malborku, Rozlewnie piwa w Nowym Dworze, Bisztynku i Wartemborku, Wytwórnie wód gazowanych w Malborku i Nowym Dworze oraz składy w Olsztynie, Ostródzie, Ornecie, Morągu, Pasłęku, Tolkmicku, Sztumie, Braniewie i Malborku, a także baza remontowa w Elblągu. Po likwidacji Zjednoczenia Przemysłu Piwowarskiego w 1983 r Elbląskie Zakłady Piwowarskie podlegały Ministerstwu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Od 1982 r. browar elbląski należał do Zrzeszenia Przedsiębiorstw Przemysłu Piwowarskiego w Warszawie. W styczniu 1991 r. za zgoda Rady pracowniczej dokonano przekształcenia przedsiębiorstwa i przystąpiono do spółki typu joint - venture, z udziałem kapitału zagranicznego , powstałej w kwietniu 1991 r. jako Elbrewery Company Ltd., na podstawie ustawy z grudnia 1988 r.

    Źródło: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/kar...ng_pl&offset=0

    Leave a comment:


  • warmia123
    replied
    Dziękuję. Tak sądziłem.

    Leave a comment:


  • TomX
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika warmia123
    Czy mogę prosić o przetłumaczenie lub objaśnienie nazwy "BRAUEREI",
    Pozdrawiam
    Brauerei = browar.

    Leave a comment:


  • warmia123
    replied
    Czy mogę prosić o przetłumaczenie lub objaśnienie nazwy "BRAUEREI",
    Pozdrawiam

    Leave a comment:


  • Marcin76
    replied
    A oto reklama prasowa z 1949 roku, niestety trochę ścięta. To ostatnie piwo to „ Karamel ”.
    Przypomina zdjęcie z pierwszej wypowiedzi w tym temacie.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Stolp
    replied
    Wymiana zdjęć

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika yendras
    Browar w Elblągu (założony bodajże w 1872) roku nosił nazwę Brauerei Englisch Brunnen. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat ? Czy obecna nazwa EB (Elbrewery) to może być nawiązanie do tradycji Englisch Brunnen, czy raczej się zagalopowałem interpretacyjnie ? Czy są jakieś etykiety albo inne eksponaty z historycznym logo browaru ?
    W odmętach sieci wygrzebałem takie obrazki (na stronie www.elbing.gabo.pl) :
    Zainteresowanych większym formatem tego zdjęcia (ze wzgledu na browar lub kolejnictwo - co kto lubi) (2311 x 1466 dpi) proszę o kontakt na PW.

    Leave a comment:


  • cororo
    replied
    Może skorzystasz z wyszukiwarki przy zakładaniu następnego tematu bo był już poruszany

    masz powyżej link!

    Leave a comment:


  • WujekRysiek
    replied
    Historia Browaru Elblag

    Milo dolaczyc po raz pierwszy do Waszego grona.
    Moze przy waszej pomocy znajde informacje historyczne dotyczace Browaru Elblag, interesuje mnie szczegolnie histora z lat 70-tych do obecnej,, kto byl wlascicielem i zarzadca tego browaru w tych latach. Z gory dziekuje i pozdrawiam,, Na zdrowko !

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Podejrzewam że Twój jest trochę starszy.

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    miał być aniołek i gdzieś się zapodział... odleciał
    Attached Files

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    pulchny aniołek Piwowara (którego zamieścił przeistoczył się w dorodnego młodzieńca

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    to może jeszcze reklama olsztyńskiego przedstawicielstwa browaru /1904r./. sprzedawano tu także piwa i z innych browarów m.in. Portera z Londynu.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    Może dodam do tego, że BEB przejął m.in. browar w Kwidzyniu (Marienwerder) - Brauerei Hammermühle. Ponadto, co wymienił Piwowar, miał swoje przedstawicielstwa w Tylży (Tilstit), i Malborku (Marienburg). Na początku lat 30 – tych XX w. browar produkował dalej piwa górnej i dolnej fermentacji. Kapitał akcyjny spółki w tym okresie wynosił 1 200 000 Marek, a obsługę finansową zapewniał browarowi Ostbank fur Handel und Gewerbe

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X
😀
🥰
🤢
😎
😡
👍
👎